ОСТАННІ НОВИНИ10 серпня, 2020Фото: consilium.europa.eu
20:34 20.07.2020

ЄС шукає шлях для виходу з кризи

Лідери країн Євросоюзу вже кілька днів домовляються про довгостроковий бюджет організації і фонд посткоронавірусного відновлення. Від результатів їхнього саміту багато в чому залежатиме майбутнє ЄС.

Час спливає для європейських лідерів, адже до кінця цього місяця вони повинні узгодити бюджет Європейського Союзу на наступні сім років і домовитися про фонд відновлення від пандемії COVID-19. На 17 і 18 липня було скликано спеціальне засідання Європейської ради (в результаті воно триває вже четвертий день – ПН), де глави держав та урядів розгорнули човникову дипломатію, в надії дійти до якого-небудь консенсусу. Вони також повідомили про можливість проведення другого засідання пізніше цього місяця. Прем'єр-міністр Данії навіть відклала своє весілля для того, щоб взяти участь у саміті.

Ставки високі. Остання пропозиція президента Ради ЄС Шарля Мішеля – це бюджет в 1.1 трильйона євро на сім років. Він також хоче уповноважити Європейську комісію викупити євробонди на суму 750 млрд євро для фінансування фонду відновлення. Але в цьому питанні залишається низка проблемних моментів. Головним з них є тверда позиція уряду Нідерландів, що будь-які рішення щодо фонду повинні прийматися одноголосно.

Інша складність полягає в забезпеченні того, що гроші платників податків попрямують на зелене відновлення в країнах, які поважають стандарти Європи, в той час як такі держави, як Угорщина та Польща, затягують процес переходу до безвуглецевої економіки, одночасно нехтуючи демократичними цінностями. У зв'язку з тим, що ці країни розраховують на непогану частку коштів фонду, експерти висловлюють побоювання з приводу того, що їх важко схилити до співпраці.

Читайте також: Між автократіями і пандемією: ЄС повинен переглянути своє ставлення до держав-членів

Згідно з дослідженням, в якому було опитано 11 000 осіб з дев'яти країн ЄС, на які в сукупності припадає дві третини населення і ВВП Союзу, підтримка щодо розподілу фінансового тягаря висловлюється в державах, які, ймовірно, будуть чистими бенефіціарами коштів з фонду відновлення, таких як Іспанія та Італія. У країнах, які є по факту чистими донорами, схвалюють план посткоронавірусного відновлення менше половини громадян. Навіть у Франції, яка намагалася стати містком між північними країнами-донорами допомоги та південними країнами-одержувачами, тільки 47% респондентів підтримують поділ фінансового тягаря. У Німеччині підтримка впала до 43%. У Швеції та Данії ці показники становлять 30% і 24% відповідно.

Якщо європейські лідери не впораються з кризою і дозволять півдню та півночі дрейфувати один від одного, наслідки для ЄС можуть бути плачевними. Дані опитування, проведеного Європейською радою з міжнародних відносин (ЄРМВ), ясно показують, що розбіжності в підходах і позиціях різних країн ЄС обумовлені різноманітністю досвіду, накопиченого в ході коронакризи. Наприклад, відсутність підтримки Італії з боку ЄС на початку пандемії призвела до того, що ставлення 58% італійців до Євросоюзу погіршилося за час кризи.

А в Іспанії (яка в опитуваннях Євробарометра завжди демонструвала стабільні еврофільські настрої) й у Франції спостерігається тривожний рівень розчарування в ЄС – 50% і 41% відповідно. Він росте останніми роками і в італійському політикумі, що може стати небезпечною тенденцією для решти Південної Європи, особливо якщо виборці будуть незадоволені планами ЄС щодо посткоронавірусного відновлення. Цей скептицизм всередині Євросоюзу може також дозволити зовнішнім суб'єктам втрутитися і використати все більший розкол. Маскова дипломатія Китаю, наприклад, націлена в основному на периферію ЄС, де Пекін зображує себе меншою мірою як системного суперника й більшою мірою як альтернативу європейській допомозі.

Читайте також: Європа повинна знайти баланс у відносинах з Китаєм

Але хороша новина для лідерів ЄС полягає в тому, що громадськість бачить необхідність в європейському співробітництві. Зараз, коли в Європі відступає перший етап кризи, а саме охорони здоров'я, виборцям стає очевидно, що потрібно готуватися до наступних труднощів. Опитування ЄРМВ показує, що підтримка більш активних зусиль у боротьбі зі зміною клімату виросла повсюдно – 61% населення Британії і 60% громадян Іспанії виступають за більш активні дії в цьому напрямку.

Європейці також рішуче виступають за Європейський Союз, якому буде під силу формувати міжнародний порядок після пандемії; 63% громадян ЄС вважають, що криза продемонструвала необхідність інтенсивнішого європейського співробітництва, а на питання про те, як Європа повинна змінитися після кризи, 52% респондентів найчастіше відповідали, що Євросоюз повинен забезпечити більш скоординовану відповідь на глобальні загрози та виклики. Багато хто вважає, що ЄС також повинен робити більше для гарантування безпеки свого населення. У Німеччині та Франції, зокрема, було відзначено значне збільшення підтримки ідеї про повернення виробництва додому.

Лідери ЄС мають можливість побудувати таку Європу, яка захищає – економічно й фізично – своїх громадян і має впливовий голос на міжнародній арені. Але для того, щоб залучити європейських виборців до цього проєкту, вони повинні постаратися, щоб механізм посткоронавірусного відновлення став не абстрактною ідеєю про солідарність, а втіленням практичних кроків покращення життя.

Читайте також: Яким буде світ після коронавірусу

Уряди європейських країн також повинні приділити більше уваги забезпеченню інвестицій у фармацевтику, медичне обладнання та інші ключові галузі промисловості як засіб зміцнення економічних позицій Союзу. У світі жорсткої американо-китайської конкуренції Європа повинна проявити лідерство в міжнародних інституціях, щоб зберегти рівні умови для всіх.

Незважаючи на складність бюджетних переговорів, європейські лідери повинні розуміти, що зараз не час замикатися на проблемах своїх лиш країн. Зростання популізму в Європі, початок якого можна простежити від довгої і болісної реакції ЄС на фінансову кризу 2008 року, повинне стати для них уроком. Цього разу європейські громадяни хочуть побачити практичні кроки, за допомогою яких Євросоюз може допомогти їм будувати своє краще майбутнє. Бюджет на наступні сім років повинен стати для цього орієнтиром.

Переклад статті Foreign Policy підготував Ярослав Супрун.

Офіційно вибори 2020 року відбулися, але багато хто не зміг проголосувати, тому що виборчі дільниці не були готові прийняти всіх. Замість цього незалежні служби опитувань були готові провести екзитпол, але їм не дозволили це зробити. Згідно з екзитполами продержавної Молодіжної лабораторії, за Лукашенка проголосувало 79,7%. За Світлану Тихановську 6,8%.
12:48 10.08 2020
Після закриття виборчих дільниць білоруси масово вийшли на вулиці. ОМОН у відповідь застосував силу проти учасників протесту.
10:18 10.08 2020
Поки в Україні розслідування НАБУ проти Коломойського у справі про розкрадання грошей з ПриватБанку блокується в СБУ, американці вже впритул підібралися до одіозного українського олігарха та його фінансових махінацій.
17:36 07.08 2020
Потужний вибух прогримів у столиці Лівану Бейруті, спустошивши кілька кварталів міста й забравши більше сотні життів. Ця біда звалилася на плечі і без того змученої гіперінфляцією, дефолтом і політичною кризою країни.
12:47 06.08 2020
Оточення Володимира Зеленського, схоже, взяло на озброєння небезпечну ідею про те, що висока інфляція і девальвація валюти посприяють економічному росту. Їм варто переосмислити такий підхід, перш ніж він завдав серйозної шкоди економіці країни.
22:22 04.08 2020
Останніми роками Пекін посилив репресії проти уйгурів - тюркського мусульманського народу, що живе на території Китаю в західному районі Сіньцзян. І поки міжнародне співтовариство закривало на це очі, китайський уряд перетворило район у надтехнологічний концтабір.
22:21 03.08 2020
Сьогодні низка країн ударними темпами працює над створенням власних вакцин від COVID-19. Поки що найближче до успіху підібралися Британія і Китай, де перші випробування дали обнадійливий результат.
18:27 31.07 2020
Час від часу турки заявляють про прихильність своєму європейському вектору розвитку й вступу в Євросоюз. І це попри те, що переговори з Брюсселем були припинені ще чотири роки тому, а Ердоган раз у раз йде на конфронтацію із західними країнами.
13:00 30.07 2020
До листопадових виборів президента США залишилося 100 днів. Передвиборча боротьба тільки набирає обертів, але вже зараз, згідно з опитуваннями, Байден істотно випереджає Трампа. Чи зможе чинний президент повернути собі лідерство?
12:42 29.07 2020
Ботоферми, хакерські атаки, кампанії з дезінформації, втручання в демократичні процеси в західних країнах, розпалювання внутрішніх конфліктів і розбіжностей. Так сьогодні діє путінська Росія для досягнення своєї головної мети - змусити західні країни зруйнувати самих себе зсередини.
16:12 28.07 2020