ОСТАННІ НОВИНИ





































26 вересня, 2020













Фото: theguardian.com
22:21 03.08.2020

Дискримінація уйгурів у Китаї: потрібна міжнародна реакція

Останніми роками Пекін посилив репресії проти уйгурів - тюркського мусульманського народу, що живе на території Китаю в західному районі Сіньцзян. І поки міжнародне співтовариство закривало на це очі, китайський уряд перетворило район у надтехнологічний концтабір.

Уйгурам довелося пережити багато жахів, але нарешті світ звернув увагу на те, як з ними поводиться китайський уряд. Супутникові знімки концентраційних таборів, витік внутрішніх документів, які наказують "не допускати втеч", і свідчення родичів та колишніх ув'язнених, відчай яких узяв гору над страхом помсти за їхні викриття.

Те, що колись здавалося віддаленим і незрозумілим для іноземців, стало набагато актуальнішим, адже репресії в Гонконзі, що відбуваються на очах у світової громадськості, висвітлили безжалісність Комуністичної партії в її боротьбі з опонентами. Повідомлення про примусове застосування китайцями внутрішньоматкових спіралей, стерилізації та абортів до уйгурів свідчать про організовану кампанію зі скорочення народжуваності цього народу та інших меншин, яку деякі експерти назвали "демографічним геноцидом". Минулого тижня коаліція правозахисних груп заявила, що практично вся індустрія моди є співучасником порушень прав людини в Сіньцзяні через використання примусової праці в місцевій бавовняній промисловості.

За оцінками, мільйон чи більше уйгурів та інших тюркських мусульман були кинуті в табори за найменші прояви релігійних переконань, за те, що мають родичів за кордоном чи навіть за несплату рахунків. Колишні ув'язнені розповідають про ідеологічну обробки й наругу: починаючи від примусу до вживання свинини та закінчуючи зґвалтуваннями й тортурами. Хоча деяких в'язнів випускають, інших засуджують до тривалих термінів тюремного ув'язнення або переводять на фабрики на примусові роботи.

Навіть за межами таборів люди в Сіньцзяні живуть у цифровому ГУЛАГу під невпинним наглядом технологій і служб. Китай спочатку заперечував існування таборів, але тепер каже, що це професійні центри для перевиховання тих, хто "заражений" екстремізмом і тероризмом – мовляв, це необхідна кампанія дерадикалізації населення після жорстоких нападів. Пекін ставитися до уйгурів і їх способу життя як до завідома підозрілих. Майже будь-який прояв уйгурської культури – спів або танці в барах – розглядається як загроза суверенітету Китаю і, отже, підлягає викоріненню.

США вже внесли в чорний список компанії та установи, які, на їхню думку, причетні до порушень прав людини в Сіньцзяні. Але попри те, що Дональд Трамп підписав закон, який накладає санкції на чиновників, відповідальних за порушення, він, як повідомив у своїй книзі колишній радник президента з безпеки Джон Болтон, сказав Сі Цзіньпіну, що концентраційні табори – це "саме те, що потрібно".

Читайте також: Закон про нацбезбеку Гонконгу: Пекін закручує гайки

Тим часом республіканці, які дотримуються жорсткої лінії щодо Китаю, почали висловлювати досі непомічений інтерес до релігійних прав уйгурів. Цинізм Білого дому не є приводом для інших ухилятися від цього питання. Навпаки це привід продемонструвати глибину й широту опозиції до кричущих порушень прав людини.

Британія і Франція посилили свою критику. Сполучене Королівство має можливість застосувати новий закон на подобі Акту Магнітського для покарання чиновників, відповідальних за злочини в Сіньцзяні. Китай занадто довго грав на протиріччях різних країн. Європейський Союз також має посилити свій тиск. Генеральний секретар ООН Антоніо Гутерреш повинен публічно натиснути на Пекін, з тим щоб той допустив Комісара ООН з прав людини в район. А тим часом мусульманські країни зберігають дивовижне мовчання.

Необхідно також чинити тиск на компанії, які ведуть бізнес у районі. Раніше згадана коаліція, яка виступила із заявою про індустрію моди, закликає держави посилити закони, що забороняють торгівлю товарами, виробленими з використанням примусової праці, і вимагати дотримання прав людини на різних щаблях виробничо-збутового ланцюга.

Переклад статті The Guardian підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020