ОСТАННІ НОВИНИ
16 січня, 2021


Фото: liga.net
20:02 18.08.2020

Протести в Білорусі набирають обертів

Все більш масові й рішучі протести в Білорусі змушують все ще президента країни Олександра Лукашенка неабияк понервувати. Поле для політичних маневрів звужується, але поки що він демонструє твердий намір боротися за свою владу.

На 200 000-тисячному марші в Мінську, як і в інших містах по всій Білорусі, де на вулиці вийшли десятки тисяч людей, за повідомленнями, панувала святкова атмосфера.

Підбадьорена опозиція відчуває, що народ повстає проти свого диктатора, і в понеділок тисячі працівників відгукнулися на заклики розширити заводські протести в загальнонаціональний страйк. Страх перед Лукашенком розсіюється.

Минулого тижня було заарештовано понад 6700 осіб, до затриманих застосовувалися тортури, а будь-яка група людей, що аплодувала на вулиці, ризикувала бути жорстоко розігнаною омонівцями. Але в неділю силовиків вже не було видно ніде.

Прихильники Лукашенко також провели невеликі демонстрації в столиці. Автократ, який правив країною останні 26 років, поклявся рішуче дати відсіч учасникам протесту, яких він таврує "щурами", "сміттям" і "бандитами". Він відкинув заклики до нових виборів і звинуватив НАТО в концентрації військ на кордоні з Білоруссю.

Лідер опозиції Світлана Тихановська, перебуваючи у вигнанні в Литві, закликала білоруські органи безпеки покинути Лукашенка. Вона оголосила про створення координаційної ради з метою забезпечення передачі влади.

А також звернулася до іноземних урядів з проханням "допомогти нам в організації діалогу з білоруською владою". Вона заявила, що організує нові вибори, якщо Лукашенко піде у відставку і звільнить політв'язнів.

Наляканий, Лукашенко звернувся за допомогою до Владіміра Путіна, але отримав неоднозначну відповідь. Білоруське державне інформаційне агентство стверджує, що господар Кремля пообіцяв, що в разі необхідності "буде надано всебічну допомогу для гарантування безпеки Республіки Білорусь". Але водночас російський президент не надав ніякої конкретної підтримки Лукашенку.

Білоруське ЗМІ, вочевидь, вважає, що згадана допомога буде обмежуватися протидією можливим зовнішнім погрозам і здійснюватися в рамках договірних зобов'язань щодо захисту Білорусі, але не стосуватиметься внутрішніх проблем, тобто протестів.

Чи хоче Путін, який все більше втомлюється від розворотів і періодичних загравань Лукашенка із Заходом, щоб той залишився на своїй посаді – питання відкрите.

Цілком можливо, що президент РФ вважає, що час Лукашенка вийшов і його потрібно замінити. І що російський вплив на новий уряд буде зберегти легше, якщо Москву не розглядатимуть як головну захисницю Лукашенко.

Однак, якщо новий уряд буде надто схилятися до Заходу, в Кремлі можуть вирішити, що величезна політична ціна інтервенції, спрямованої на підтримку Лукашенка, буде співмірною, щоб її заплатити.

Переклад статті The Irish Times підготував Ярослав Супрун.

Після прийняття минулого року контроверсійного закону про безпеку Гонконгу, китайська влада почала зачищати залишки автономії Особливого адміністративного району. Зараз Пекін розгорнув репресії проти представників продемократичного руху, щоб не допустити їхньої перемоги на найближчих виборах.
17:53 15.01 2021
Очікується, що відносини США з їхніми основними партнерами знову налагодяться після вступу на посаду обраного президента Джо Байдена. Союзники в Європі й Азії вітають американського лідера, прихильного демократичним традиціям всередині країни, що виконує стратегічні зобов'язання за кордоном і вміє грати в команді.
14:32 14.01 2021
Уклавши нарешті угоду про торгівлю та співробітництво, Європейський Союз і Великобританія тепер можуть відновити свої відносини в широкому плані й зосередитися на спільних інтересах.
13:30 13.01 2021
Поширення вакцин від коронавірусу триває по всьому світу, проте поява нових штамів ковіду загрожує значно погіршити пандемію, перш ніж вона піде на спад.
08:14 12.01 2021
Хоча Америка пережила чотири роки президентства Трампа, зараз вся країна нервово задається питанням, чи може головнокомандувачу знести дах остаточно за ці 9 днів до закінчення його терміну.
14:17 11.01 2021
Штурм у середу ввечері Капітолія підбуреним президентом озброєним натовпом з метою зупинити мирну передачу влади - надзвичайний момент в історії США.
16:28 08.01 2021
Минулого року Росія пережила серію невдач на пострадянському просторі, що підкреслило контрпродуктивність її імперського підходу у відносинах з державами регіону.
08:30 06.01 2021
Поява в Європі вакцин від коронавірусу стала справжнім успіхом, який став можливим завдяки досягненням вчених, промисловості й дипломатів. Однак початок кампанії імунізації ознаменувався появою нових труднощів у ряді європейських країн.
08:32 05.01 2021
У демократичних країнах мирна передача влади вимагає від кандидатів, які програли, та їх прихильників визнання своєї поразки. Але Дональд Трамп замість цього сіє в суспільстві розкол, щоб зберегти владу й скасувати результати виборів.
08:30 04.01 2021
Сенат США на самому початку 2021 року завдав серйозного удару Москві, прийнявши оборонний бюджет (NDAA), який містить санкції, спрямовані на знищення стратегічно важливого кремлівського газопроводу Nord Stream 2.
15:25 31.12 2020