ОСТАННІ НОВИНИ
20 вересня, 2020


Фото: theweek.in
11:36 13.08.2020

Викривлена демократія Індії

Націоналістичний курс індійського уряду викликає багато суперечок. Дискримінація мусульманської меншини продовжує набувати все нових і нових форм. А тим часом Захід, який розглядає Індію як противагу Китаю, не поспішає критикувати Нью-Делі за порушення прав людини.

Трохи більше року тому, 5 серпня 2019-го, прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді здійснив переворот у штаті Джамму і Кашмір – індійській частині історичного регіону Кашмір. Цей переважно мусульманський регіон в Гімалаях, який з 1949 року користувався автономією, закріпленій в індійській конституції, був позбавлений такого права, поставлений під прямий контроль Нью-Делі та ізольований від світу. Всі комунікації були відрізані, а населення опинилося в ізоляції протягом декількох місяців ще задовго до спалаху Covid-19.

Як свідчить кореспондент Le Monde, індійський режим практикує тортури й випадкові арешти на цій території, кидає в тюрми виборних посадових осіб, адвокатів, журналістів, правозахисників і простих громадян, замінюючи мусульман індуїстами на стратегічних посадах.

Ось уже три десятиліття в індійському Кашмірі триває повстання проти центральної влади, яке стабільно підтримував сусідній Пакистан. Але останнім часом допомога з-за кордону значно скоротилася, і тепер саме свавільні дії Нью-Делі підсилюють антиіндійські настрої та розпалюють насильство в регіоні.

Читайте також: Заворушення в Індії: чому уряд не зупиняє релігійне протистояння

Опір підігрівається численними приниженнями урядом мусульман Кашміру, що вибрали після розділу Британської Індії саме індійську державу, яка в той час була символом плюралізму, як її тоді бачив перший прем'єр-міністр Джавахарлал Неру.

Саме цю Індію, побудовану на принципах секуляризму та рівності, хоче зруйнувати нинішній прем'єр в ім'я проєкту націоналістів – Гіндутви – тобто Індії для індуїстів. Щоб втілити цей план в життя, уряд Моді готовий на все: очистити історію від ісламської спадщини і принципів Неру, заткнути інтелігенцію, маніпулювати демократією, купуючи голоси депутатів.

Захід зробив помилку, заплющивши очі на переворот в Кашмірі, тому що він був лише першим кроком індійського націоналістичного уряду з реалізації порядку денного, повністю спрямованого проти мусульман. У грудні був прийнятий закон, який позбавляє можливості отримати індійське громадянство біженців-мусульман.

Читайте також: Індійсько-китайський конфлікт: зупинити не можна продовжити

Цей дискримінаційний крок спровокував спалах насильства в північних районах Нью-Делі в кінці лютого, в результаті якого загинуло близько 50 мусульман, багато людей втратили свої будинки й роботу. Цього місяця Нарендра Моді обрав річницю перевороту в Кашмірі, щоб почати будівництво індуїстського храму в Айодх’ї. Перші камені були закладені на тому місці, де кілька десятиліть тому знесли мечеть.

Сьогодні, коли конфронтація з Китаєм тільки наростає, існує ризик що західні лідери продовжать дивитися крізь пальці на тривожний відкат демократії в Індії в надії використовувати її як противагу Пекіну та нову фабрику світу. Тому кашмірці ризикують стати жертвами realpolitik в особі Заходу. Однак долю цієї меншості не можна розглядати просто як "внутрішню проблему", як цього хотів би Моді, оскільки жоден міцний мир і жодна демократія, гідна цієї назви, не може бути зведена на порушеннях прав людини.

Переклад статті Le Monde підготував Ярослав Супрун.

Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020
Попри багатотисячні протести й заклики народу піти у відставку, Олександр Лукашенко продовжує триматися за владу. Очевидно, однієї тільки волі суспільства недостатньо, щоб повалити досвідченого диктатора. Але що в цій ситуації може зробити Захід?
17:49 11.09 2020
Десь ми це вже чули. Черговий раунд переговорів про взаємини сторін після Брекзиту розпочався із заяви Лондона про те, що він готовий і може вийти з ЄС без угоди, буде процвітати без нього, що час закінчується, і що відповідальність за безвихідну ситуацію повністю лежить на впертому Брюсселеві.
21:30 10.09 2020
Отруєння лідера російської опозиції Олексія Навального, схоже, остаточно налаштувало більшість європейців проти Владіміра Путіна і виплеканого ним проєкту - російсько-німецького газопроводу "Північний потік-2".
17:05 09.09 2020
У Словаччині ймовірний замовник резонансного вбивства журналіста Яна Куцяка був визнаний невинним. Проте на цьому історія не закінчується, адже сторона обвинувачення готуватиме апеляцію, а зміни, що відбулися в країні за останні 2 роки, вселяють надію, що справедливість візьме гору.
19:38 08.09 2020
Поки глобальні нафтопереробні компанії готуються компенсувати свої втрати від падіння попиту на викопне паливо через "зелену революцію" шляхом збільшення виробництва пластику, міжнародне співтовариство повинне об'єднатися, щоб зупинити нестримне забруднення планети пластиковими відходами.
16:50 07.09 2020