ОСТАННІ НОВИНИ
16 січня, 2021


Фото: ft.com
13:50 19.08.2020

Уряд Лівану подав у відставку, але це тільки перший крок на шляху до відновлення

Минулого тижня, через кілька днів після потужного вибуху в Бейруті, в результаті якого загинуло щонайменше 170 осіб і тисячі отримали поранення, уряд Лівану подав у відставку. Багато хто сподівається, що цей крок покладе край сумному розділу в історії країни.

З жовтня минулого року розгнівані корупцією, поганим управлінням і катастрофічною інфляцією ліванці проводили вуличні протести. Безсумнівно, відставка уряду стане поворотним моментом в цій боротьбі. Але, на жаль, змученій нації, схоже, ще багато чого належить подолати.

Трагедія Лівану полягає в тому, що він знаходиться між двох вогнів – Іраном та США. Перший підтримує "Хезболлу" – шиїтську політичну партію, яку другі вважають терористичною групою. "Хезболла" зав'язала на собі опори ліванської державності, виткавши павутину міжконфесійних альянсів.

"Партія Бога" вже більше десяти років входить до складу коаліційних урядів Лівану. Вона також є найпотужнішим противником Ізраїлю. Раніше "Хезболла" воліла залишатися в тіні, дозволяючи своїм суперникам керувати урядом, але зберігаючи за собою можливість втручатися в справи в критичні моменти.

Коли в січні демонстрації призвели до створення нового уряду, "Хезболла" стала одним з головних його бенефіціарів. Це означало, що її можна було б звинуватити в дисфункції держави, яку уряд не може виправити. Зараз з'явилися підозри, що "Хезболла" могла зберігати зброю недалеко від місця вибуху. В такому непростому становищі їй доведеться боротися за збереження свого панування.

Політична система Лівану, в основі якої лежить розподіл посад за конфесійною приналежністю, – головна причина паралічу державної системи. Так, місця в парламенті, наприклад, пропорційно розподілені між 18 релігійними групами. Інші посади на різних рівнях влади розподіляються за таким же принципом. Ця система повинна була бути замінена першим же скликанням парламенту, обраним після закінчення громадянської війни в 1990 році.

Але політичні партії не були зацікавлені в демонтажі системи покровительства. Вони використовують міністерства, щоб роздавати робочі місця своїм послідовникам. Політична система Лівану спирається на іноземні держави, які підтримують місцевих ставлеників. Сирія управляла країною з мовчазного схвалення США до її самоусунення в 2005 році, яке було спровоковане вбивством тодішнього прем'єр-міністра Рафіка Харірі. Цього тижня суд в Гаазі винесе свій вердикт щодо чотирьох осіб, пов'язаних з "Хезболлою", яких судять за його вбивство.

Смерть Харірі повинна була стати іскрою для реальних змін: національного примирення між конфесіями. Але для цього потрібно запустити реформи, що не поспішає робити уряд. Ліванці демонструють справедливу злість: відключення електрики, нестача продовольства й злет цін роблять їхнє повсякденне життя нестерпним. У цій ситуації допомогли б нові вибори. Але якщо проводити голосування за нинішніми правилами, то система залишиться без змін.

Одна з вимог протестувальників – перед будь-якими новими виборами змінити закон таким чином, щоб виключити конфесійний розподіл місць у владі. Як ми бачили в сусідній Сирії, громадянський нерелігійний рух може стрімко перерости в смертоносну міжконфесійну ворожнечу. Ніхто не хоче такого розвитку подій в Лівані.

Переклад статті The Guardian підготував Ярослав Супрун.

Після прийняття минулого року контроверсійного закону про безпеку Гонконгу, китайська влада почала зачищати залишки автономії Особливого адміністративного району. Зараз Пекін розгорнув репресії проти представників продемократичного руху, щоб не допустити їхньої перемоги на найближчих виборах.
17:53 15.01 2021
Очікується, що відносини США з їхніми основними партнерами знову налагодяться після вступу на посаду обраного президента Джо Байдена. Союзники в Європі й Азії вітають американського лідера, прихильного демократичним традиціям всередині країни, що виконує стратегічні зобов'язання за кордоном і вміє грати в команді.
14:32 14.01 2021
Уклавши нарешті угоду про торгівлю та співробітництво, Європейський Союз і Великобританія тепер можуть відновити свої відносини в широкому плані й зосередитися на спільних інтересах.
13:30 13.01 2021
Поширення вакцин від коронавірусу триває по всьому світу, проте поява нових штамів ковіду загрожує значно погіршити пандемію, перш ніж вона піде на спад.
08:14 12.01 2021
Хоча Америка пережила чотири роки президентства Трампа, зараз вся країна нервово задається питанням, чи може головнокомандувачу знести дах остаточно за ці 9 днів до закінчення його терміну.
14:17 11.01 2021
Штурм у середу ввечері Капітолія підбуреним президентом озброєним натовпом з метою зупинити мирну передачу влади - надзвичайний момент в історії США.
16:28 08.01 2021
Минулого року Росія пережила серію невдач на пострадянському просторі, що підкреслило контрпродуктивність її імперського підходу у відносинах з державами регіону.
08:30 06.01 2021
Поява в Європі вакцин від коронавірусу стала справжнім успіхом, який став можливим завдяки досягненням вчених, промисловості й дипломатів. Однак початок кампанії імунізації ознаменувався появою нових труднощів у ряді європейських країн.
08:32 05.01 2021
У демократичних країнах мирна передача влади вимагає від кандидатів, які програли, та їх прихильників визнання своєї поразки. Але Дональд Трамп замість цього сіє в суспільстві розкол, щоб зберегти владу й скасувати результати виборів.
08:30 04.01 2021
Сенат США на самому початку 2021 року завдав серйозного удару Москві, прийнявши оборонний бюджет (NDAA), який містить санкції, спрямовані на знищення стратегічно важливого кремлівського газопроводу Nord Stream 2.
15:25 31.12 2020