ОСТАННІ НОВИНИ
19 січня, 2021

18 січня, 2021


Фото: facebook
12:39 15.07.2020

Фейсбук і дезінформація: як приборкати технологічного гіганта

Фейки, дезінформація і маніпуляції стали фактично синонімом соціальних мереж, особливо таких великих і впливових, як Facebook. У цьому сенсі перед багатьма суспільствами постає питання: як захистити користувачів від їхнього впливу, не підриваючи основи демократії.

У кожних політичних дебатах, з тих пір як Facebook взяв гору над демократією, компанія займає регресивну, морально застарілу позицію. Ця соціальна мережа не може реформувати себе зсередини, тому що її бізнес-модель створює благодатний ґрунт для процвітання ненависті, брехні й інформаційного сміття. Платформа збирає персональні дані користувачів і шляхом алгоритмів рекомендує контент, але, схоже, не може допомогти їм уникнути очорнення один одного так, щоб не втратити їхню увагу. Це не добре для суспільства, але зовсім не погано для Facebook.

Очевидно, це добре для засновника компанії Марка Цукерберга, статки якого налічують $85 млрд Розгляньмо останній противний епізод у діяльності компанії. Після того як деякі з найбільших світових брендів бойкотували Facebook через його відмову заборонити расистський і насильницький контент, технологічний гігант виступив зі своїм шаблонним заспокоєнням, що це питання дуже серйозно розглянуть. Але не для публіки реакція була зовсім іншою. Ті, хто бойкотують, за словами Цукерберга, повернуться, і компанія "не збирається змінювати нашу політику... через загрозу для невеликого відсотка наших доходів".

В Америці існує думка, що капіталізм усе виправляє. У Британії в проблему зазвичай втручається уряд. Комітет Палати лордів з демократії і цифрових технологій мав рацію, заявивши недавно, що дозволити соціальним медіакомпаніям нарощувати свій вплив без обмежень з боку законодавства було помилкою.

Це, за словами перів, "стало очевидно під час нинішньої пандемії COVID-19, коли дезінформація в мережі є реальною небезпекою не тільки для нашої демократії, але й для наших душ". Не можна допустити, щоб Facebook залишився за рамками обмежень, які застосовуються до решти суспільства. Ця заява була розглянута антимонопольним органом Британії, який запропонував зобов'язати Facebook надавати користувачам можливість відмовитися від цільової реклами.

Читайте також: Європа стурбована російською і китайською дезінформацією щодо коронавірусу

Комітет Палати лордів мав рацію, похваливши британський уряд за те, що він виступив з ініціативою боротьби з онлайн-загрозами, вимагаючи від соцмереж захисту користувачів і покарання тих, хто цього не робить, наприклад, якщо платформа затягує з видаленням образливого контенту. Проте міністри зволікають із внесенням законопроєктів, і немає ніякої впевненості в тому, що зобов'язання для соціальних мереж дійсно захистять виборців від дезінформації.

Крім того, вони однозначно вступлять у конфлікт із "політикою нейтралітету" Facebook. Такий підхід умивання рук означає, що компанія не має наміру викорінювати расизм, женоненависництво і теорії змов. У своїй промові в жовтні минулого року Цукерберг зробив неоднозначну заяву, сказавши, що інтереси Facebook збігаються з інтересами Дональда Трампа. Засновник Фейсбуку сказав, що не можна піддавати політиків цензурі. Трамп зайняв помітно більш м'яку позицію щодо компанії, ніж щодо її конкурентів.

Але ця угода принесла зворотній результат. Зіткнувшись зі все більшим обуренням громадськості через войовничу риторику президента, соцмережа видалила рекламу Трампа, в якій використовувався символ нацистської епохи. Facebook також дозволить американським користувачам відмовитися від перегляду політичної реклами.

Читайте також: Трамп проти Твіттера: боротьба за свободу слова?

У Британії ж соцмережа поки все ще використовується для поширення неправдивої політичної реклами. Вона йде на це, знаючи, що алгоритми мережі генерують, згідно з її власним дослідженням, "все більше й більше контенту, що розділяє суспільство в спробі привернути увагу користувачів і збільшити час їхнього проводження на платформі". Хоча є і досить просте вирішення цієї проблеми. У Британії заборонена трансляція будь-якої політичної реклами на телебаченні чи радіо. Якщо такі компанії, як Facebook, не змінять свій підхід, можливо, прийшов час поширити цю заборону і на соціальні мережі.

Переклад статті The Guardian підготував Ярослав Супрун.

Рекордна спека у 2020 році стала ще одним свідченням зміни клімату, яка загрожує підірвати становленню України як сільськогосподарської наддержави й ключового гравця в системі глобальної продовольчої безпеки.
12:10 19.01 2021
"Бецелем" - найбільша правозахисна організація Ізраїлю - дійшла до висновку, що палестинці на Святій Землі живуть в умовах апартеїду. Багато ізраїльтян ненавидять, коли їхню країну, яку вони вважають демократією, повсталою з попелу геноциду, порівнюють з колишнім расистським режимом в ПАР. Але для такого висловлювання є підстави.
13:06 18.01 2021
Після прийняття минулого року контроверсійного закону про безпеку Гонконгу, китайська влада почала зачищати залишки автономії Особливого адміністративного району. Зараз Пекін розгорнув репресії проти представників продемократичного руху, щоб не допустити їхньої перемоги на найближчих виборах.
17:53 15.01 2021
Очікується, що відносини США з їхніми основними партнерами знову налагодяться після вступу на посаду обраного президента Джо Байдена. Союзники в Європі й Азії вітають американського лідера, прихильного демократичним традиціям всередині країни, що виконує стратегічні зобов'язання за кордоном і вміє грати в команді.
14:32 14.01 2021
Уклавши нарешті угоду про торгівлю та співробітництво, Європейський Союз і Великобританія тепер можуть відновити свої відносини в широкому плані й зосередитися на спільних інтересах.
13:30 13.01 2021
Поширення вакцин від коронавірусу триває по всьому світу, проте поява нових штамів ковіду загрожує значно погіршити пандемію, перш ніж вона піде на спад.
08:14 12.01 2021
Хоча Америка пережила чотири роки президентства Трампа, зараз вся країна нервово задається питанням, чи може головнокомандувачу знести дах остаточно за ці 9 днів до закінчення його терміну.
14:17 11.01 2021
Штурм у середу ввечері Капітолія підбуреним президентом озброєним натовпом з метою зупинити мирну передачу влади - надзвичайний момент в історії США.
16:28 08.01 2021
Минулого року Росія пережила серію невдач на пострадянському просторі, що підкреслило контрпродуктивність її імперського підходу у відносинах з державами регіону.
08:30 06.01 2021
Поява в Європі вакцин від коронавірусу стала справжнім успіхом, який став можливим завдяки досягненням вчених, промисловості й дипломатів. Однак початок кампанії імунізації ознаменувався появою нових труднощів у ряді європейських країн.
08:32 05.01 2021