ОСТАННІ НОВИНИ
19 січня, 2021

18 січня, 2021


Фото: theguardian.com
22:21 03.08.2020

Дискримінація уйгурів у Китаї: потрібна міжнародна реакція

Останніми роками Пекін посилив репресії проти уйгурів - тюркського мусульманського народу, що живе на території Китаю в західному районі Сіньцзян. І поки міжнародне співтовариство закривало на це очі, китайський уряд перетворило район у надтехнологічний концтабір.

Уйгурам довелося пережити багато жахів, але нарешті світ звернув увагу на те, як з ними поводиться китайський уряд. Супутникові знімки концентраційних таборів, витік внутрішніх документів, які наказують "не допускати втеч", і свідчення родичів та колишніх ув'язнених, відчай яких узяв гору над страхом помсти за їхні викриття.

Те, що колись здавалося віддаленим і незрозумілим для іноземців, стало набагато актуальнішим, адже репресії в Гонконзі, що відбуваються на очах у світової громадськості, висвітлили безжалісність Комуністичної партії в її боротьбі з опонентами. Повідомлення про примусове застосування китайцями внутрішньоматкових спіралей, стерилізації та абортів до уйгурів свідчать про організовану кампанію зі скорочення народжуваності цього народу та інших меншин, яку деякі експерти назвали "демографічним геноцидом". Минулого тижня коаліція правозахисних груп заявила, що практично вся індустрія моди є співучасником порушень прав людини в Сіньцзяні через використання примусової праці в місцевій бавовняній промисловості.

За оцінками, мільйон чи більше уйгурів та інших тюркських мусульман були кинуті в табори за найменші прояви релігійних переконань, за те, що мають родичів за кордоном чи навіть за несплату рахунків. Колишні ув'язнені розповідають про ідеологічну обробки й наругу: починаючи від примусу до вживання свинини та закінчуючи зґвалтуваннями й тортурами. Хоча деяких в'язнів випускають, інших засуджують до тривалих термінів тюремного ув'язнення або переводять на фабрики на примусові роботи.

Навіть за межами таборів люди в Сіньцзяні живуть у цифровому ГУЛАГу під невпинним наглядом технологій і служб. Китай спочатку заперечував існування таборів, але тепер каже, що це професійні центри для перевиховання тих, хто "заражений" екстремізмом і тероризмом – мовляв, це необхідна кампанія дерадикалізації населення після жорстоких нападів. Пекін ставитися до уйгурів і їх способу життя як до завідома підозрілих. Майже будь-який прояв уйгурської культури – спів або танці в барах – розглядається як загроза суверенітету Китаю і, отже, підлягає викоріненню.

США вже внесли в чорний список компанії та установи, які, на їхню думку, причетні до порушень прав людини в Сіньцзяні. Але попри те, що Дональд Трамп підписав закон, який накладає санкції на чиновників, відповідальних за порушення, він, як повідомив у своїй книзі колишній радник президента з безпеки Джон Болтон, сказав Сі Цзіньпіну, що концентраційні табори – це "саме те, що потрібно".

Читайте також: Закон про нацбезбеку Гонконгу: Пекін закручує гайки

Тим часом республіканці, які дотримуються жорсткої лінії щодо Китаю, почали висловлювати досі непомічений інтерес до релігійних прав уйгурів. Цинізм Білого дому не є приводом для інших ухилятися від цього питання. Навпаки це привід продемонструвати глибину й широту опозиції до кричущих порушень прав людини.

Британія і Франція посилили свою критику. Сполучене Королівство має можливість застосувати новий закон на подобі Акту Магнітського для покарання чиновників, відповідальних за злочини в Сіньцзяні. Китай занадто довго грав на протиріччях різних країн. Європейський Союз також має посилити свій тиск. Генеральний секретар ООН Антоніо Гутерреш повинен публічно натиснути на Пекін, з тим щоб той допустив Комісара ООН з прав людини в район. А тим часом мусульманські країни зберігають дивовижне мовчання.

Необхідно також чинити тиск на компанії, які ведуть бізнес у районі. Раніше згадана коаліція, яка виступила із заявою про індустрію моди, закликає держави посилити закони, що забороняють торгівлю товарами, виробленими з використанням примусової праці, і вимагати дотримання прав людини на різних щаблях виробничо-збутового ланцюга.

Переклад статті The Guardian підготував Ярослав Супрун.

Рекордна спека у 2020 році стала ще одним свідченням зміни клімату, яка загрожує підірвати становленню України як сільськогосподарської наддержави й ключового гравця в системі глобальної продовольчої безпеки.
12:10 19.01 2021
"Бецелем" - найбільша правозахисна організація Ізраїлю - дійшла до висновку, що палестинці на Святій Землі живуть в умовах апартеїду. Багато ізраїльтян ненавидять, коли їхню країну, яку вони вважають демократією, повсталою з попелу геноциду, порівнюють з колишнім расистським режимом в ПАР. Але для такого висловлювання є підстави.
13:06 18.01 2021
Після прийняття минулого року контроверсійного закону про безпеку Гонконгу, китайська влада почала зачищати залишки автономії Особливого адміністративного району. Зараз Пекін розгорнув репресії проти представників продемократичного руху, щоб не допустити їхньої перемоги на найближчих виборах.
17:53 15.01 2021
Очікується, що відносини США з їхніми основними партнерами знову налагодяться після вступу на посаду обраного президента Джо Байдена. Союзники в Європі й Азії вітають американського лідера, прихильного демократичним традиціям всередині країни, що виконує стратегічні зобов'язання за кордоном і вміє грати в команді.
14:32 14.01 2021
Уклавши нарешті угоду про торгівлю та співробітництво, Європейський Союз і Великобританія тепер можуть відновити свої відносини в широкому плані й зосередитися на спільних інтересах.
13:30 13.01 2021
Поширення вакцин від коронавірусу триває по всьому світу, проте поява нових штамів ковіду загрожує значно погіршити пандемію, перш ніж вона піде на спад.
08:14 12.01 2021
Хоча Америка пережила чотири роки президентства Трампа, зараз вся країна нервово задається питанням, чи може головнокомандувачу знести дах остаточно за ці 9 днів до закінчення його терміну.
14:17 11.01 2021
Штурм у середу ввечері Капітолія підбуреним президентом озброєним натовпом з метою зупинити мирну передачу влади - надзвичайний момент в історії США.
16:28 08.01 2021
Минулого року Росія пережила серію невдач на пострадянському просторі, що підкреслило контрпродуктивність її імперського підходу у відносинах з державами регіону.
08:30 06.01 2021
Поява в Європі вакцин від коронавірусу стала справжнім успіхом, який став можливим завдяки досягненням вчених, промисловості й дипломатів. Однак початок кампанії імунізації ознаменувався появою нових труднощів у ряді європейських країн.
08:32 05.01 2021