ОСТАННІ НОВИНИ
29 жовтня, 2020


Фото: wikipedia
23:17 17.07.2020

Атаки на іранські атомні об'єкти: чи зупинять вони появу нової ядерної держави?

Серія дивних пожеж і підривів на інфраструктурних об'єктах Ірану (в тому числі ядерних) викликала занепокоєння аналітиків, адже подібні атаки можуть призвести до непередбачуваних наслідків у такій нестабільній країні. Водночас багато хто сподівається, що серйозна шкода, нанесена іранській атомній промисловості, зупинить появу ядерної зброї на Близькому Сході.

Що сталося в Натанзі на початку липня?

За повідомленнями, у місті Натанз на заводі, що збагачує уран, стався потужний вибух, зокрема в приміщенні, де будували новітні центрифуги. Іран збирався виготовити велику кількість таких установок для збільшення своїх потужностей зі збагачення ядерного палива. Американська преса заявила, що за цією подією стоїть Ізраїль. За останні кілька місяців на військових об'єктах Ірану, в тому числі на заводі з виробництва ракет, відбулися різні аварії.

На тлі широко поширених спекуляцій про саботаж, іранські лідери не підтвердили причину вибуху, але кажуть, що це, швидше за все, призведе до затримок у збиранні новітніх центрифуг. У своїй доповіді парламенту Алі Акбар Салехі, глава Національного агентства з атомної енергії, заявив, що "експертні групи з різних служб безпеки та розвідки розслідували це питання, і Вища рада національної безпеки встановила причину аварії, але результати поки не оголошуються з міркувань безпеки".

Наскільки це зашкодило ядерній програмі країни?

Останні оцінки показують, що аварія затримає приблизно на 2 роки введення в експлуатацію тисяч центрифуг, які Іран збирав на цьому заводі. Натанз був основним, але не єдиним центром серійного виробництва різних центрифуг. Найбільш передова модель, відома як IR-8, розробляється в Тегерані компанією "Kalaye Electric".

Читайте також: Ядерна програма Ірану: чи піде країна шляхом КНДР

Іран сповнений рішучості розробити досконалу ядерну установку, ядром якої стануть новітні центрифуги. Офіційні особи країни неодноразово заявляли, що ядерна програма призначена тільки для цивільних енергетичних потреб, але американці підозрюють, що Тегеран використовує її у військових цілях.

Незважаючи на затримки, викликані подібними аваріями, він не відмовиться від програми, хоч у даний час темпи її реалізації знижуються. Іран також, імовірно, вживе подальших заходів щодо захисту своїх установок, оскільки недавні інциденти вказують на серйозні прогалини в безпеці.

Іран відновив програму, коли США вийшли з ядерної угоди. Чи справді ця угода мертва?

Відколт Сполучені Штати вийшли з ядерної угоди в травні 2018 року, Тегеран порушив кілька умов домовленостей. Він перевищив допустимий рівень збагачення урану, відмовився від експорту збагаченого палива, прискорив дослідження та розробку сучасних центрифуг і відмовив Міжнародному агентству з атомної енергії (МАГАТЕ) в доступі до двох установок. Проте угода ще не зовсім мертва.

Читайте також: Між коронавірусом і народом: як іранський режим бореться з кризою

Поки Іран та інші сторони угоди, в тому числі Німеччина, Китай, Росія, Британія та Франція, схоже, хочуть зберегти її. Вони як і раніше розглядають її як базову основу для контролю над озброєннями. Вони також сподіваються, що якщо колишній віцепрезидент Джо Байден буде обраний президентом США, він повернеться до угоди, як і обіцяв, а Іран повернеться до її виконання. Проте, відновити її буде нелегко.

Іран неухильно стверджує, що не переглядатиме жоден аспект угоди, тому що, на його думку, Сполучені Штати порушили її, коли вийшли і ввели санкції проти нього. Адміністрація Дональда Трампа каже, що покинула угоду почасти через те, що вона винагороджувала Іран за його агресивну поведінку, в тому числі за підтримку сирійського режиму й заколотників-хуситів у Ємені.

Китай готовий підписати з Іраном енергетичну угоду, яка зблизить дві держави в економічному плані. Чи є тут ризики?

Угода передбачає виняткову ступінь співробітництва між двома країнами, згідно з версією вісімнадцятисторінкового проєкту, що просочилася, відомого під назвою "Двадцятип'ятилітній документ про всебічне партнерство між Іраном і Китаєм". Іран обіцяє надати Китаю сиру нафту за взаємно погодженою ціною, тобто за зниженою. Крім того, Пекін стане одним з основних гравців у розвитку іранських нафтових, газових і нафтохімічних виробництв.

Читайте також: Протести на тлі пандемії: що відбувається в Лівані?

Крім нафти, Китай буде активно брати участь у багатьох аспектах іранської економіки, таких як сільське господарство, банківська справа, інфраструктура й телекомунікації. Проєкт угоди також закликає до тісніших військовим зв'язків. Якщо угода буде остаточно оформлена, то вона безпрецедентним чином зв'яже Іран із Китаєм.

Важливо відзначити, що проєкт угоди як і раніше є попередніми. Але якщо він втілиться в життя, це буде свідчити про те, що іранський уряд відмовився від давньої мети президента Хасана Рухані щодо пожвавлення економіки країни за рахунок західних інвестицій і торгівлі. Проте можливість опинитися в залежності від однієї країни протягом тривалого періоду часу не викликає захоплення у багатьох в Ірані.

Переклад статті CFR підготував Ярослав Супрун.

Ніби комплексуючи, що Туреччина залучена в "так мало" криз, Реджеп Ердоган розпалив ще одну, цього разу із Францією, обрушивши люту критику на президента Емманюеля Макрона й порадивши йому перевірити своє психічне здоров'я.
11:49 30.10 2020
Призначення судді Емі Коні Барретт дає Республіканській партії безпрецедентний рівень контролю над Верховним судом США. І це може призвести до серйозної поляризації країни.
11:45 29.10 2020
Із заявою Міністерства юстиції США минулого тижня про те, що воно готує антимонопольний позов проти Google, судний день настав не тільки для Google, але й для всієї великої технологічної четвірки.
19:01 28.10 2020
Прийняте минулого тижня польським конституційним судом сумнівне рішення різко обмежує право на аборт і є похмурим нагадуванням про те, що права жінок і, в більш широкому сенсі, верховенство закону в Польщі знаходяться під серйозною загрозою.
18:59 27.10 2020
Місцеві вибори стали важливим показником політичного клімату в країні через трохи більш як рік, відколи президент Зеленський отримав безпрецедентну владу, здобувши переконливі перемоги на президентських і парламентських виборах.
18:56 26.10 2020
Китай, який став першою жертвою коронавірусу, сьогодні вже показує переконливе економічне зростання. Цей відносний успіх може відродити торговельну війну зі Сполученими Штатами та Європою.
14:11 23.10 2020
Відставка на початку жовтня Амоса Хохштайна з наглядової ради "Нафтогазу" викликає тривогу щодо незалежності українського енергетичного гіганта.
22:40 22.10 2020
Незважаючи на своє безсилля і відсутність повноважень притягнути до відповідальності держави-порушниці прав людини до відповідальності, організація залишається єдиною у своєму роді міжнародною міжурядовою платформою із захисту прав людини.
22:43 21.10 2020
Навесні Ізраїль показав приклад в боротьбі з коронавірусом, який інші країни намагалися наслідувати. Минуло півроку, і сьогодні він вже є прикладом того, як необдуманими діями держави можуть спровокувати другу хвилю пандемії.
16:54 20.10 2020
Будь-яке різке скорочення американських сил в Іраку дає Ірану унікальну можливість розширити свій вплив в країні і загрожує розпалюванням міжконфесійної ворожнечі.
16:57 19.10 2020