Міністерство юстиції США в четвер звинуватило українського олігарха, який вважається соратником Президента України, в розкраданні мільярдів доларів з банку, яким він колись володів, і використанні низки компаній для подальшого відмивання цих грошей в США і по всьому світу.
У цивільному позові про конфіскацію майна, спрямованого на вилучення комерційної нерухомості в Кентуккі й Техасі, Міністерство юстиції заявило, що Ігор Коломойський і його партнер по бізнесу Геннадій Боголюбов вкрали в ПриватБанку стільки грошей, що Національному банку України довелося влити в нього 5,5 млрд доларів, щоб "запобігти економічній кризі для всієї країни".
Коломойський, один з найбагатших людей України, має зв'язки з президентом Володимиром Зеленським, з якого, у свою чергу, почалися події, що призвели до імпічменту президента Трампа минулого року. Він зробив свій статок в період "капіталізму без правил", який захлеснув Україну після розпаду Радянського Союзу. Накопичуючи активи, серед яких авіакомпанії та фінансові установи, він створив для себе образ ексцентричного бізнесмена, який тримає акваріум з акулами у своєму кабінеті. Він же отримав прізвисько "Беня".
Мін'юст стверджує, що Коломойський і Боголюбов, будучи двома основними власниками ПриватБанку, використовували його як особистий гаманець для побудови
Експерти висловлюють все більшу стурбованість тим, що американська нерухомість – зокрема фабрики й об'єкти, важливі для промисловості США, – стала магнітом для іноземних грошей, в тому числі отриманих від злочинної діяльності за кордоном.
Серед купівель Коломойського і Боголюбова – майже 5 млн комерційної нерухомості в Огайо; сталеливарні заводи в Кентуккі, Західній Вірджинії та Мічигані; завод з виробництва телефонів в Іллінойсі; а також комерційна нерухомість у Техасі, повідомляє Міністерство юстиції. Позови міністерства спрямовані на конфіскацію офісного парку площею приблизно 80 тис. м^2 у Далласі та будівлі PNC Plaza в Луїсвіллі.
Майкл Дж. Салліван, адвокат олігарха, написав, що: "Містер Коломойський категорично відкидає твердження, що містяться в позовах, поданих Міністерством юстиції". Такі ж твердження, які не є кримінальними обвинуваченнями, містяться і в позові, поданому ПриватБанком в суд штату Делавер. Адвокат Боголюбова не відповів на лист з проханням прокоментувати ситуацію.
У заяві, написаній російською мовою, Коломойський стверджує, що всі гроші, використані для купівлі американської нерухомості, були його власними, отриманими в результаті угоди, укладеної з гірничодобувною компанією в 2007 і 2008 роках, а також від інших підприємств, які співпрацювали з ПриватБанком.
Крім того, проти Коломойського вже давно ведеться кримінальне розслідування, санкціоноване Офісом федерального прокурора в Клівленді, за фактом можливого відмивання грошей. В рамках цієї справи у вівторок ФБР провело обшук в офісі компанії Optima Management Group у центрі Клівленда, а також в офісі компанії Optima в будівлі
У судових позовах Мін'юст стверджує, що два ділових партнера Коломойського й Боголюбова з Маямі – Мордехай Корф та Уріель Лабер – допомагали купувати й управляти активами олігархів в США, які часто носять якусь версію назви Optima. Optima Ventures в певний момент навіть стала "найбільшим власником комерційної нерухомості в Клівленді", використавши вкрадені кошти на купівлю великих офісних будівель в центрі міста та готелю, стверджує Міністерство юстиції.
Минулого року Марк Касовіц, юрист з
Під час президентства Петра Порошенка уряд націоналізував ПриватБанк, заявивши, що Коломойський і один з його ділових партнерів незаконно вивели з фінустанови мільярди доларів. Олігарх спростував ці звинувачення, але втік з Києва до Ізраїлю, чиє громадянство він також має. Він зберіг політичну владу в Україні завдяки своїм
Читайте також: Що Болтон розповів у своїй книзі про
Коломойського вважають союзником Зеленського, який до свого обрання був актором і знявся в комедійному серіалі, що вийшов в ефір на телеканалі олігарха. Обрання Зеленського багато хто розцінював як перемогу Коломойського, особливо після того, як новий президент зробив особистого адвоката олігарха главою своєї адміністрації. У США з підозрою ставилися до зв'язків Зеленського з магнатом, вважаючи, що вони йдуть врозріз з обіцянками українського президента проводити антикорупційну та реформістську політику.
Зеленський, однак, незабаром звільнив главу тоді вже офісу і не підтримав повернення контролю над ПриватБанком олігархові. Проте Коломойський досить задоволений нинішнім керівництвом України. Він повернувся з самовільного вигнання в
Навесні 2019 року, коли особистий адвокат Трампа Рудольф Джуліані вирушив в Україну із завданням чинити тиск на Зеленського, щоб той допоміг Трампу, почавши політично вмотивоване розслідування стосовно колишнього віцепрезидента Джо Байдена та його сина, колеги Джуліані зустрілися з Коломойським, щоб попросити того допомогти організувати зустріч Джуліані з новим українським політиком.
Посіпаки Джуліані Лев Парнас та Ігор Фруман бачилися з Коломойським у квітні 2019 року в
Після неї два бізнесмени з Флориди звинуватили олігарха в погрозах фізичної розправи й подали позов проти нього в Україні. Парнас і Фруман, які допомагали Джуліані в його українському проєкті, були звинувачені в США минулого року в порушенні фінансування виборчої кампанії. Вони заперечують
Читайте також: Плівки
Джуліані заявив, що надавав юридичні консультації Парнасу і Фруману в їх боротьбі проти Коломойського. Він також неодноразово писав у Твіттері про своє невдоволення олігархом у травні 2019 року, як раз в той час, коли він чинив тиск на Зеленського, щоб той допоміг Трампу, почавши розслідування проти Байдена. У якийсь момент Джуліані скаржився, що Зеленського оточують "представники Коломойського й вороги президента Трампа".
Тим часом, юрист Коломойського розповів The Washington Post, що під час
Адвокат Брюс Маркс розповів The Washington Post, що Коломойський тоді передбачав у розмові з друзями: "Все це закінчиться великим скандалом".
Переклад статті The Washington Post підготував Ярослав Супрун.