ОСТАННІ НОВИНИ
04 серпня, 2020


Фото: headtopics.com
15:24 16.07.2020

Ердоган, Свята Софія і відродження ісламської Туреччини

Уряд Туреччини прийняв рішення про перетворення легендарної Святої Софії із музею в мечеть. На перший погляд, новина малопомітна й не настільки важлива, адже, подумаєш, мова йде лише про одну пам'ятку, хоч і таку відому. Але якщо подивитися глибше, стає ясно, що ця подія є вододілом між минулою і новою ісламською Туреччиною.

Свята Софія являється як історичним, так і релігійним центром для мільйонів людей. Завершена в 537 році, вона спочатку служила православним храмом до четвертого хрестового походу в 1204 році, коли лицарі-хрестоносці із Західної Європи перетворили її в римо-католицьку церкву. Із відродженням Візантійської імперії в 1261 році вона знову була перетворена в православний собор. Недивно, що з тих пір Свята Софія стала займати таке важливе місце в духовному житті християн усіх конфесій. Почувши новину про її перетворення в мечеть, папа Франциск висловився прямо: "Мої думки звернені до Стамбула. Я думаю про Санта-Софію і мені дуже боляче", – сказав він.

Проте Туреччина не відступитися. Ердоган сказав, що перша мусульманська служба пройде в Софії-мечеті 24 липня. Президент знав, що цей крок викличе майже одностайне обурення з боку християнських (особливо православних) громад по всьому світу. Так навіщо ж він це зробив? Є кілька причин.

Свята Софія була центром християнства аж до османського завоювання Константинополя в 1453 році, коли вона була перетворена на мечеть. Коли Ататюрк зробив із святині музей, він прийняв це рішення не тому, що хотів розвивати туризм у країні, а тому що хотів перетворити Туреччину на світську державу, де церква відокремлена від влади. Він посилав чіткий сигнал: сучасна Туреччина – це секулярна, прозахідна країна, що стала на шлях модернізації, і вона помітно відрізняється від усього, що являла собою Османська імперія. Світськість займала центральне місце в проєкті Ататюрка. Перехід з арабського на латинський алфавіт, заборона хіджабу та релігійних символів в органах влади – таким був новий лад турецької держави.

Партія Ердогана "Справедливість і розвиток" давно має ісламські тенденції (хоча й послідовно заперечує це) і довгий час прагнула змінити світський статус-кво. Після приходу до влади Ердогана релігія знову зайняла центральне місце в турецькому порядку денному. Софія-мечеть закріплює цей процес і піднімає авторитет Ердогана в мусульманському світі: "Свята Софія спочатку, потім Аль-Акса", – заявив президент, ясно давши зрозуміти свої наміри.

Читайте також: Лівія і Туреччина: новий союз, що кардинально змінює ситуацію в Східному Середземномор'ї

Але позерство на світовій арені – це, звичайно, не самоціль, адже головна причина перетворення Софії в мечеть лежить у внутрішньодержавній площині. У 2023 році Турецька Республіка святкуватиме своє сторіччя. Який вигляд матиме країна через 100 років після її створення?

Це те, що, на думку Дімітріса Тріантафіллу, професора з міжнародних відносин Стамбульського університету Кадир Хас, дуже турбує президента. "З 2002 року Ердоган зосередився на зміні ландшафту своєї країни. Він хоче створити нову Туреччину, яка стане поєднанням найбільш крайніх, антизахідних кемалістських елементів і його власної ісламської ідеології", – вважає професор.

Ататюрк хотів бачити Туреччину частиною західного світу, що для нього був синонімом модернізації. Але в очах багатьох турків сучасний Захід відкинув сучасну Туреччину, чиї амбіції вступити в ЄС, як вони самі розуміють, тепер ніколи не будуть реалізовані. Мантра Анкари тепер проста: Заходу не можна довіряти.

Читайте також: Розповідь про "смерть мозку НАТО": до чого тут Туреччина?

Та й, врешті-решт, Ердогану якось потрібно зберігати за собою владу. Адже справи у нього йдуть не дуже добре. Туреччина загрузла в сирійській авантюрі, яка вимагає багато ресурсів, в той час як інфляція становить уже понад 12%. До кінця року прогнозується безробіття на рівні трохи менше 17%.

Партія "Справедливість і розвиток" реформувала виборчу систему так, що для перемоги на загальних виборах тепер потрібно набрати 50% голосів плюс один голос. Ердоган продовжує перемагати – але на це у нього йде багато сил. Що йому зараз потрібно, за словами Тріантафіллу, так це "тримати вірян мобілізованими". Свята Софія стала ще одним політичним кроком в цьому напрямку, поки Туреччина все більше віддаляється від Заходу і наближається до авторитарного атавізму.

Переклад статті The Spectator підготував Ярослав Супрун.

Оточення Володимира Зеленського, схоже, взяло на озброєння небезпечну ідею про те, що висока інфляція і девальвація валюти посприяють економічному росту. Їм варто переосмислити такий підхід, перш ніж він завдав серйозної шкоди економіці країни.
22:22 04.08 2020
Останніми роками Пекін посилив репресії проти уйгурів - тюркського мусульманського народу, що живе на території Китаю в західному районі Сіньцзян. І поки міжнародне співтовариство закривало на це очі, китайський уряд перетворило район у надтехнологічний концтабір.
22:21 03.08 2020
Сьогодні низка країн ударними темпами працює над створенням власних вакцин від COVID-19. Поки що найближче до успіху підібралися Британія і Китай, де перші випробування дали обнадійливий результат.
18:27 31.07 2020
Час від часу турки заявляють про прихильність своєму європейському вектору розвитку й вступу в Євросоюз. І це попри те, що переговори з Брюсселем були припинені ще чотири роки тому, а Ердоган раз у раз йде на конфронтацію із західними країнами.
13:00 30.07 2020
До листопадових виборів президента США залишилося 100 днів. Передвиборча боротьба тільки набирає обертів, але вже зараз, згідно з опитуваннями, Байден істотно випереджає Трампа. Чи зможе чинний президент повернути собі лідерство?
12:42 29.07 2020
Ботоферми, хакерські атаки, кампанії з дезінформації, втручання в демократичні процеси в західних країнах, розпалювання внутрішніх конфліктів і розбіжностей. Так сьогодні діє путінська Росія для досягнення своєї головної мети - змусити західні країни зруйнувати самих себе зсередини.
16:12 28.07 2020
Кожен новий напад на активістів в Україні тягне за собою погані наслідки: це і почуття безкарності для корупціонерів, і занепокоєння міжнародних партнерів, і відлякування інвесторів разом з їхніми грошима. А небажання влади розслідувати подібні атаки ставить питання про її прихильність реформам і захисту громадянського суспільства.
11:47 27.07 2020
З 1991 року Україну розглядають як державу з величезним потенціалом, але дотепер вона залишається однією із найбідніших країн Європи. Чи може президент Зеленський забезпечити належне управління, необхідне Україні для успіху?
17:34 24.07 2020
На тлі тиску з боку Сполучених Штатів, коронавірусної пандемії і наступу Китаю на права Гонконгу, Британія заборонила використання обладнання Huawei у своїх мережах 5G. Здається, це перша масштабна невдача китайської компанії.
10:26 23.07 2020
Після дев'яти місяців зволікань, численних спекуляцій про її зміст і спроб Даунінг-стріт применшити її значення, нарешті доповідь парламентського комітету з розвідки й безпеки, яка дослідила вплив Кремля на британську політику, була опублікована. Що ми з неї дізналися? Ось деякі основні моменти.
12:56 22.07 2020