ОСТАННІ НОВИНИ
21 вересня, 2020


Фото: spectator.com
16:12 28.07.2020

План Путіна – не воювати із Заходом, а змусити його знищити самого себе

Ботоферми, хакерські атаки, кампанії з дезінформації, втручання в демократичні процеси в західних країнах, розпалювання внутрішніх конфліктів і розбіжностей. Так сьогодні діє путінська Росія для досягнення своєї головної мети - змусити західні країни зруйнувати самих себе зсередини.

Є тільки одна людина, яка отримала щире задоволення від доповіді про російське втручання, яка нарешті була оприлюднена в Сполученому Королівстві минулого тижня, – це Владімір Путін. У звіті Комітету з розвідки і безпеки британського парламенту Росія виступає як всюдисущий і зловісний ворог – більшою мірою це через те, що неповноцінний і серйозно відредагований документ не надає ніяких обґрунтованих звинувачень. Замість цього Росія постає як фантом, невловима загроза. Це викличе тисячі теорій змови, значно небезпечніших і більш деструктивних для британської політики, ніж будь-яка, спровокована кремлем буря в соцмережах або витік документів.

Неспростовних доказів втручання Москви в референдум про вихід Британії з ЄС так і не знайшлося. А спричинена урядом затримка публікації документа дозволяє будь-якому шанувальнику конспірології побачити в цьому покривання Кремля. Навіть наполеглива вимога, щоб держава зробила більше для запобігання російському втручанню, грає на руку Путіну. Страх перед втручанням Росії у британські вибори створює хаос і розкол – і вони, а не якийсь конкретний результат, є справжньою метою Путіна.

Читайте також: Лондон опублікував доповідь про російську загрозу: в чому звинувачують Кремль?

Може, Росію і лихоманить від обвалу цін на нафту й одного з найвищих у світі рівнів зараження коронавірусом, але Москва всіма силами просуває твердження про те, що це саме Захід знаходиться в жалюгідному стані, охоплений жорстокими культурними війнами і знеможений від втрати віри у власні цінності. Нова партійна лінія Кремля така: можливо, нам і погано, але у них справи набагато гірші. І за щоб не взялися путінські пропагандисти, за ними слідують тролі та хакери.

Рух Black Lives Matter, який породжує розкол і розбіжності, став справжнім подарунком для російських тролів, які роздмухують полум'я ворожнечі та чвар, в якому вони хочуть побачити самоспалення Заходу. Розвідувальний комітет Сенату США, який провів розслідування російського втручання в президентські вибори в 2016 році, прийшов до висновку, що кампанія Москви з розповсюдження фейкових новин не була націлена на "жодну групу... більше, ніж на афроамериканців". Російські агенти використовували соціальні мережі для стримування явки чорношкірих виборців і розпалювали розкол за расовою ознакою. Одна з Facebook-сторінок, якою управляли росіяни – Blacktivist – до вересня 2017 року набрала 11,2 мільйона користувачів і більше 360 000 лайків. В офіційного акаунту руху Black Lives Matter для порівняння набралося 301 000 лайків за той же час.

Російські тролі провокують конфлікти на ґрунті боротьби за рівні права. У період з 2014 по 2017 рік Агентство інтернет-досліджень – ботоферма, розквартирована в Санкт-Петербурзі, яку фінансує близький соратник Путіна Євгєній Пригожин, керувала тисячами акаунтів на Twitter, Facebook, Instagram і YouTube, пропагуючи як проафромериканські, так і південні культурні теми США, а також вітаючи шотландську незалежність і Брекзит.

Чи виконує свої функції Агентство інтернет-досліджень зараз, під час нового сплеску насильства і суспільних хвилювань у США? По всій видимості, так, згідно з американськими чиновниками, які недавно в інтерв'ю New York Times заявили, що Москва розширила масштаби своїх зусиль із розпалювання міжусобиць. "Ми бачимо, що Росія готова проводити більш нахабні й підривні операції через те, як вона сприймає свій конфлікт із Заходом, – заявив Девід Портер, провідний агент оперативної групи ФБР з іноземного апливу. – Простіше кажучи... Росія хоче дивитися, як ми самі себе розриваємо на частини".

Не дивно, що Москва настільки гарно розуміється на операціях зі здійснення впливу на Заході, враховуючи, як довго вона їх проводить. У 1920-х і 1930-х роках геніальний промосковський агітатор і мережевик Віллі Мюнценберг створив і направив гроші в десятки підставних організацій, від Ліги проти імперіалізму до Міжнародної допомоги робітникам, щоб залучити тисячі ліберально налаштованих людей до підтримки "добрих справ", що таємно фінансувалися Комуністичним інтернаціоналом.

Читайте також: Фальсифікація історії – ще один елемент російської агресії

Мюнценберг називав ці організації своїми "безневинними" клубами. Вони мали набагато більш широкий вплив, ніж явно прорадянські пропагандистські органи, такі як газети L'Humanité у Франції або Daily Worker в Британії – точно так само, як сьогоднішні фальшиві акаунти мають більший вплив, ніж конспірологічні теорії інформаційних агентств Sputnik або RT (колишня Russia Today), які недавно почали розганяти фейки про те, що BLM є підставною організацією, що фінансується Джорджем Соросом.

Сьогодні російським пропагандистам більше не потрібно вирбувати корисних ідіотів для просування своєї справи. Вони можуть просто безпосередньо спілкуватися з мільйонами людей через соціальні мережі. І їхнє завдання тепер простіше, ніж у попередніх поколінь агентів, тому що замість поширення комуністичних ідей, мета сучасних російських тролів полягає, якщо сказати в перифразі відомих слів Франциска Ассізького, в тому, щоб замість гармонії привнести розбрат, замість істини – брехню, а замість надії – відчай.

Читайте також: Чи хоче Путін миру?

Але найстрашнішим є те, що, мабуть, вперше з часів Великої депресії, російське втручання здійснюється в період, коли не тільки лідерство США у вільному світі, але і їхня віра в самих себе починає слабшати. Перехід колись помірної республіканської партії на позиції націоналістичного трампізму та руйнування класичного лібералізму під тиском фанатичної політкоректності робить Америку як ніколи вразливою перед обличчям такого токсичного нігілізму, який просуває Кремль.

Брекзит і тривала криза довіри до європейського проєкту також є радістю для Кремля. Будь-які розбіжності в західному світі роблять переконивішим фундаментальний посил Путіна до російського та інших народів про те, що демократія – це слабкість, а не сила. Чим більше Захід вдаряється в культурні війни та міжусобиці, тим краще на їх фоні виглядає його власний режим. Путін, який очолює корумповану й хвору економіку, яка в п'ятнадцять разів менше американської, не може сподіватися перемогти свого головного ворога. Але Росія може допомогти – і, звичайно, допомагає – Америці та її союзникам знищити самих себе.

Переклад статті The Spectator підготував Ярослав Супрун.

Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020
Попри багатотисячні протести й заклики народу піти у відставку, Олександр Лукашенко продовжує триматися за владу. Очевидно, однієї тільки волі суспільства недостатньо, щоб повалити досвідченого диктатора. Але що в цій ситуації може зробити Захід?
17:49 11.09 2020
Десь ми це вже чули. Черговий раунд переговорів про взаємини сторін після Брекзиту розпочався із заяви Лондона про те, що він готовий і може вийти з ЄС без угоди, буде процвітати без нього, що час закінчується, і що відповідальність за безвихідну ситуацію повністю лежить на впертому Брюсселеві.
21:30 10.09 2020
Отруєння лідера російської опозиції Олексія Навального, схоже, остаточно налаштувало більшість європейців проти Владіміра Путіна і виплеканого ним проєкту - російсько-німецького газопроводу "Північний потік-2".
17:05 09.09 2020
У Словаччині ймовірний замовник резонансного вбивства журналіста Яна Куцяка був визнаний невинним. Проте на цьому історія не закінчується, адже сторона обвинувачення готуватиме апеляцію, а зміни, що відбулися в країні за останні 2 роки, вселяють надію, що справедливість візьме гору.
19:38 08.09 2020