ОСТАННІ НОВИНИ16 січня, 2021Фото: baku.ws
21:53 17.08.2020

Ердоган готовий до ескалації у Східному Середземномор'ї

Відколи у водах східної частини Середземного моря були виявлені газові родовища, Туреччина почала агресивно боротьбу за цінний ресурс, демонструючи всьому світу свої регіональні амбіції.

Коли міністри закордонних справ країн Євросоюзу провели в п'ятницю зустріч по відеоконференції, щоб обговорити нові санкції проти Олександра Лукашенка, на порядку денному постало нове актуальне питання: військово-морська демонстрація Туреччини в Східному Середземномор'ї.

Не те щоб ця проблема була абсолютно новою, адже вже кілька місяців міністри, з подачі кіпріотів, стежать за буровими роботами турків в територіальних водах острова.

Але до цього часу протести й вирази солідарності ЄС з Кіпром ніяк не вплинули на Анкару, а зараз остання вирішила почати буріння і в спірних з Грецією водах.

Афіни привели свої збройні сили в стан підвищеної бойової готовності, відкликавши офіцерів військово-морських і військово-повітряних сил з відпустки, в той час як французи підсилюють свою присутність в регіоні двома винищувачами Rafale і військово-морським фрегатом Lafayette.

Президент Макрон опублікував у Твіттері рішучу заяву, охарактеризувавши ситуацію як "тривожну" і звинувативши Туреччину в "односторонніх діях", що призводять до ескалації напруженості. Минулого місяця він посилив заклики щодо введення санкцій ЄС проти Анкари через "порушення" суверенітету Греції та Кіпру.

Йдеться про те, що Греція і Туреччина не змогли домовитися про виняткові економічні зони у відкритому морі. Афіни вважають води навколо своїх островів, якими б малими вони не були, власним континентальним шельфом, а Анкара стверджує, що при такому підході Егейське море фактично перетворюється в грецьке озеро.

Туреччина бачить себе регіональною державою і не має наміру залишатися в стороні від потенційного енергетичного клондайку в цих водах. Відкриття глибоководних газових родовищ спочатку поблизу єгипетських берегів, а потім ізраїльських і кіпрських, довело, що Східне Середземномор'я багате на природні ресурси.

Туреччина почала військово-морські навчання біля двох грецьких островів, направивши до них бурове судно Oruç Reis в супроводі двох канонерок. Дводенні навчання проводяться на схід і південь від Родосу та Кастеллорізо.

Ця сварка є лише однією з кількох, що свідчать про бажання президента Реджепа Таїпа Ердогана знову затвердити Туреччину як регіональну державу. Як і Греція, вона є членом НАТО, причому має другу за величиною армію в Альянсі. Анкара відроджує свою військову впевненість, демонструючи її всьому світу в Сирії, Лівії та Іраку.

Переклад статті The Irish Times підготував Ярослав Супрун.

Після прийняття минулого року контроверсійного закону про безпеку Гонконгу, китайська влада почала зачищати залишки автономії Особливого адміністративного району. Зараз Пекін розгорнув репресії проти представників продемократичного руху, щоб не допустити їхньої перемоги на найближчих виборах.
17:53 15.01 2021
Очікується, що відносини США з їхніми основними партнерами знову налагодяться після вступу на посаду обраного президента Джо Байдена. Союзники в Європі й Азії вітають американського лідера, прихильного демократичним традиціям всередині країни, що виконує стратегічні зобов'язання за кордоном і вміє грати в команді.
14:32 14.01 2021
Уклавши нарешті угоду про торгівлю та співробітництво, Європейський Союз і Великобританія тепер можуть відновити свої відносини в широкому плані й зосередитися на спільних інтересах.
13:30 13.01 2021
Поширення вакцин від коронавірусу триває по всьому світу, проте поява нових штамів ковіду загрожує значно погіршити пандемію, перш ніж вона піде на спад.
08:14 12.01 2021
Хоча Америка пережила чотири роки президентства Трампа, зараз вся країна нервово задається питанням, чи може головнокомандувачу знести дах остаточно за ці 9 днів до закінчення його терміну.
14:17 11.01 2021
Штурм у середу ввечері Капітолія підбуреним президентом озброєним натовпом з метою зупинити мирну передачу влади - надзвичайний момент в історії США.
16:28 08.01 2021
Минулого року Росія пережила серію невдач на пострадянському просторі, що підкреслило контрпродуктивність її імперського підходу у відносинах з державами регіону.
08:30 06.01 2021
Поява в Європі вакцин від коронавірусу стала справжнім успіхом, який став можливим завдяки досягненням вчених, промисловості й дипломатів. Однак початок кампанії імунізації ознаменувався появою нових труднощів у ряді європейських країн.
08:32 05.01 2021
У демократичних країнах мирна передача влади вимагає від кандидатів, які програли, та їх прихильників визнання своєї поразки. Але Дональд Трамп замість цього сіє в суспільстві розкол, щоб зберегти владу й скасувати результати виборів.
08:30 04.01 2021
Сенат США на самому початку 2021 року завдав серйозного удару Москві, прийнявши оборонний бюджет (NDAA), який містить санкції, спрямовані на знищення стратегічно важливого кремлівського газопроводу Nord Stream 2.
15:25 31.12 2020