ОСТАННІ НОВИНИ02 грудня, 2020
01 грудня, 2020
Фото: cnbc
11:41 12.08.2020

Дональд Трамп – президент (без)порядку?

На тлі масштабних протестів у США і заворушень, що їх супроводжують, Дональд Трамп вирішив приміряти на себе роль захисника правопорядку й гаранта стабільності держави. Що ж, тактика дуже знайома, але чи допоможе вона йому перемогти на президентських виборах?

Передвиборний сезон – хороший час для уряду проявити свою силу. Напередодні проміжних виборів до Конгресу США в листопаді 2018 року Дональд Трамп уже вдавався до розгортання понад 5000 солдатів на кордоні з Мексикою. У той час над Сполученими Штатами, за його словами, нависла загроза "караванів" мігрантів. Алармістський тон президента не завадив тоді провалу республіканців у Палаті представників, і після цього Трамп вже не підносив цю проблему як екзистенційну.

Два роки по тому президент знову намагається проявити свою войовничість і безкомпромісність вже по відношенню до заворушень у Портленді, штат Орегон, що супроводжують мирні акції протесту проти поліцейського насильства. Під керівництвом генерального прокурора та міністра національної безпеки – посада, створена після теракту 11 вересня – федеральні сили були офіційно спрямовані для охорони будівель федеральних органів влади.

Результат такого рішення став драматичним. Замість того, щоб заспокоїти суспільні пристрасті, сили безпеки, не володіючи великим досвідом роботи з правоохоронними органами, тільки їх розпалили. До такої міри, що їх відкликання зараз здається безальтернативним жестом заспокоєння.

Читайте також: Як Трамп провалив випробування коронавірусом

Після вбивства поліцейським у Міннеаполісі афроамериканця Джорджа Флойда, грабежі та вандалізм, що супроводжували мирні марші, підштовхнули Трампа 1 червня оголосити себе президентом закону й порядку – гасло, яке привело Річарда Ніксона в Білий дім у 1968 році після заворушень, що послідували за вбивством Мартіна Лютера Кінга.

Сумніви в щирості такої позиції президента з'явилися відразу після того, як він віддав наказ застосувати силу для очищення території навколо Білого дому від мирних демонстрантів просто для того, щоб попозувати перед камерами з Біблією в руках на фоні церкви, якій було завдано незначних пошкоджень за ніч до цього.

Відправка федеральних агентів у Портленд також виявилася досить грубою спробою відвернути увагу від головної проблеми, яка хвилює громадян США, – пандемії коронавірусу, яка продовжує лютувати в країні, забравши вже більше 165 000 життів. Крім того, штаб Трампа посилив рекламну кампанію роликами, що викликають тривогу, зображуючи Америку, що занурюється в хаос, після того як на листопадових виборах перемагає демократичний опонент нинішнього американського лідера, колишній віцепрезидент Джо Байден.

Читайте також: Президентські вибори в США: Трамп відстає від Байдена

Ці комунікаційні операції приносять йому мало користі. Опитування показують, що, незважаючи на багатообіцяльні гасла, на кшталт "закон і порядок", Байден розглядається більшістю респондентів як кандидат, здатний найкращим чином гарантувати безпеку американців.

Без сумніву, заклики Трампа допомагають мобілізувати його електоральну базу, якими б не був вплив від коронавірусної, економічної і соціальної криз, що зараз грають проти нього. Але врешті-решт, ці демонстрації сили є всього лиш визнанням слабкості перед обличчям ситуації, з якою він не може нічого вдіяти. До листопадових виборів Дональд Трамп наближається в статусі "президента безладу", обложеного народом.

Переклад статті Le Monde підготував Ярослав Супрун.

Після чергового сплеску радикального ісламізму в Європі Макрон заявив про необхідність реформи ісламу у Франції. Що це означає і чому такий крок не допоможе зупинити екстремізм - розповідаємо далі.
08:42 02.12 2020
Надії на те, що пандемія допоможе покласти край популізму в Європі, були досить оптимістичними, але друга хвиля, імовірно, остаточно розвіє цю ідею.
10:39 01.12 2020
Туреччина повинна стати на шлях реформ, як вона це зробила після кризи 2001 року, щоб запобігти економічному й фінансовому краху. Але зараз подібний прогресивний сценарій виглядає малоймовірним.
08:37 30.11 2020
Пандемія коронавірусу кардинально змінила світ і змусила мільйони людей шукати відповіді на запитання: коли вже можна буде повернутися до звичного життя? І ось з появою новин про завершення випробування вакцини, відповідь напрошувалася сама собою. Утім, не все так однозначно.
18:06 27.11 2020
Громадянська війна в Ефіопії тільки розгорається, але вже зараз стає ясно, що силовим шляхом проблеми, які до неї призвели, усунути не вдасться. Сторони повинні сісти за стіл переговорів, інакше країна може повторити югославський сценарій.
18:02 26.11 2020
Угода про вільну торгівлю, підписана 15 листопада п'ятнадцятьма країнами Азіатсько-Тихоокеанського регіону, серед яких Китай, є показовим конкурентом іншого регіонального об'єднання – Транстихоокеанського партнерства, з якого США вийшли в січні 2017 року, як тільки до влади прийшов Трамп.
19:30 25.11 2020
Джо Байден оголосив, кого він призначить на посаду держсекретаря. Ним стане його найближчий соратник Ентоні Блінкен, який, як й обраний президент, має намір відновити глобальне лідерство США.
19:27 24.11 2020
Поки Україна не знайде в собі сили приборкати всемогутніх олігархів, вона не зможе реалізувати той потенціал, який залишається невикористаним з 1991 року.
18:38 23.11 2020
Варшава та Будапешт наклали вето на розподіл коштів з європейського фонду відновлення від пандемії через побоювання, що їх можуть позбавити грошей через порушення верховенства права й демократичних принципів.
08:47 20.11 2020
На тлі пандемії і гострої політичної кризи в Перу всього за тиждень змінилося 3 президента. Як таке сталося в південноамериканській країні і що її чекає далі? Пояснюємо в статті.
19:43 19.11 2020