ОСТАННІ НОВИНИ
29 жовтня, 2020


Фото: consilium.europa.eu
20:34 20.07.2020

ЄС шукає шлях для виходу з кризи

Лідери країн Євросоюзу вже кілька днів домовляються про довгостроковий бюджет організації і фонд посткоронавірусного відновлення. Від результатів їхнього саміту багато в чому залежатиме майбутнє ЄС.

Час спливає для європейських лідерів, адже до кінця цього місяця вони повинні узгодити бюджет Європейського Союзу на наступні сім років і домовитися про фонд відновлення від пандемії COVID-19. На 17 і 18 липня було скликано спеціальне засідання Європейської ради (в результаті воно триває вже четвертий день – ПН), де глави держав та урядів розгорнули човникову дипломатію, в надії дійти до якого-небудь консенсусу. Вони також повідомили про можливість проведення другого засідання пізніше цього місяця. Прем'єр-міністр Данії навіть відклала своє весілля для того, щоб взяти участь у саміті.

Ставки високі. Остання пропозиція президента Ради ЄС Шарля Мішеля – це бюджет в 1.1 трильйона євро на сім років. Він також хоче уповноважити Європейську комісію викупити євробонди на суму 750 млрд євро для фінансування фонду відновлення. Але в цьому питанні залишається низка проблемних моментів. Головним з них є тверда позиція уряду Нідерландів, що будь-які рішення щодо фонду повинні прийматися одноголосно.

Інша складність полягає в забезпеченні того, що гроші платників податків попрямують на зелене відновлення в країнах, які поважають стандарти Європи, в той час як такі держави, як Угорщина та Польща, затягують процес переходу до безвуглецевої економіки, одночасно нехтуючи демократичними цінностями. У зв'язку з тим, що ці країни розраховують на непогану частку коштів фонду, експерти висловлюють побоювання з приводу того, що їх важко схилити до співпраці.

Читайте також: Між автократіями і пандемією: ЄС повинен переглянути своє ставлення до держав-членів

Згідно з дослідженням, в якому було опитано 11 000 осіб з дев'яти країн ЄС, на які в сукупності припадає дві третини населення і ВВП Союзу, підтримка щодо розподілу фінансового тягаря висловлюється в державах, які, ймовірно, будуть чистими бенефіціарами коштів з фонду відновлення, таких як Іспанія та Італія. У країнах, які є по факту чистими донорами, схвалюють план посткоронавірусного відновлення менше половини громадян. Навіть у Франції, яка намагалася стати містком між північними країнами-донорами допомоги та південними країнами-одержувачами, тільки 47% респондентів підтримують поділ фінансового тягаря. У Німеччині підтримка впала до 43%. У Швеції та Данії ці показники становлять 30% і 24% відповідно.

Якщо європейські лідери не впораються з кризою і дозволять півдню та півночі дрейфувати один від одного, наслідки для ЄС можуть бути плачевними. Дані опитування, проведеного Європейською радою з міжнародних відносин (ЄРМВ), ясно показують, що розбіжності в підходах і позиціях різних країн ЄС обумовлені різноманітністю досвіду, накопиченого в ході коронакризи. Наприклад, відсутність підтримки Італії з боку ЄС на початку пандемії призвела до того, що ставлення 58% італійців до Євросоюзу погіршилося за час кризи.

А в Іспанії (яка в опитуваннях Євробарометра завжди демонструвала стабільні еврофільські настрої) й у Франції спостерігається тривожний рівень розчарування в ЄС – 50% і 41% відповідно. Він росте останніми роками і в італійському політикумі, що може стати небезпечною тенденцією для решти Південної Європи, особливо якщо виборці будуть незадоволені планами ЄС щодо посткоронавірусного відновлення. Цей скептицизм всередині Євросоюзу може також дозволити зовнішнім суб'єктам втрутитися і використати все більший розкол. Маскова дипломатія Китаю, наприклад, націлена в основному на периферію ЄС, де Пекін зображує себе меншою мірою як системного суперника й більшою мірою як альтернативу європейській допомозі.

Читайте також: Європа повинна знайти баланс у відносинах з Китаєм

Але хороша новина для лідерів ЄС полягає в тому, що громадськість бачить необхідність в європейському співробітництві. Зараз, коли в Європі відступає перший етап кризи, а саме охорони здоров'я, виборцям стає очевидно, що потрібно готуватися до наступних труднощів. Опитування ЄРМВ показує, що підтримка більш активних зусиль у боротьбі зі зміною клімату виросла повсюдно – 61% населення Британії і 60% громадян Іспанії виступають за більш активні дії в цьому напрямку.

Європейці також рішуче виступають за Європейський Союз, якому буде під силу формувати міжнародний порядок після пандемії; 63% громадян ЄС вважають, що криза продемонструвала необхідність інтенсивнішого європейського співробітництва, а на питання про те, як Європа повинна змінитися після кризи, 52% респондентів найчастіше відповідали, що Євросоюз повинен забезпечити більш скоординовану відповідь на глобальні загрози та виклики. Багато хто вважає, що ЄС також повинен робити більше для гарантування безпеки свого населення. У Німеччині та Франції, зокрема, було відзначено значне збільшення підтримки ідеї про повернення виробництва додому.

Лідери ЄС мають можливість побудувати таку Європу, яка захищає – економічно й фізично – своїх громадян і має впливовий голос на міжнародній арені. Але для того, щоб залучити європейських виборців до цього проєкту, вони повинні постаратися, щоб механізм посткоронавірусного відновлення став не абстрактною ідеєю про солідарність, а втіленням практичних кроків покращення життя.

Читайте також: Яким буде світ після коронавірусу

Уряди європейських країн також повинні приділити більше уваги забезпеченню інвестицій у фармацевтику, медичне обладнання та інші ключові галузі промисловості як засіб зміцнення економічних позицій Союзу. У світі жорсткої американо-китайської конкуренції Європа повинна проявити лідерство в міжнародних інституціях, щоб зберегти рівні умови для всіх.

Незважаючи на складність бюджетних переговорів, європейські лідери повинні розуміти, що зараз не час замикатися на проблемах своїх лиш країн. Зростання популізму в Європі, початок якого можна простежити від довгої і болісної реакції ЄС на фінансову кризу 2008 року, повинне стати для них уроком. Цього разу європейські громадяни хочуть побачити практичні кроки, за допомогою яких Євросоюз може допомогти їм будувати своє краще майбутнє. Бюджет на наступні сім років повинен стати для цього орієнтиром.

Переклад статті Foreign Policy підготував Ярослав Супрун.

Ніби комплексуючи, що Туреччина залучена в "так мало" криз, Реджеп Ердоган розпалив ще одну, цього разу із Францією, обрушивши люту критику на президента Емманюеля Макрона й порадивши йому перевірити своє психічне здоров'я.
11:49 30.10 2020
Призначення судді Емі Коні Барретт дає Республіканській партії безпрецедентний рівень контролю над Верховним судом США. І це може призвести до серйозної поляризації країни.
11:45 29.10 2020
Із заявою Міністерства юстиції США минулого тижня про те, що воно готує антимонопольний позов проти Google, судний день настав не тільки для Google, але й для всієї великої технологічної четвірки.
19:01 28.10 2020
Прийняте минулого тижня польським конституційним судом сумнівне рішення різко обмежує право на аборт і є похмурим нагадуванням про те, що права жінок і, в більш широкому сенсі, верховенство закону в Польщі знаходяться під серйозною загрозою.
18:59 27.10 2020
Місцеві вибори стали важливим показником політичного клімату в країні через трохи більш як рік, відколи президент Зеленський отримав безпрецедентну владу, здобувши переконливі перемоги на президентських і парламентських виборах.
18:56 26.10 2020
Китай, який став першою жертвою коронавірусу, сьогодні вже показує переконливе економічне зростання. Цей відносний успіх може відродити торговельну війну зі Сполученими Штатами та Європою.
14:11 23.10 2020
Відставка на початку жовтня Амоса Хохштайна з наглядової ради "Нафтогазу" викликає тривогу щодо незалежності українського енергетичного гіганта.
22:40 22.10 2020
Незважаючи на своє безсилля і відсутність повноважень притягнути до відповідальності держави-порушниці прав людини до відповідальності, організація залишається єдиною у своєму роді міжнародною міжурядовою платформою із захисту прав людини.
22:43 21.10 2020
Навесні Ізраїль показав приклад в боротьбі з коронавірусом, який інші країни намагалися наслідувати. Минуло півроку, і сьогодні він вже є прикладом того, як необдуманими діями держави можуть спровокувати другу хвилю пандемії.
16:54 20.10 2020
Будь-яке різке скорочення американських сил в Іраку дає Ірану унікальну можливість розширити свій вплив в країні і загрожує розпалюванням міжконфесійної ворожнечі.
16:57 19.10 2020