ОСТАННІ НОВИНИ28 вересня, 2020Фото: independent.co.uk
12:47 06.08.2020

Катастрофа в Бейруті: нове випробування для знесиленого Лівану

Потужний вибух прогримів у столиці Лівану Бейруті, спустошивши кілька кварталів міста й забравши більше сотні життів. Ця біда звалилася на плечі і без того змученої гіперінфляцією, дефолтом і політичною кризою країни.

Апокаліпсис стався в країні, яка вже стояла на колінах. Ніяких слів недостатньо, щоб описати потужний вибух, який спустошив Бейрут 4 серпня. Криваві тіла, переповнені лікарні, обвалені на кілометри навколо будівлі, розбиті на шматки автомобілі... За попередньою оцінкою, ця катастрофа, в результаті якої загинули більше 100 осіб і близько 4000 отримали поранення, сталася через недбале зберігання 2750 тонн аміачної селітри на портовому складі. Це вибухонебезпечна речовина, що використовується як основа для багатьох азотних добрив, і раніше ставала причиною катастроф, таких як вибух на заводі AZF у Тулузі в 2001 році.

Дональд Трамп після зустрічі з американськими військовими сказав, що вибухи в Бейруті "схожі на жахливий теракт", що суперечить версії ліванського уряду. Хоч би яка була причина катастрофи в порту Бейрута, вона, безсумнівно, завдала потужного удару по політичній системі країни, створеної з метою відновлення Лівану після спустошливої громадянської війни 1975-1990 років. Закінчення того безпросвітного конфлікту, втім, не перервало спуску в пекло країни, яку колись називали "Швейцарією Близького Сходу" через її туристичну привабливість та надійність банків.

2020 рік мав стати роком святкування сторіччя створення країни кедра, яка була віддана під французький мандат в 1920 році і здобула незалежність в 1943 році. Довгий час зберігаючи статус сейфа для керівних кіл країн регіону, а також поля битв різних гравців на Близькому Сході, Ліван занурився в хаос, коли рухнула його банківська система, яку роками розкрадали місцеві політичні еліти.

Разом з нею пішла на дно національна валюта й почалося астрономічне зростання цін на предмети першої необхідності. Багато ліванців нині знаходяться на межі голоду. Навіть колись успішний середній клас розоряється, розриваючись між почуттям гніву та бажанням емігрувати. Катастрофа 4 серпня, смерть і страждання обрушилися на державу, яка вже знаходиться в стані шоку.

Читайте також: Протести на тлі пандемії: що відбувається в Лівані?

Вуличні протести восени 2019 року, під час яких десятки тисяч ліванців всіх віросповідань заявляли про свою відразу до корумпованих лідерів і закликали покласти край релігійному принципу розподілу влади, на деякий час змусили людей повірити в те, що вони здатні змінити країну.

Але мітинги вщухли, ставши жертвою інертності держави й коронавірусної пандемії. Політична система, яка повинна була забезпечити справедливе представництво релігійних конфесій – шиїтів, сунітів, християн і друзів – в дійсності призвела до поділу країни між лідерами кланів, колишніми командирами збройних формувань, що не здатні ладити й більше піклуються про збереження своїх привілеїв, ніж про благополуччя населення.

Читайте також: Чи вистоїть сирійський режим перед новими загрозами?

Мозаїка культур і релігій, міст між Сходом і Заходом, країна кедра – всі ці назви свідчать про важливість держави, якій зараз необхідна допомога. Франція направляє до Лівану загін цивільної безпеки і кілька тонн медичного обладнання, а Емманюель Макрон висловив свою "братню солідарність".

Сполучені Штати, Німеччина та Сполучене Королівство, а також Іран і Катар запропонували свою допомогу. Міжнародна солідарність повинна бути в повній мірі реалізована не тільки для того, щоб усунути наслідки нинішньої катастрофи в Лівані – вічному полі битви між іноземними державами -, але й для того, щоб допомогти цій країні вийти з екзистенційного глухого кута й заново віднайти себе.

Переклад статті Le Monde підготував Ярослав Супрун.

Саміт Україна-ЄС, який відбудеться 6 жовтня в Брюсселі, ймовірно, пройде в холодних тонах через побоювання, що президент Зеленський більше не має наміру підтримувати євроатлантичний курс України.
22:59 29.09 2020
27 вересня видання New York Times опублікувало статтю, в якій, посилаючись на податкову декларацію американського президента, звинуватило його в податковому шахрайстві.
00:12 29.09 2020
25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020