ОСТАННІ НОВИНИ10 серпня, 2020Фото: wikipedia
23:17 17.07.2020

Атаки на іранські атомні об'єкти: чи зупинять вони появу нової ядерної держави?

Серія дивних пожеж і підривів на інфраструктурних об'єктах Ірану (в тому числі ядерних) викликала занепокоєння аналітиків, адже подібні атаки можуть призвести до непередбачуваних наслідків у такій нестабільній країні. Водночас багато хто сподівається, що серйозна шкода, нанесена іранській атомній промисловості, зупинить появу ядерної зброї на Близькому Сході.

Що сталося в Натанзі на початку липня?

За повідомленнями, у місті Натанз на заводі, що збагачує уран, стався потужний вибух, зокрема в приміщенні, де будували новітні центрифуги. Іран збирався виготовити велику кількість таких установок для збільшення своїх потужностей зі збагачення ядерного палива. Американська преса заявила, що за цією подією стоїть Ізраїль. За останні кілька місяців на військових об'єктах Ірану, в тому числі на заводі з виробництва ракет, відбулися різні аварії.

На тлі широко поширених спекуляцій про саботаж, іранські лідери не підтвердили причину вибуху, але кажуть, що це, швидше за все, призведе до затримок у збиранні новітніх центрифуг. У своїй доповіді парламенту Алі Акбар Салехі, глава Національного агентства з атомної енергії, заявив, що "експертні групи з різних служб безпеки та розвідки розслідували це питання, і Вища рада національної безпеки встановила причину аварії, але результати поки не оголошуються з міркувань безпеки".

Наскільки це зашкодило ядерній програмі країни?

Останні оцінки показують, що аварія затримає приблизно на 2 роки введення в експлуатацію тисяч центрифуг, які Іран збирав на цьому заводі. Натанз був основним, але не єдиним центром серійного виробництва різних центрифуг. Найбільш передова модель, відома як IR-8, розробляється в Тегерані компанією "Kalaye Electric".

Читайте також: Ядерна програма Ірану: чи піде країна шляхом КНДР

Іран сповнений рішучості розробити досконалу ядерну установку, ядром якої стануть новітні центрифуги. Офіційні особи країни неодноразово заявляли, що ядерна програма призначена тільки для цивільних енергетичних потреб, але американці підозрюють, що Тегеран використовує її у військових цілях.

Незважаючи на затримки, викликані подібними аваріями, він не відмовиться від програми, хоч у даний час темпи її реалізації знижуються. Іран також, імовірно, вживе подальших заходів щодо захисту своїх установок, оскільки недавні інциденти вказують на серйозні прогалини в безпеці.

Іран відновив програму, коли США вийшли з ядерної угоди. Чи справді ця угода мертва?

Відколт Сполучені Штати вийшли з ядерної угоди в травні 2018 року, Тегеран порушив кілька умов домовленостей. Він перевищив допустимий рівень збагачення урану, відмовився від експорту збагаченого палива, прискорив дослідження та розробку сучасних центрифуг і відмовив Міжнародному агентству з атомної енергії (МАГАТЕ) в доступі до двох установок. Проте угода ще не зовсім мертва.

Читайте також: Між коронавірусом і народом: як іранський режим бореться з кризою

Поки Іран та інші сторони угоди, в тому числі Німеччина, Китай, Росія, Британія та Франція, схоже, хочуть зберегти її. Вони як і раніше розглядають її як базову основу для контролю над озброєннями. Вони також сподіваються, що якщо колишній віцепрезидент Джо Байден буде обраний президентом США, він повернеться до угоди, як і обіцяв, а Іран повернеться до її виконання. Проте, відновити її буде нелегко.

Іран неухильно стверджує, що не переглядатиме жоден аспект угоди, тому що, на його думку, Сполучені Штати порушили її, коли вийшли і ввели санкції проти нього. Адміністрація Дональда Трампа каже, що покинула угоду почасти через те, що вона винагороджувала Іран за його агресивну поведінку, в тому числі за підтримку сирійського режиму й заколотників-хуситів у Ємені.

Китай готовий підписати з Іраном енергетичну угоду, яка зблизить дві держави в економічному плані. Чи є тут ризики?

Угода передбачає виняткову ступінь співробітництва між двома країнами, згідно з версією вісімнадцятисторінкового проєкту, що просочилася, відомого під назвою "Двадцятип'ятилітній документ про всебічне партнерство між Іраном і Китаєм". Іран обіцяє надати Китаю сиру нафту за взаємно погодженою ціною, тобто за зниженою. Крім того, Пекін стане одним з основних гравців у розвитку іранських нафтових, газових і нафтохімічних виробництв.

Читайте також: Протести на тлі пандемії: що відбувається в Лівані?

Крім нафти, Китай буде активно брати участь у багатьох аспектах іранської економіки, таких як сільське господарство, банківська справа, інфраструктура й телекомунікації. Проєкт угоди також закликає до тісніших військовим зв'язків. Якщо угода буде остаточно оформлена, то вона безпрецедентним чином зв'яже Іран із Китаєм.

Важливо відзначити, що проєкт угоди як і раніше є попередніми. Але якщо він втілиться в життя, це буде свідчити про те, що іранський уряд відмовився від давньої мети президента Хасана Рухані щодо пожвавлення економіки країни за рахунок західних інвестицій і торгівлі. Проте можливість опинитися в залежності від однієї країни протягом тривалого періоду часу не викликає захоплення у багатьох в Ірані.

Переклад статті CFR підготував Ярослав Супрун.

Офіційно вибори 2020 року відбулися, але багато хто не зміг проголосувати, тому що виборчі дільниці не були готові прийняти всіх. Замість цього незалежні служби опитувань були готові провести екзитпол, але їм не дозволили це зробити. Згідно з екзитполами продержавної Молодіжної лабораторії, за Лукашенка проголосувало 79,7%. За Світлану Тихановську 6,8%.
12:48 10.08 2020
Після закриття виборчих дільниць білоруси масово вийшли на вулиці. ОМОН у відповідь застосував силу проти учасників протесту.
10:18 10.08 2020
Поки в Україні розслідування НАБУ проти Коломойського у справі про розкрадання грошей з ПриватБанку блокується в СБУ, американці вже впритул підібралися до одіозного українського олігарха та його фінансових махінацій.
17:36 07.08 2020
Потужний вибух прогримів у столиці Лівану Бейруті, спустошивши кілька кварталів міста й забравши більше сотні життів. Ця біда звалилася на плечі і без того змученої гіперінфляцією, дефолтом і політичною кризою країни.
12:47 06.08 2020
Оточення Володимира Зеленського, схоже, взяло на озброєння небезпечну ідею про те, що висока інфляція і девальвація валюти посприяють економічному росту. Їм варто переосмислити такий підхід, перш ніж він завдав серйозної шкоди економіці країни.
22:22 04.08 2020
Останніми роками Пекін посилив репресії проти уйгурів - тюркського мусульманського народу, що живе на території Китаю в західному районі Сіньцзян. І поки міжнародне співтовариство закривало на це очі, китайський уряд перетворило район у надтехнологічний концтабір.
22:21 03.08 2020
Сьогодні низка країн ударними темпами працює над створенням власних вакцин від COVID-19. Поки що найближче до успіху підібралися Британія і Китай, де перші випробування дали обнадійливий результат.
18:27 31.07 2020
Час від часу турки заявляють про прихильність своєму європейському вектору розвитку й вступу в Євросоюз. І це попри те, що переговори з Брюсселем були припинені ще чотири роки тому, а Ердоган раз у раз йде на конфронтацію із західними країнами.
13:00 30.07 2020
До листопадових виборів президента США залишилося 100 днів. Передвиборча боротьба тільки набирає обертів, але вже зараз, згідно з опитуваннями, Байден істотно випереджає Трампа. Чи зможе чинний президент повернути собі лідерство?
12:42 29.07 2020
Ботоферми, хакерські атаки, кампанії з дезінформації, втручання в демократичні процеси в західних країнах, розпалювання внутрішніх конфліктів і розбіжностей. Так сьогодні діє путінська Росія для досягнення своєї головної мети - змусити західні країни зруйнувати самих себе зсередини.
16:12 28.07 2020