ОСТАННІ НОВИНИ

26 вересня, 2020

Фото: ft.com
12:56 22.07.2020

Лондон опублікував доповідь про російську загрозу: в чому звинувачують Кремль?

Після дев'яти місяців зволікань, численних спекуляцій про її зміст і спроб Даунінг-стріт применшити її значення, нарешті доповідь парламентського комітету з розвідки й безпеки, яка дослідила вплив Кремля на британську політику, була опублікована. Що ми з неї дізналися? Ось деякі основні моменти.

Уряд Британії не зробив достатньо для розслідування російського втручання

Парламентський комітет не ставив перед собою мету оцінити успішність імовірних спроб Росії вплинути на референдум про членство в Євросоюзі в 2016 році: в доповіді пояснюється, що це було б "важко, якщо не неможливо". У ній ідеться: "Однак важливо встановити, чи здійснила ворожа держава навмисні дії з метою вплинути на демократичний процес в Сполученому Королівстві, незалежно від того, були вони успішними чи ні".

Комітет не зміг оцінити (результати можливого втручання – ПН), тому що, як говориться в доповіді, ні уряд, ні спецслужби не робили спроб проведення розслідування. У розділі, присвяченому референдуму, йдеться: "Надані нам письмові докази, судячи з усього, свідчать про те, що уряд не бачив і не шукав доказів успішного втручання в демократичні процеси в Сполученому Королівстві або іншої діяльності, що справила істотний вплив на вибори, наприклад, на їх результати".

Далі вказується, що матеріали з відкритих джерел, в тому числі дослідження спроб вплинути на референдум з використанням російських ЗМІ "Russia Today" і "Sputnik" або кампаній в соціальних мережах, "не були враховані в повній мірі".

На відміну від реакції США на повідомлення про російське втручання в президентські вибори 2016 року, де розвідувальне співтовариство провело своє розслідування, в доповіді парламентського комітету Британії йдеться: "Нам не була надана будь-яка оцінка спроб втручання Росії в референдум. Навіть якби висновок будь-якої такої оцінки полягав у тому, що втручання було мінімальним, це, тим не менш, стало б корисним підтвердженням для громадськості, що демократичні процеси в Британії залишалися у відносній безпеці".

Втручання в референдум про незалежність Шотландії

У доповіді йдеться про "відкриті джерела, що заслуговують на довіру", які вказують на те, що Росія намагалася вплинути на референдум про незалежність Шотландії в 2014 році.

У частково відредагованому реченні йдеться: "Однак в той час... Схоже, що... те, що деякі аналітики назвали ймовірно першим пострадянським втручанням Росії у західний демократичний процес. Відзначимо, що майже п'ять років по тому..."

Російський вплив в Британії – це "нова норма"

У розділі, присвяченому російським експатріантам, йдеться, що Сполучене Королівство "вітає олігархів з розпростертими обіймами". Комітет вважає, що налагодження урядом зв'язків із великими російськими компаніями було контрпродуктивним, "оскільки воно пропонувало ідеальні механізми, за допомогою яких незаконні фінанси можна було відмити через так звану "лондонську пральню"".

Доповідь робить приголомшливий висновок: "Гроші були також вкладені в розширення структури патронажу й посилення впливу серед британського істеблішменту: в PR-компанії, благодійні організації, політичні інтереси, академічні та культурні установи – всі вони були добровільними бенефіціарами російських грошей, роблячи свій внесок у процес "відмивання репутації".

Коротше кажучи, російський вплив у Британії – це "нова норма", і є багато росіян, що мають дуже тісні зв'язки з Путіним, вони добре інтегровані в бізнес і суспільне життя країни і прийняті завдяки своїм багатствам. Такий рівень інтеграції – зокрема, в "Лондонград" – означає, що будь-які заходи, що вживаються зараз урядом, не є превентивними, а швидше зменшують шкоду".

У доповіді говориться, що зв'язки росіян з британською елітою забезпечують їм доступ до компаній і політичних діячів, що означає, що у них є способи впливу. "Якоюсь мірою це можна вирішити, і зараз пріоритетом має бути зниження ризику й забезпечення того, щоб у разі виявлення ворожої діяльності існували інструменти для боротьби з нею біля її витоків".

Зв'язки між російською елітою і британським політикумом

Представники російської еліти, тісно пов'язані з Владіміром Путіним, беруть участь у діяльності благодійних і політичних організацій у Сполученому Королівстві, що дозволяє їм надавати Кремлю допомогу в його операціях.

"Деякі представники російської еліти, тісно пов'язані з Путіним, мають відношення до благодійних та/або політичних організацій у Британії, які жертвують кошти політичним партіям і користуються публічним статусом, що дозволяє їм надавати допомогу Росії в її операціях щодо посилення впливу. Примітно, що ряд членів Палати лордів мають ділові інтереси, пов'язані з Росією, або працюють безпосередньо на великі російські компанії, пов'язані з російським держструктурами – ці відносини повинні бути ретельно вивчені, з огляду на можливість їх використання російською державою".

Розвідувальне співтовариство закрило очі на діяльність Росії

У доповіді говориться: "Якщо ми вважаємо, що російська загроза була чітко позначена в 2006 році з убивством Олександра Литвиненка, а потім сприймаємо такі події, як анексія Криму в 2014 році, як тверде підтвердження російських намірів на світовій арені, то питання полягає в тому, чи повинне й чи могло розвідувальне співтовариство відреагувати швидше та активізувати оперативну діяльність стосовно Росії".

Помилки російських оперативників при отруєнні Сергія і Юлії Скрипалів у Солсбері та спроба злому Організації із заборони хімічної зброї в 2018 році можуть свідчити про те, що її спецслужби "не є непогрішними". Але "було б нерозумно думати, що через ці помилки вони стали менш небезпечними".

Переклад статті The Guardian підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020