ОСТАННІ НОВИНИ27 жовтня, 2020Фото: headtopics.com
15:24 16.07.2020

Ердоган, Свята Софія і відродження ісламської Туреччини

Уряд Туреччини прийняв рішення про перетворення легендарної Святої Софії із музею в мечеть. На перший погляд, новина малопомітна й не настільки важлива, адже, подумаєш, мова йде лише про одну пам'ятку, хоч і таку відому. Але якщо подивитися глибше, стає ясно, що ця подія є вододілом між минулою і новою ісламською Туреччиною.

Свята Софія являється як історичним, так і релігійним центром для мільйонів людей. Завершена в 537 році, вона спочатку служила православним храмом до четвертого хрестового походу в 1204 році, коли лицарі-хрестоносці із Західної Європи перетворили її в римо-католицьку церкву. Із відродженням Візантійської імперії в 1261 році вона знову була перетворена в православний собор. Недивно, що з тих пір Свята Софія стала займати таке важливе місце в духовному житті християн усіх конфесій. Почувши новину про її перетворення в мечеть, папа Франциск висловився прямо: "Мої думки звернені до Стамбула. Я думаю про Санта-Софію і мені дуже боляче", – сказав він.

Проте Туреччина не відступитися. Ердоган сказав, що перша мусульманська служба пройде в Софії-мечеті 24 липня. Президент знав, що цей крок викличе майже одностайне обурення з боку християнських (особливо православних) громад по всьому світу. Так навіщо ж він це зробив? Є кілька причин.

Свята Софія була центром християнства аж до османського завоювання Константинополя в 1453 році, коли вона була перетворена на мечеть. Коли Ататюрк зробив із святині музей, він прийняв це рішення не тому, що хотів розвивати туризм у країні, а тому що хотів перетворити Туреччину на світську державу, де церква відокремлена від влади. Він посилав чіткий сигнал: сучасна Туреччина – це секулярна, прозахідна країна, що стала на шлях модернізації, і вона помітно відрізняється від усього, що являла собою Османська імперія. Світськість займала центральне місце в проєкті Ататюрка. Перехід з арабського на латинський алфавіт, заборона хіджабу та релігійних символів в органах влади – таким був новий лад турецької держави.

Партія Ердогана "Справедливість і розвиток" давно має ісламські тенденції (хоча й послідовно заперечує це) і довгий час прагнула змінити світський статус-кво. Після приходу до влади Ердогана релігія знову зайняла центральне місце в турецькому порядку денному. Софія-мечеть закріплює цей процес і піднімає авторитет Ердогана в мусульманському світі: "Свята Софія спочатку, потім Аль-Акса", – заявив президент, ясно давши зрозуміти свої наміри.

Читайте також: Лівія і Туреччина: новий союз, що кардинально змінює ситуацію в Східному Середземномор'ї

Але позерство на світовій арені – це, звичайно, не самоціль, адже головна причина перетворення Софії в мечеть лежить у внутрішньодержавній площині. У 2023 році Турецька Республіка святкуватиме своє сторіччя. Який вигляд матиме країна через 100 років після її створення?

Це те, що, на думку Дімітріса Тріантафіллу, професора з міжнародних відносин Стамбульського університету Кадир Хас, дуже турбує президента. "З 2002 року Ердоган зосередився на зміні ландшафту своєї країни. Він хоче створити нову Туреччину, яка стане поєднанням найбільш крайніх, антизахідних кемалістських елементів і його власної ісламської ідеології", – вважає професор.

Ататюрк хотів бачити Туреччину частиною західного світу, що для нього був синонімом модернізації. Але в очах багатьох турків сучасний Захід відкинув сучасну Туреччину, чиї амбіції вступити в ЄС, як вони самі розуміють, тепер ніколи не будуть реалізовані. Мантра Анкари тепер проста: Заходу не можна довіряти.

Читайте також: Розповідь про "смерть мозку НАТО": до чого тут Туреччина?

Та й, врешті-решт, Ердогану якось потрібно зберігати за собою владу. Адже справи у нього йдуть не дуже добре. Туреччина загрузла в сирійській авантюрі, яка вимагає багато ресурсів, в той час як інфляція становить уже понад 12%. До кінця року прогнозується безробіття на рівні трохи менше 17%.

Партія "Справедливість і розвиток" реформувала виборчу систему так, що для перемоги на загальних виборах тепер потрібно набрати 50% голосів плюс один голос. Ердоган продовжує перемагати – але на це у нього йде багато сил. Що йому зараз потрібно, за словами Тріантафіллу, так це "тримати вірян мобілізованими". Свята Софія стала ще одним політичним кроком в цьому напрямку, поки Туреччина все більше віддаляється від Заходу і наближається до авторитарного атавізму.

Переклад статті The Spectator підготував Ярослав Супрун.

Із заявою Міністерства юстиції США минулого тижня про те, що воно готує антимонопольний позов проти Google, судний день настав не тільки для Google, але й для всієї великої технологічної четвірки.
19:01 28.10 2020
Прийняте минулого тижня польським конституційним судом сумнівне рішення різко обмежує право на аборт і є похмурим нагадуванням про те, що права жінок і, в більш широкому сенсі, верховенство закону в Польщі знаходяться під серйозною загрозою.
18:59 27.10 2020
Місцеві вибори стали важливим показником політичного клімату в країні через трохи більш як рік, відколи президент Зеленський отримав безпрецедентну владу, здобувши переконливі перемоги на президентських і парламентських виборах.
18:56 26.10 2020
Китай, який став першою жертвою коронавірусу, сьогодні вже показує переконливе економічне зростання. Цей відносний успіх може відродити торговельну війну зі Сполученими Штатами та Європою.
14:11 23.10 2020
Відставка на початку жовтня Амоса Хохштайна з наглядової ради "Нафтогазу" викликає тривогу щодо незалежності українського енергетичного гіганта.
22:40 22.10 2020
Незважаючи на своє безсилля і відсутність повноважень притягнути до відповідальності держави-порушниці прав людини до відповідальності, організація залишається єдиною у своєму роді міжнародною міжурядовою платформою із захисту прав людини.
22:43 21.10 2020
Навесні Ізраїль показав приклад в боротьбі з коронавірусом, який інші країни намагалися наслідувати. Минуло півроку, і сьогодні він вже є прикладом того, як необдуманими діями держави можуть спровокувати другу хвилю пандемії.
16:54 20.10 2020
Будь-яке різке скорочення американських сил в Іраку дає Ірану унікальну можливість розширити свій вплив в країні і загрожує розпалюванням міжконфесійної ворожнечі.
16:57 19.10 2020
На минулих вихідних Північна Корея провела найбільше за свою історію представлення нової зброї під час військового параду, присвяченого 75-річчю керівної Трудової партії. Подія спричинила новою хвилю занепокоєння в регіоні.
20:55 16.10 2020
15 жовтня лідери країн ЄС збираються на черговий саміт, щоб знайти компроміс щодо торговельних переговорів із Британією.
20:52 15.10 2020