ОСТАННІ НОВИНИ


19 січня, 2021

18 січня, 2021
Фото: belsat.tv.eu
10:18 10.08.2020

Ніч після президентських виборів: як Мінськ протестував проти "результатів" голосування

Після закриття виборчих дільниць білоруси масово вийшли на вулиці. ОМОН у відповідь застосував силу проти учасників протесту.

Як це було в Мінську, розповідає кореспондент DW Олександра БОГУСЛАВСЬКА.

У тому, що протести в Білорусі після президентських виборів 9 серпня, будуть розганяти, ніхто й не сумнівався. Чинний президент Олександр Лукашенко останні місяці тільки й робив, що постійно говорив про кольорові революції й майдани, які в країні не допустить. Але те, що ніч після голосування пройде настільки жорстко, здається, не очікував ніхто.

Річ у тому, що таких протестів у Білорусі ще ніколи не було. У Мінську в різних частинах міста на вулиці вийшли десятки тисяч людей, проти яких влада застосовувала світлошумові гранати, гумові кулі, водомети, петарди та спеціальну техніку. Не обійшлося без поранень і затримань – сирени швидкої допомоги й автозаків було чути майже до самого ранку.

Стихійно і децентралізовано

Заклики вийти на вулиці та протестувати проти результатів виборів (на момент початку акції даних від ЦВК ще не було, але оголосили цифри офіційного екзитполу, за яким Лукашенко набрав майже 80%) надійшли не від кандидатів у президенти, а від блогерів в Телеграм-каналах. Ще за кілька днів до голосування вони опублікували план – в Мінську збиратися біля стели "Мінськ – місто герой" на проспекті Переможців та на проспекті Незалежності, а в інших містах – на центральних вулицях і площах. Адміністратори каналів підкреслювали мирний характер акцій.

У Мінську люди стали збиратися стихійно в різних частинах міста. Одним із центрів протесту, як і оголошували в соцмережах, стала стела. Перші повідомлення про те, що там почали застосовувати світлошумові гранати, з'явилися під час пресконференції головної суперниці Лукашенко, кандидата в президенти Світлани Тихановської близько 22:00. Її команда саме оголошувала, що їм надійшли дані протоколів на деяких виборчих дільницях, де Тихановська набирала у кілька разів більше голосів, аніж Лукашенко. Після того як Тихановська почула новини з проспекту Переможців, вона сказала, що це "жахливо", і враз поникла.

До того часу Мінськ вже щосили гудів – машини сигналили не перестаючи у всіх частинах міста. В центрі, у районі Немига демонстранти приблизно на пів години перекрили проїзд на мосту через річку Свіслоч – утворилася пробка з сигналячих автомобілів і протестувальників, які розмахували національними біло-червоно-білими прапорами й кричали популярні для білоруських протестів гасла: "Верым, можемо, пераможам", "Лукашенко, йди геть!" і "Жыве Беларусь".

Без лідера і без інформації

Вигуки натовпу переривалися вибухами світлошумових гранат біля стели, які були чутні й в центрі міста. По суті справи, звуки гранат і петард – це єдине, що давало протестувальникам інформацію про події в місті. З самого ранку в Мінську були перебої з інтернетом, а вночі демонстранти залишилися повністю без будь-якої інформації та постійно підходили до журналістів, щоб дізнатися, що відбувається в інших частинах міста. Вони розповідали один одному про те, що ОМОН почав застосовувати гумові кулі, петарди й водомети. Періодично по місту проїжджали машини швидкої допомоги, що давало підставу говорити про поранених, точна кількість яких поки невідомо.

Через відсутність зв'язку і лідера протесту, в очах людей читалася розгубленість. На вулиці Мінська вийшла молодь, більша частина життя якої пройшла за чинної влади. І яка не має успішного досвіду вуличних акцій. Крім того, ОМОН досить швидко почав діяти – ефективно відтісняв протестувальників, не даючи їм зібратися разом у великій кількості. Страхітливий вплив спеціальної техніки, яку застосовували силовики, теж зробив свою справу. Разом із тим у деяких частинах Мінська між демонстрантами та міліцією відбувалися жорсткі протистояння і зіткнення.

Не любов, а лють і безпорадність

Основним лейтмотивом кампанії Світлани Тихановської була любов – у першу чергу до свого чоловіка, відеоблогера Сергія Тихановского, який сам хотів балотуватися кандидатом у президенти, а тепер його звинувачують у підготовці масових заворушень. Але цієї ночі в Мінську зовсім не було любові, а, швидше, навпаки, в повітрі витали страх і лють – люди були налаштовані досить агресивно.

Але через відсутність плану та доступу до інформації разом з агресією відчувалася безпорадність. Тому вже до двох годин ночі владі вдалося розігнати основну масу протестувальників. Після цього по перекритому проспекту Незалежності постійно їздили автозаки, і омонівці точково затримували залишилися на вулицях людей.

Уранці 10 серпня білоруси прокинуться разом із результатами виборів, які навряд чи когось здивують. Побачать море фотографій і відео, на яких ОМОН застосовує силу до демонстрантів, а також дізнаються про кількість поранених. Тому, навряд чи ця протестна ніч стане останньою.

DW

Рекордна спека у 2020 році стала ще одним свідченням зміни клімату, яка загрожує підірвати становленню України як сільськогосподарської наддержави й ключового гравця в системі глобальної продовольчої безпеки.
12:10 19.01 2021
"Бецелем" - найбільша правозахисна організація Ізраїлю - дійшла до висновку, що палестинці на Святій Землі живуть в умовах апартеїду. Багато ізраїльтян ненавидять, коли їхню країну, яку вони вважають демократією, повсталою з попелу геноциду, порівнюють з колишнім расистським режимом в ПАР. Але для такого висловлювання є підстави.
13:06 18.01 2021
Після прийняття минулого року контроверсійного закону про безпеку Гонконгу, китайська влада почала зачищати залишки автономії Особливого адміністративного району. Зараз Пекін розгорнув репресії проти представників продемократичного руху, щоб не допустити їхньої перемоги на найближчих виборах.
17:53 15.01 2021
Очікується, що відносини США з їхніми основними партнерами знову налагодяться після вступу на посаду обраного президента Джо Байдена. Союзники в Європі й Азії вітають американського лідера, прихильного демократичним традиціям всередині країни, що виконує стратегічні зобов'язання за кордоном і вміє грати в команді.
14:32 14.01 2021
Уклавши нарешті угоду про торгівлю та співробітництво, Європейський Союз і Великобританія тепер можуть відновити свої відносини в широкому плані й зосередитися на спільних інтересах.
13:30 13.01 2021
Поширення вакцин від коронавірусу триває по всьому світу, проте поява нових штамів ковіду загрожує значно погіршити пандемію, перш ніж вона піде на спад.
08:14 12.01 2021
Хоча Америка пережила чотири роки президентства Трампа, зараз вся країна нервово задається питанням, чи може головнокомандувачу знести дах остаточно за ці 9 днів до закінчення його терміну.
14:17 11.01 2021
Штурм у середу ввечері Капітолія підбуреним президентом озброєним натовпом з метою зупинити мирну передачу влади - надзвичайний момент в історії США.
16:28 08.01 2021
Минулого року Росія пережила серію невдач на пострадянському просторі, що підкреслило контрпродуктивність її імперського підходу у відносинах з державами регіону.
08:30 06.01 2021
Поява в Європі вакцин від коронавірусу стала справжнім успіхом, який став можливим завдяки досягненням вчених, промисловості й дипломатів. Однак початок кампанії імунізації ознаменувався появою нових труднощів у ряді європейських країн.
08:32 05.01 2021