ОСТАННІ НОВИНИ14 січня, 2021Фото: independent.co.uk
12:47 06.08.2020

Катастрофа в Бейруті: нове випробування для знесиленого Лівану

Потужний вибух прогримів у столиці Лівану Бейруті, спустошивши кілька кварталів міста й забравши більше сотні життів. Ця біда звалилася на плечі і без того змученої гіперінфляцією, дефолтом і політичною кризою країни.

Апокаліпсис стався в країні, яка вже стояла на колінах. Ніяких слів недостатньо, щоб описати потужний вибух, який спустошив Бейрут 4 серпня. Криваві тіла, переповнені лікарні, обвалені на кілометри навколо будівлі, розбиті на шматки автомобілі... За попередньою оцінкою, ця катастрофа, в результаті якої загинули більше 100 осіб і близько 4000 отримали поранення, сталася через недбале зберігання 2750 тонн аміачної селітри на портовому складі. Це вибухонебезпечна речовина, що використовується як основа для багатьох азотних добрив, і раніше ставала причиною катастроф, таких як вибух на заводі AZF у Тулузі в 2001 році.

Дональд Трамп після зустрічі з американськими військовими сказав, що вибухи в Бейруті "схожі на жахливий теракт", що суперечить версії ліванського уряду. Хоч би яка була причина катастрофи в порту Бейрута, вона, безсумнівно, завдала потужного удару по політичній системі країни, створеної з метою відновлення Лівану після спустошливої громадянської війни 1975-1990 років. Закінчення того безпросвітного конфлікту, втім, не перервало спуску в пекло країни, яку колись називали "Швейцарією Близького Сходу" через її туристичну привабливість та надійність банків.

2020 рік мав стати роком святкування сторіччя створення країни кедра, яка була віддана під французький мандат в 1920 році і здобула незалежність в 1943 році. Довгий час зберігаючи статус сейфа для керівних кіл країн регіону, а також поля битв різних гравців на Близькому Сході, Ліван занурився в хаос, коли рухнула його банківська система, яку роками розкрадали місцеві політичні еліти.

Разом з нею пішла на дно національна валюта й почалося астрономічне зростання цін на предмети першої необхідності. Багато ліванців нині знаходяться на межі голоду. Навіть колись успішний середній клас розоряється, розриваючись між почуттям гніву та бажанням емігрувати. Катастрофа 4 серпня, смерть і страждання обрушилися на державу, яка вже знаходиться в стані шоку.

Читайте також: Протести на тлі пандемії: що відбувається в Лівані?

Вуличні протести восени 2019 року, під час яких десятки тисяч ліванців всіх віросповідань заявляли про свою відразу до корумпованих лідерів і закликали покласти край релігійному принципу розподілу влади, на деякий час змусили людей повірити в те, що вони здатні змінити країну.

Але мітинги вщухли, ставши жертвою інертності держави й коронавірусної пандемії. Політична система, яка повинна була забезпечити справедливе представництво релігійних конфесій – шиїтів, сунітів, християн і друзів – в дійсності призвела до поділу країни між лідерами кланів, колишніми командирами збройних формувань, що не здатні ладити й більше піклуються про збереження своїх привілеїв, ніж про благополуччя населення.

Читайте також: Чи вистоїть сирійський режим перед новими загрозами?

Мозаїка культур і релігій, міст між Сходом і Заходом, країна кедра – всі ці назви свідчать про важливість держави, якій зараз необхідна допомога. Франція направляє до Лівану загін цивільної безпеки і кілька тонн медичного обладнання, а Емманюель Макрон висловив свою "братню солідарність".

Сполучені Штати, Німеччина та Сполучене Королівство, а також Іран і Катар запропонували свою допомогу. Міжнародна солідарність повинна бути в повній мірі реалізована не тільки для того, щоб усунути наслідки нинішньої катастрофи в Лівані – вічному полі битви між іноземними державами -, але й для того, щоб допомогти цій країні вийти з екзистенційного глухого кута й заново віднайти себе.

Переклад статті Le Monde підготував Ярослав Супрун.

Очікується, що відносини США з їхніми основними партнерами знову налагодяться після вступу на посаду обраного президента Джо Байдена. Союзники в Європі й Азії вітають американського лідера, прихильного демократичним традиціям всередині країни, що виконує стратегічні зобов'язання за кордоном і вміє грати в команді.
14:32 14.01 2021
Уклавши нарешті угоду про торгівлю та співробітництво, Європейський Союз і Великобританія тепер можуть відновити свої відносини в широкому плані й зосередитися на спільних інтересах.
13:30 13.01 2021
Поширення вакцин від коронавірусу триває по всьому світу, проте поява нових штамів ковіду загрожує значно погіршити пандемію, перш ніж вона піде на спад.
08:14 12.01 2021
Хоча Америка пережила чотири роки президентства Трампа, зараз вся країна нервово задається питанням, чи може головнокомандувачу знести дах остаточно за ці 9 днів до закінчення його терміну.
14:17 11.01 2021
Штурм у середу ввечері Капітолія підбуреним президентом озброєним натовпом з метою зупинити мирну передачу влади - надзвичайний момент в історії США.
16:28 08.01 2021
Минулого року Росія пережила серію невдач на пострадянському просторі, що підкреслило контрпродуктивність її імперського підходу у відносинах з державами регіону.
08:30 06.01 2021
Поява в Європі вакцин від коронавірусу стала справжнім успіхом, який став можливим завдяки досягненням вчених, промисловості й дипломатів. Однак початок кампанії імунізації ознаменувався появою нових труднощів у ряді європейських країн.
08:32 05.01 2021
У демократичних країнах мирна передача влади вимагає від кандидатів, які програли, та їх прихильників визнання своєї поразки. Але Дональд Трамп замість цього сіє в суспільстві розкол, щоб зберегти владу й скасувати результати виборів.
08:30 04.01 2021
Сенат США на самому початку 2021 року завдав серйозного удару Москві, прийнявши оборонний бюджет (NDAA), який містить санкції, спрямовані на знищення стратегічно важливого кремлівського газопроводу Nord Stream 2.
15:25 31.12 2020
Для Німеччини ім'я Ангели Меркель за 15 років беззмінного правління перетворилося на синонім стабільності й безпеки. 2021 рік стане останнім у її політичній кар'єрі, і зараз головне питання полягає в тому, хто замінить її на посаді канцлерки.
08:44 30.12 2020