ОСТАННІ НОВИНИ
29 жовтня, 2020


Фото: finclub.net
17:18 14.07.2020

Криза навколо НБУ може коштувати Україні дорожче, ніж пандемія

Звільнення Якова Смолія з посади голови правління Нацбанку через політичний тиск ставить під сумнів незалежність НБУ й співпрацю України з МВФ, а також стало черговим свідченням згортання реформ при президенті Зеленському.

Україна шукає нового главу центрального банку, але претенденти побоюються. Ця робота вимагає сміливості. Бути главою Нацбанку – значить піддаватися постійним атакам з боку олігархічних телеканалів, відчути на собі тиск політиків, побачити проплачених демонстрантів під вікнами. І ці погрози зовсім неприкриті. Минулої середи труну й низку екстравагантних похоронних вінків принесли під будинок Якова Смолія, який заявив, що систематичним політичним тиском його змусили 30 червня покинути пост глави правління Національного банку

Ці події завдали чергового удару по обіцянках президента Володимира Зеленського про прозоре управління. Прийшовши до влади минулого року, він обіцяв викоренити корупцію, в якій десятиліттями тонули суди, бізнес і політика країни. Тепер від уряду Зеленського можуть відвернутися ті, кого Україна потребує найбільше: партнери в Європі та США, а також глобальні фінансові інституції. Політичне втручання в діяльність НБУ може поставити під загрозу майбутню підтримку України з боку Міжнародного валютного фонду в критичний момент. За прогнозами уряду, цьогоріч економіка країни, яка сильно постраждала від пандемії, скоротиться на 4,8%.

Криза, спровокована політичним втручанням у діяльність НБУ, збіглася з іншою проблемою: Україна все ще не може вибратися з американської політики через активні зусилля особистого адвоката президента Трампа Рудольфа Джуліані накопати бруд на ймовірного кандидата від демократів Джо Байдена та його сина Хантера. Витоки конфіденційних розмов за участі Байдена й колишнього президента України Петра Порошенка, в тому числі їх свіжа партія, оприлюднена минулої середи, не дали ніяких очевидних переваг кампанії Трампа. Але вони підкреслюють некерованість української політики й нездатність Зеленського її контролювати.

Читайте також: Плівки Порошенка-Байдена: Україна повертається в американську політику

Криза навколо Національного банку різко підвищує небезпеку для України. На думку аналітиків, сумніви в незалежності банку загрожують втратою мільярдів доларів від МВФ в рамках запланованих траншів, а також від інших фінінституцій і Євросоюзу. Тімоті Еш, експерт з ринків, що розвиваються, підозрює, що атаки на НБУ виходять від могутнього олігарха Ігоря Коломойського, який намагається послабити правління центрального банку і, можливо, повернути під свій контроль ПриватБанк, який раніше належав йому і був націоналізований у 2016 році.

"Зеленський, схоже, запустив ракету по незалежності НБУ, – написав Еш. – Мабуть, тепер він налагодив зв'язок не тільки з Коломойським, але й із промисловим лобі, яке стверджує, що Україні не потрібен МВФ". Навіть попередниця Смолія на посаді глави Нацбанку Валерія Гонтарєва закликала фонд заблокувати майбутні транші й відкликати вже надані Україні, якщо незалежність банку не буде захищена. У червні МВФ надав критично важливий кредит в розмірі $2,1 млрд за умов поваги до незалежності центрального банку, збереження плаваючого обмінного курсу та інфляції на тому ж рівні.

Іншою вимогою МВФ був прийнятий у травні закон, що не допускає повернення Коломойському ПриватБанку. "Якщо вони намагаються обдурити фонд, то він повинен реагувати так, як того вимагає здоровий глузд", – сказала Гонтарєва в інтерв'ю з Лондона, підкресливши явні порушення умов МВФ. Гонтарєва втекла до Британії в 2017 році після того, як її будинок був зруйнований і чоловіки в масках з автоматами Калашникова доставили труну з просоченим кров'ю опудалом у НБУ. У минулому році люди в масках з автоматами обшукали її київську квартиру, а будинок за містом був спалений дотла.

Служба безпеки України зловісно застерегла колишніх співробітників НБУ від коментарів з приводу діяльності банку – це послання, за словами аналітиків, призначене Гонтарєвій, Смолію та іншим. Ексглава Нацбанку назвала СБУ "українським КДБ".

Тривожні дзвінки почали надходити 4 березня, коли Зеленський раптово звільнив реформаторського прем'єр-міністра Олексія Гончарука і його уряд. Потім генеральний прокурор Руслан Рябошапка був відправлений у відставку після проведення масштабної та амбіційної чистки прокуратури у спробі викорінити корупцію.

Читайте також: Неоднозначний рік президента Зеленського

Смолій каже, що Зеленський 30 червня на зустрічі сказав, що хоче його відставки. За словами ексглави НБУ, політичне втручання унеможливило виконання його роботи. Минулої середи президент закликав до 11-відсоткової девальвації гривні. "З одного боку [Зеленський] вдає, що підтримує незалежність Нацбанку, а з іншого – відразу ж підриває всі наші реформи, тому що незалежний центральний банк – це не просто гасло", – сказала Гонтарєва.

Перед тим як втекти з України, Гонтарєва ліквідувала десятки банків і націоналізувала в 2016 році найбільшого в країні кредитора – ПриватБанк, після того як з нього були виведені вклади на суму 5,5 млрд доларів. Це зробило її ворогом колишнього співвласника банку Коломойського, щодо якого ФБР США веде розслідування за фактом відмивання грошей. Вона вважає, що він стоїть за кампанією залякування Смолія та НБУ.

"Гонтарєву чекає дурдом", – написав Коломойський у п'ятницю газеті The Washington Post в смсці. Магнат, який у минулому мав ділові зв'язки із Зеленським, раніше спростував звинувачення Гонтарєвої про те, що він організував проти неї кампанію залякування. Нещодавно Верховна Рада прийняла закон, що забороняє йому повернути ПриватБанк.

Читайте також: Що Болтон розповів у своїй книзі про американо-українські відносини

В Офісі Зеленського заявили, що президент підтримує незалежність НБУ, додавши, що новий глава Нацбанку буде досвідченим професіоналом з хорошою репутацією. Відповідаючи на побоювання, що Коломойський давно домагався звільнення Смолія, в Офісі заявили, що магнат не має ніякого впливу на державні інститути. "Відставка Смолія стала сюрпризом для Офісу президента. Ніхто не очікував і не вимагав його заміни. Офіс президента не може змусити людину залишатися на посаді, якщо вона цього не хоче".

У Смолія інша версія. За його словами, на зустрічі 30 червня стало ясно, що Зеленський хоче його відставки. Він запитав президента, чи хоче він, щоб той пішов, і президент відповів "так", сказав Смолій. Глава представництва МВФ в Україні Йоста Люнгман заявив: "Те, що керівництво НБУ відкрито говорить про політичний тиск, має хвилювати всіх". "Реформи в Україні, схоже, мертві, – додав аналітик Еш. – Очевидно, що зараз ми бачимо повернення до катастрофічної економічної політики при експрезиденті України Вікторі Януковичі".

Переклад статті The Washington Post підготував Ярослав Супрун.

Ніби комплексуючи, що Туреччина залучена в "так мало" криз, Реджеп Ердоган розпалив ще одну, цього разу із Францією, обрушивши люту критику на президента Емманюеля Макрона й порадивши йому перевірити своє психічне здоров'я.
11:49 30.10 2020
Призначення судді Емі Коні Барретт дає Республіканській партії безпрецедентний рівень контролю над Верховним судом США. І це може призвести до серйозної поляризації країни.
11:45 29.10 2020
Із заявою Міністерства юстиції США минулого тижня про те, що воно готує антимонопольний позов проти Google, судний день настав не тільки для Google, але й для всієї великої технологічної четвірки.
19:01 28.10 2020
Прийняте минулого тижня польським конституційним судом сумнівне рішення різко обмежує право на аборт і є похмурим нагадуванням про те, що права жінок і, в більш широкому сенсі, верховенство закону в Польщі знаходяться під серйозною загрозою.
18:59 27.10 2020
Місцеві вибори стали важливим показником політичного клімату в країні через трохи більш як рік, відколи президент Зеленський отримав безпрецедентну владу, здобувши переконливі перемоги на президентських і парламентських виборах.
18:56 26.10 2020
Китай, який став першою жертвою коронавірусу, сьогодні вже показує переконливе економічне зростання. Цей відносний успіх може відродити торговельну війну зі Сполученими Штатами та Європою.
14:11 23.10 2020
Відставка на початку жовтня Амоса Хохштайна з наглядової ради "Нафтогазу" викликає тривогу щодо незалежності українського енергетичного гіганта.
22:40 22.10 2020
Незважаючи на своє безсилля і відсутність повноважень притягнути до відповідальності держави-порушниці прав людини до відповідальності, організація залишається єдиною у своєму роді міжнародною міжурядовою платформою із захисту прав людини.
22:43 21.10 2020
Навесні Ізраїль показав приклад в боротьбі з коронавірусом, який інші країни намагалися наслідувати. Минуло півроку, і сьогодні він вже є прикладом того, як необдуманими діями держави можуть спровокувати другу хвилю пандемії.
16:54 20.10 2020
Будь-яке різке скорочення американських сил в Іраку дає Ірану унікальну можливість розширити свій вплив в країні і загрожує розпалюванням міжконфесійної ворожнечі.
16:57 19.10 2020