ОСТАННІ НОВИНИ

26 вересня, 2020

Фото: ft.com
13:50 19.08.2020

Уряд Лівану подав у відставку, але це тільки перший крок на шляху до відновлення

Минулого тижня, через кілька днів після потужного вибуху в Бейруті, в результаті якого загинуло щонайменше 170 осіб і тисячі отримали поранення, уряд Лівану подав у відставку. Багато хто сподівається, що цей крок покладе край сумному розділу в історії країни.

З жовтня минулого року розгнівані корупцією, поганим управлінням і катастрофічною інфляцією ліванці проводили вуличні протести. Безсумнівно, відставка уряду стане поворотним моментом в цій боротьбі. Але, на жаль, змученій нації, схоже, ще багато чого належить подолати.

Трагедія Лівану полягає в тому, що він знаходиться між двох вогнів – Іраном та США. Перший підтримує "Хезболлу" – шиїтську політичну партію, яку другі вважають терористичною групою. "Хезболла" зав'язала на собі опори ліванської державності, виткавши павутину міжконфесійних альянсів.

"Партія Бога" вже більше десяти років входить до складу коаліційних урядів Лівану. Вона також є найпотужнішим противником Ізраїлю. Раніше "Хезболла" воліла залишатися в тіні, дозволяючи своїм суперникам керувати урядом, але зберігаючи за собою можливість втручатися в справи в критичні моменти.

Коли в січні демонстрації призвели до створення нового уряду, "Хезболла" стала одним з головних його бенефіціарів. Це означало, що її можна було б звинуватити в дисфункції держави, яку уряд не може виправити. Зараз з'явилися підозри, що "Хезболла" могла зберігати зброю недалеко від місця вибуху. В такому непростому становищі їй доведеться боротися за збереження свого панування.

Політична система Лівану, в основі якої лежить розподіл посад за конфесійною приналежністю, – головна причина паралічу державної системи. Так, місця в парламенті, наприклад, пропорційно розподілені між 18 релігійними групами. Інші посади на різних рівнях влади розподіляються за таким же принципом. Ця система повинна була бути замінена першим же скликанням парламенту, обраним після закінчення громадянської війни в 1990 році.

Але політичні партії не були зацікавлені в демонтажі системи покровительства. Вони використовують міністерства, щоб роздавати робочі місця своїм послідовникам. Політична система Лівану спирається на іноземні держави, які підтримують місцевих ставлеників. Сирія управляла країною з мовчазного схвалення США до її самоусунення в 2005 році, яке було спровоковане вбивством тодішнього прем'єр-міністра Рафіка Харірі. Цього тижня суд в Гаазі винесе свій вердикт щодо чотирьох осіб, пов'язаних з "Хезболлою", яких судять за його вбивство.

Смерть Харірі повинна була стати іскрою для реальних змін: національного примирення між конфесіями. Але для цього потрібно запустити реформи, що не поспішає робити уряд. Ліванці демонструють справедливу злість: відключення електрики, нестача продовольства й злет цін роблять їхнє повсякденне життя нестерпним. У цій ситуації допомогли б нові вибори. Але якщо проводити голосування за нинішніми правилами, то система залишиться без змін.

Одна з вимог протестувальників – перед будь-якими новими виборами змінити закон таким чином, щоб виключити конфесійний розподіл місць у владі. Як ми бачили в сусідній Сирії, громадянський нерелігійний рух може стрімко перерости в смертоносну міжконфесійну ворожнечу. Ніхто не хоче такого розвитку подій в Лівані.

Переклад статті The Guardian підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020