ОСТАННІ НОВИНИ24 вересня, 2020Фото: europarl.europa.eu
15:15 21.07.2020

Як Ангела Меркель впоралася з коронакризою і повернула довіру Німеччини

Канцлерка Німеччини Ангела Меркель готується залишити свою посаду. Після майже 15 років на чолі країни коронавірус, імовірно, стане її останнім великим випробуванням і підведе риску під її спадщиною. Пандемія примирила німців з їхньою лідеркою.

До того як вибухнула епідемія, останній термін перебування Меркель на посаді канцлерки проходив не дуже добре. Хоча їй вдалося дещо оговтатися від падіння популярності, ба навіть відкритої ненависті, з якою їй довелося зіткнутися під час міграційної кризи 2015-2016 рр., її партія, Християнсько-демократичний союз, програла на виборах 2017 року й продовжувала втрачати рейтинг.

У жовтні 2018 року, після нищівних поразок ХДС на земельних виборах, Меркель оголосила, що більше не балотуватиметься на загальних виборах 2021 року й незабаром після цього пішла у відставку з посади глави своєї партії. Партнер ХДС по коаліції, Соціал-демократична партія Німеччини, також увійшов у кризу, отримуючи історично низьку підтримку в опитуваннях. Європейський Союз застиг на місці, будучи не в змозі знайти точки дотику щодо таких нагальних питань, як міграція. Канцлерка здавалася безініціативною і байдужою.

Читайте також: Політична криза в Німеччині: вакуум влади в самому серці Європи

З того часу все змінилося. У липні 2020 року Меркель на коні. У Німеччині спостерігається низька смертність, а система тестування і відстеження контактів працює ефективно, що дає підстави говорити про те, що країні вдалося стримати пандемію. Цей успіх багато хто приписує саме канцлерці. За даними недавнього опитування, 82% німців вважають, що Меркель "досить добре справляється зі своєю роботою". І Християнсько-демократичний союз знову набагато випереджає своїх суперників. Коронавірус оживив Меркель і зміцнив її репутацію як одного з кращих лідерів в історії країни. Але як це сталося?

Коли вибухнула епідемія, ні канцлерка, ні федеральний уряд фактично не мали ключових повноважень для боротьби з нею. Більшість найважливіших рішень, таких як закриття шкіл або наказ людям залишатися вдома, знаходилися в компетенції 16 федеральних земель ФРН. Але канцлерка відразу ж взяла на себе керівну роль, координуючи регулярні обміни інформацією між главами земельних урядів, домагаючись однакового регулювання по всій країні та збираючи разом провідних вчених.

Вона дуже рано зрозуміла всю серйозність ситуації. Хельге Браун, керівниця її апарату, сказала, що, коли Меркель в середині січня дізналася, що новий вірус може передаватися від людини до людини, то відразу ж передбачила можливі наслідки. Це було приблизно за два тижні до того, як в Німеччині був виявлений перший випадок зараження. Коли в кінці лютого кількість інфікованих зросла, канцлерка знала, що робити. Вона наполягала на тому, щоб закрити цілі сектори громадського життя.

Дивно, але 16 земельних прем'єр-міністрів прийняли лінію Меркель. Почасти це (виконання рішень центру – ПН) було політично й практично зручним. Але також воно було знаком поваги до пані Меркель і її виняткової здатності долати кризи. За час свого перебування на посаді канцлерки вона впоралася з фінансовим крахом, європейською борговою кризою, вторгненням Росії в Україну в 2014 році, міграційною кризою, а також міжнародними наслідками Брекзиту й обрання Дональда Трампа президентом США в 2016 році.

"Вона перевірена кризами, – каже Сігмар Габріель, провідний соціал-демократ, який був міністром у двох її кабінетах. – Німеччині пощастило мати такого досвідченого лідера в часи корони". Глави земельних урядів явно відчували те ж саме. "Здавалося, вони були раді, що змогли сховатися за її спиною", – сказав Томас де Мезьєр, колишній глава адміністрації і давня довірена особа Меркель.

Канцлерка діяла швидко та рішуче і на європейському рівні. Там пандемія відродила старі образи між північчю і півднем, коли Італія, наприклад, звернулася за фінансовою та медичною допомогою до деяких північних країн, а ті проігнорували її прохання. Було схоже на те, що Європейський Союз готовий розпастися. "Я думаю, вона зрозуміла, що це може стати кінцем Європи, – сказав Габріель. – Вона знала, що, якщо вона не буде діяти, то нужденні держави-члени будуть шукати допомогу за межами Європи – і Китай вже був напоготові".

Протягом багатьох років канцлерку критикували за те, що вона занадто мало зробила для прискорення інтеграції Європи. Але 18 травня Меркель і президент Франції Емманюель Макрон представили амбітний фонд відновлення. Вони запропонували, щоб Єврокомісія зайняла на фінансових ринках 500 мільярдів євро й розподілила їх серед нужденних країн-членів. "Це, – сказав Габріель, який працював міністром закордонних справ при Меркель, – було зміною парадигми".

Читайте також: ЄС шукає шлях для виходу з кризи

Опір з боку Австрії, Нідерландів, Данії та Швеції (так званої "економної четвірки" – ПН) був неймовірним. Переговори затяглися. Але позиція Меркель ясна. "В інтересах усіх держав-членів підтримувати сильний європейський внутрішній ринок, – сухо зауважила вона в недавньому інтерв'ю, – і виступати єдиним фронтом на світовій арені". Іншими словами: вона побачила, що криза – це прекрасна можливість подолати побоювання про глибшу європейську інтеграцію, як в Німеччині, так і на континенті, і вхопилася за неї.

Найдивніше, однак, це те, як Меркель зуміла успішно налагодити зв'язок з громадянами Німеччини. Найбільше люди цінують в ній надійність, ретельність і самовладання, хоча такі риси і створюють враження віддаленості. Її поведінка заспокоює, але часом може бути занадто непроникною та безликою. Вона – канцлерка до мозку кісток. "Є тільки одна Ангела Меркель, – сказав містер Браун, глава її адміністрації. – Поза публікою вона саме така, як і на людях".

Читайте також: Німеччина переймає президентство в ЄС – хороша новина для Європи

Тому було дивно, коли 18 березня Меркель прямо й відверто виступила перед німецьким народом у телезверненні. Канцлерка, на загальну думку, не володіє талантом оратора, і проводить тільки одну телевізійну промову на рік, напередодні Нового року. Але незалежно від того, що вона сказала в той вечір, чи від того, що формат був незвичайним, ідея спрацювала. Вперше Ангела Меркель достукалася до сердець та умів німців.

До пандемії, коли економіка була здоровою, а уряд міг похвалитися профіцитом в 19 мільярдів євро, канцлерка піддавалася критиці за те, що вона робила недостатньо. Вона не вела свою країну і Європу за собою, а просто виконувала функції менеджера. Зараз критика здається надмірною. Коли німці затамували подих під час тих страшних тижнів локдауну, вони по-новому побачили Ангелу Меркель. Канцлерка вже не була надмірно обережною або нерішучою, замість цього вона показала свою вірність обов'язку й ефективність, коли її країна потребувала її найбільше.

Переклад статті The New York Times підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020