ОСТАННІ НОВИНИ

26 вересня, 2020

Фото: facebook
12:39 15.07.2020

Фейсбук і дезінформація: як приборкати технологічного гіганта

Фейки, дезінформація і маніпуляції стали фактично синонімом соціальних мереж, особливо таких великих і впливових, як Facebook. У цьому сенсі перед багатьма суспільствами постає питання: як захистити користувачів від їхнього впливу, не підриваючи основи демократії.

У кожних політичних дебатах, з тих пір як Facebook взяв гору над демократією, компанія займає регресивну, морально застарілу позицію. Ця соціальна мережа не може реформувати себе зсередини, тому що її бізнес-модель створює благодатний ґрунт для процвітання ненависті, брехні й інформаційного сміття. Платформа збирає персональні дані користувачів і шляхом алгоритмів рекомендує контент, але, схоже, не може допомогти їм уникнути очорнення один одного так, щоб не втратити їхню увагу. Це не добре для суспільства, але зовсім не погано для Facebook.

Очевидно, це добре для засновника компанії Марка Цукерберга, статки якого налічують $85 млрд Розгляньмо останній противний епізод у діяльності компанії. Після того як деякі з найбільших світових брендів бойкотували Facebook через його відмову заборонити расистський і насильницький контент, технологічний гігант виступив зі своїм шаблонним заспокоєнням, що це питання дуже серйозно розглянуть. Але не для публіки реакція була зовсім іншою. Ті, хто бойкотують, за словами Цукерберга, повернуться, і компанія "не збирається змінювати нашу політику... через загрозу для невеликого відсотка наших доходів".

В Америці існує думка, що капіталізм усе виправляє. У Британії в проблему зазвичай втручається уряд. Комітет Палати лордів з демократії і цифрових технологій мав рацію, заявивши недавно, що дозволити соціальним медіакомпаніям нарощувати свій вплив без обмежень з боку законодавства було помилкою.

Це, за словами перів, "стало очевидно під час нинішньої пандемії COVID-19, коли дезінформація в мережі є реальною небезпекою не тільки для нашої демократії, але й для наших душ". Не можна допустити, щоб Facebook залишився за рамками обмежень, які застосовуються до решти суспільства. Ця заява була розглянута антимонопольним органом Британії, який запропонував зобов'язати Facebook надавати користувачам можливість відмовитися від цільової реклами.

Читайте також: Європа стурбована російською і китайською дезінформацією щодо коронавірусу

Комітет Палати лордів мав рацію, похваливши британський уряд за те, що він виступив з ініціативою боротьби з онлайн-загрозами, вимагаючи від соцмереж захисту користувачів і покарання тих, хто цього не робить, наприклад, якщо платформа затягує з видаленням образливого контенту. Проте міністри зволікають із внесенням законопроєктів, і немає ніякої впевненості в тому, що зобов'язання для соціальних мереж дійсно захистять виборців від дезінформації.

Крім того, вони однозначно вступлять у конфлікт із "політикою нейтралітету" Facebook. Такий підхід умивання рук означає, що компанія не має наміру викорінювати расизм, женоненависництво і теорії змов. У своїй промові в жовтні минулого року Цукерберг зробив неоднозначну заяву, сказавши, що інтереси Facebook збігаються з інтересами Дональда Трампа. Засновник Фейсбуку сказав, що не можна піддавати політиків цензурі. Трамп зайняв помітно більш м'яку позицію щодо компанії, ніж щодо її конкурентів.

Але ця угода принесла зворотній результат. Зіткнувшись зі все більшим обуренням громадськості через войовничу риторику президента, соцмережа видалила рекламу Трампа, в якій використовувався символ нацистської епохи. Facebook також дозволить американським користувачам відмовитися від перегляду політичної реклами.

Читайте також: Трамп проти Твіттера: боротьба за свободу слова?

У Британії ж соцмережа поки все ще використовується для поширення неправдивої політичної реклами. Вона йде на це, знаючи, що алгоритми мережі генерують, згідно з її власним дослідженням, "все більше й більше контенту, що розділяє суспільство в спробі привернути увагу користувачів і збільшити час їхнього проводження на платформі". Хоча є і досить просте вирішення цієї проблеми. У Британії заборонена трансляція будь-якої політичної реклами на телебаченні чи радіо. Якщо такі компанії, як Facebook, не змінять свій підхід, можливо, прийшов час поширити цю заборону і на соціальні мережі.

Переклад статті The Guardian підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020