Коли міністри закордонних справ країн Євросоюзу провели в п'ятницю зустріч по відеоконференції, щоб обговорити нові санкції проти Олександра Лукашенка, на порядку денному постало нове актуальне питання:
Не те щоб ця проблема була абсолютно новою, адже вже кілька місяців міністри, з подачі кіпріотів, стежать за буровими роботами турків в територіальних водах острова.
Але до цього часу протести й вирази солідарності ЄС з Кіпром ніяк не вплинули на Анкару, а зараз остання вирішила почати буріння і в спірних з Грецією водах.
Афіни привели свої збройні сили в стан підвищеної бойової готовності, відкликавши офіцерів
Президент Макрон опублікував у Твіттері рішучу заяву, охарактеризувавши ситуацію як "тривожну" і звинувативши Туреччину в "односторонніх діях", що призводять до ескалації напруженості. Минулого місяця він посилив заклики щодо введення санкцій ЄС проти Анкари через "порушення" суверенітету Греції та Кіпру.
Йдеться про те, що Греція і Туреччина не змогли домовитися про виняткові економічні зони у відкритому морі. Афіни вважають води навколо своїх островів, якими б малими вони не були, власним континентальним шельфом, а Анкара стверджує, що при такому підході Егейське море фактично перетворюється в грецьке озеро.
Туреччина бачить себе регіональною державою і не має наміру залишатися в стороні від потенційного енергетичного клондайку в цих водах. Відкриття глибоководних газових родовищ спочатку поблизу єгипетських берегів, а потім ізраїльських і кіпрських, довело, що Східне Середземномор'я багате на природні ресурси.
Туреччина почала
Ця сварка є лише однією з кількох, що свідчать про бажання президента Реджепа Таїпа Ердогана знову затвердити Туреччину як регіональну державу. Як і Греція, вона є членом НАТО, причому має другу за величиною армію в Альянсі. Анкара відроджує свою військову впевненість, демонструючи її всьому світу в Сирії, Лівії та Іраку.
Переклад статті The Irish Times підготував Ярослав Супрун.