ОСТАННІ НОВИНИ02 грудня, 2020
01 грудня, 2020
Фото: spectator.com
16:12 28.07.2020

План Путіна – не воювати із Заходом, а змусити його знищити самого себе

Ботоферми, хакерські атаки, кампанії з дезінформації, втручання в демократичні процеси в західних країнах, розпалювання внутрішніх конфліктів і розбіжностей. Так сьогодні діє путінська Росія для досягнення своєї головної мети - змусити західні країни зруйнувати самих себе зсередини.

Є тільки одна людина, яка отримала щире задоволення від доповіді про російське втручання, яка нарешті була оприлюднена в Сполученому Королівстві минулого тижня, – це Владімір Путін. У звіті Комітету з розвідки і безпеки британського парламенту Росія виступає як всюдисущий і зловісний ворог – більшою мірою це через те, що неповноцінний і серйозно відредагований документ не надає ніяких обґрунтованих звинувачень. Замість цього Росія постає як фантом, невловима загроза. Це викличе тисячі теорій змови, значно небезпечніших і більш деструктивних для британської політики, ніж будь-яка, спровокована кремлем буря в соцмережах або витік документів.

Неспростовних доказів втручання Москви в референдум про вихід Британії з ЄС так і не знайшлося. А спричинена урядом затримка публікації документа дозволяє будь-якому шанувальнику конспірології побачити в цьому покривання Кремля. Навіть наполеглива вимога, щоб держава зробила більше для запобігання російському втручанню, грає на руку Путіну. Страх перед втручанням Росії у британські вибори створює хаос і розкол – і вони, а не якийсь конкретний результат, є справжньою метою Путіна.

Читайте також: Лондон опублікував доповідь про російську загрозу: в чому звинувачують Кремль?

Може, Росію і лихоманить від обвалу цін на нафту й одного з найвищих у світі рівнів зараження коронавірусом, але Москва всіма силами просуває твердження про те, що це саме Захід знаходиться в жалюгідному стані, охоплений жорстокими культурними війнами і знеможений від втрати віри у власні цінності. Нова партійна лінія Кремля така: можливо, нам і погано, але у них справи набагато гірші. І за щоб не взялися путінські пропагандисти, за ними слідують тролі та хакери.

Рух Black Lives Matter, який породжує розкол і розбіжності, став справжнім подарунком для російських тролів, які роздмухують полум'я ворожнечі та чвар, в якому вони хочуть побачити самоспалення Заходу. Розвідувальний комітет Сенату США, який провів розслідування російського втручання в президентські вибори в 2016 році, прийшов до висновку, що кампанія Москви з розповсюдження фейкових новин не була націлена на "жодну групу... більше, ніж на афроамериканців". Російські агенти використовували соціальні мережі для стримування явки чорношкірих виборців і розпалювали розкол за расовою ознакою. Одна з Facebook-сторінок, якою управляли росіяни – Blacktivist – до вересня 2017 року набрала 11,2 мільйона користувачів і більше 360 000 лайків. В офіційного акаунту руху Black Lives Matter для порівняння набралося 301 000 лайків за той же час.

Російські тролі провокують конфлікти на ґрунті боротьби за рівні права. У період з 2014 по 2017 рік Агентство інтернет-досліджень – ботоферма, розквартирована в Санкт-Петербурзі, яку фінансує близький соратник Путіна Євгєній Пригожин, керувала тисячами акаунтів на Twitter, Facebook, Instagram і YouTube, пропагуючи як проафромериканські, так і південні культурні теми США, а також вітаючи шотландську незалежність і Брекзит.

Чи виконує свої функції Агентство інтернет-досліджень зараз, під час нового сплеску насильства і суспільних хвилювань у США? По всій видимості, так, згідно з американськими чиновниками, які недавно в інтерв'ю New York Times заявили, що Москва розширила масштаби своїх зусиль із розпалювання міжусобиць. "Ми бачимо, що Росія готова проводити більш нахабні й підривні операції через те, як вона сприймає свій конфлікт із Заходом, – заявив Девід Портер, провідний агент оперативної групи ФБР з іноземного апливу. – Простіше кажучи... Росія хоче дивитися, як ми самі себе розриваємо на частини".

Не дивно, що Москва настільки гарно розуміється на операціях зі здійснення впливу на Заході, враховуючи, як довго вона їх проводить. У 1920-х і 1930-х роках геніальний промосковський агітатор і мережевик Віллі Мюнценберг створив і направив гроші в десятки підставних організацій, від Ліги проти імперіалізму до Міжнародної допомоги робітникам, щоб залучити тисячі ліберально налаштованих людей до підтримки "добрих справ", що таємно фінансувалися Комуністичним інтернаціоналом.

Читайте також: Фальсифікація історії – ще один елемент російської агресії

Мюнценберг називав ці організації своїми "безневинними" клубами. Вони мали набагато більш широкий вплив, ніж явно прорадянські пропагандистські органи, такі як газети L'Humanité у Франції або Daily Worker в Британії – точно так само, як сьогоднішні фальшиві акаунти мають більший вплив, ніж конспірологічні теорії інформаційних агентств Sputnik або RT (колишня Russia Today), які недавно почали розганяти фейки про те, що BLM є підставною організацією, що фінансується Джорджем Соросом.

Сьогодні російським пропагандистам більше не потрібно вирбувати корисних ідіотів для просування своєї справи. Вони можуть просто безпосередньо спілкуватися з мільйонами людей через соціальні мережі. І їхнє завдання тепер простіше, ніж у попередніх поколінь агентів, тому що замість поширення комуністичних ідей, мета сучасних російських тролів полягає, якщо сказати в перифразі відомих слів Франциска Ассізького, в тому, щоб замість гармонії привнести розбрат, замість істини – брехню, а замість надії – відчай.

Читайте також: Чи хоче Путін миру?

Але найстрашнішим є те, що, мабуть, вперше з часів Великої депресії, російське втручання здійснюється в період, коли не тільки лідерство США у вільному світі, але і їхня віра в самих себе починає слабшати. Перехід колись помірної республіканської партії на позиції націоналістичного трампізму та руйнування класичного лібералізму під тиском фанатичної політкоректності робить Америку як ніколи вразливою перед обличчям такого токсичного нігілізму, який просуває Кремль.

Брекзит і тривала криза довіри до європейського проєкту також є радістю для Кремля. Будь-які розбіжності в західному світі роблять переконивішим фундаментальний посил Путіна до російського та інших народів про те, що демократія – це слабкість, а не сила. Чим більше Захід вдаряється в культурні війни та міжусобиці, тим краще на їх фоні виглядає його власний режим. Путін, який очолює корумповану й хвору економіку, яка в п'ятнадцять разів менше американської, не може сподіватися перемогти свого головного ворога. Але Росія може допомогти – і, звичайно, допомагає – Америці та її союзникам знищити самих себе.

Переклад статті The Spectator підготував Ярослав Супрун.

Після чергового сплеску радикального ісламізму в Європі Макрон заявив про необхідність реформи ісламу у Франції. Що це означає і чому такий крок не допоможе зупинити екстремізм - розповідаємо далі.
08:42 02.12 2020
Надії на те, що пандемія допоможе покласти край популізму в Європі, були досить оптимістичними, але друга хвиля, імовірно, остаточно розвіє цю ідею.
10:39 01.12 2020
Туреччина повинна стати на шлях реформ, як вона це зробила після кризи 2001 року, щоб запобігти економічному й фінансовому краху. Але зараз подібний прогресивний сценарій виглядає малоймовірним.
08:37 30.11 2020
Пандемія коронавірусу кардинально змінила світ і змусила мільйони людей шукати відповіді на запитання: коли вже можна буде повернутися до звичного життя? І ось з появою новин про завершення випробування вакцини, відповідь напрошувалася сама собою. Утім, не все так однозначно.
18:06 27.11 2020
Громадянська війна в Ефіопії тільки розгорається, але вже зараз стає ясно, що силовим шляхом проблеми, які до неї призвели, усунути не вдасться. Сторони повинні сісти за стіл переговорів, інакше країна може повторити югославський сценарій.
18:02 26.11 2020
Угода про вільну торгівлю, підписана 15 листопада п'ятнадцятьма країнами Азіатсько-Тихоокеанського регіону, серед яких Китай, є показовим конкурентом іншого регіонального об'єднання – Транстихоокеанського партнерства, з якого США вийшли в січні 2017 року, як тільки до влади прийшов Трамп.
19:30 25.11 2020
Джо Байден оголосив, кого він призначить на посаду держсекретаря. Ним стане його найближчий соратник Ентоні Блінкен, який, як й обраний президент, має намір відновити глобальне лідерство США.
19:27 24.11 2020
Поки Україна не знайде в собі сили приборкати всемогутніх олігархів, вона не зможе реалізувати той потенціал, який залишається невикористаним з 1991 року.
18:38 23.11 2020
Варшава та Будапешт наклали вето на розподіл коштів з європейського фонду відновлення від пандемії через побоювання, що їх можуть позбавити грошей через порушення верховенства права й демократичних принципів.
08:47 20.11 2020
На тлі пандемії і гострої політичної кризи в Перу всього за тиждень змінилося 3 президента. Як таке сталося в південноамериканській країні і що її чекає далі? Пояснюємо в статті.
19:43 19.11 2020