ОСТАННІ НОВИНИ

30 листопада, 202129 листопада, 2021Фото: dawn.com
21:05 20.08.2020

Що потрібно знати про історичну угоду Ізраїлю та ОАЕ?

Минулого тижня стало відомо, що Ізраїль та ОАЕ домовилися підписати мирну угоду й встановити дипломатичні відносини. Що ця подія означає для обох країн і всього регіону?

Про що угода?

Відповідно до угоди, Ізраїль та Об'єднані Арабські Емірати повинні нормалізувати свої відносини. Це означає, що будуть налагоджені ділові відносини, туризм, прямі авіарейси, наукове співробітництво і, з часом, повноцінні дипломатичні зв'язки на рівні послів. Однак Емірати навряд чи відкриють своє посольство в Єрусалимі.

Важливим компонентом Авраамської угоди (як її ще називають на честь біблійного персонажа Авраама, чиє вчення присутнє в християнстві, ісламі та юдаїзмі – ПН), хоча й не прописаним конкретно, є зміцнення співпраці у сфері безпеки та боротьби з регіональними загрозами, особливо з боку Ірану та його проксі. Важливо відзначити, що, за повідомленнями, Ізраїль і ОАЕ вже мають зв'язки в галузі безпеки, але угода повністю їх легітимізує.

Як вважає уряд ОАЕ, угода зобов'язує Ізраїль "негайно припинити" плани щодо анексії частини Західного берега й надає Ізраїлю та палестинцям можливість відновити переговори з метою покласти край їхньому конфлікту. Ізраїльські ж офіційні особи використовують слово "призупинити". Різниця у формулюваннях демонструє позицію обох сторін. У випадку з ОАЕ спадковий принц Мухаммед бен Заїд ясно дав зрозуміти, що за нормалізацію відносин ізраїльтянам доведеться заплатити. Ізраїльський прем'єр-міністр Беньямін Нетаньягу оперує терміном "призупинити" в спробі пом'якшити критику політичних груп і фракцій, які виступають за анексію.

Чому домовленість була досягнута саме зараз?

В останні роки Ізраїль і ОАЕ йдуть по шляху нормалізації відносин. У 2015 році Ізраїль відкрив у столиці Еміратів Абу-Дабі дипломатичний офіс, пов'язаний з Міжнародним агентством з відновлюваних джерел енергії; Абу-Дабі відвідали високопоставлені ізраїльські чиновники; ізраїльські спортсмени взяли участь у регіональних змаганнях в ОАЕ; а Ізраїль збирається взяти участь у Міжнародній виставці-2020 в Дубаї, відкриття якої було перенесено на жовтень 2021 року у зв'язку з пандемією.

Значний імпульс для укладення угоди було досягнуто, коли Ізраїль не почав анексію території Західного берега 1 липня, як планував Нетаньягу. За повідомленнями, Емірати скористалися цією можливістю, щоб пообіцяти повну нормалізацію відносин, якщо питання про анексію буде знято. Такий був підтекст статті, опублікованої в червні в найбільшій щоденній ізраїльській газеті "Джедіот Ахронот" послом ОАЕ в США. Симпатизуючи сильному бажанню Ізраїлю розширити дипломатичні відносини з арабськими країнами Перської затоки і скориставшись сигналом з Абу-Дабі, адміністрація Дональда Трампа виступила посередником в переговорах, результатом яких стало Авраамська угода.

Як це може вплинути на ізраїльсько-палестинські відносини і, в більш широкому сенсі, на регіон?

Незважаючи на обіцянку Ізраїлю призупинити анексію, палестинське керівництво засудило угоду й відкликало посла з Абу-Дабі. З точки зору палестинців і їх прихильників, угода демонструє лицемірство Ізраїлю, ОАЕ та Сполучених Штатів, оскільки ізраїльтяни й еміратці налагоджували стосунки ще до укладення Авраамської угоди.

Ця критика має під собою підставу. Ізраїль проявляє малий інтерес до переговорів з палестинцями, оскільки він зміцнив свої позиції на Західному березі і разом з Єгиптом строго контролює кордон сектору Гази. Адміністрація Трампа перевела посольство США з Тель-Авіва до Єрусалима, припинила або значно скоротила допомогу Палестині і розробила мирний план, який палестинці вважають грубо несправедливим по відношенню до їхніх національних прагнень і прав.

Водночас палестинські лідери розцінюють нинішню нормалізацію відносин між Ізраїлем та ОАЕ як зраду з боку Абу-Дабі. Зі свого боку, Емірати не хочуть підпорядковувати свої національні інтереси неефективному й корумпованому палестинському керівництву. Все це говорить про те, що в короткостроковій перспективі будь-які очікування нових переговорів між Ізраїлем і Палестинською адміністрацією недоречні.

Бахрейн, Єгипет, Йорданія та Оман публічно привітали Авраамську угоду. Саудівська Аравія зберігає мовчання, хоча серед аналітиків є чимало припущень, що така відсутність реакції є ознакою того, що спадковий принц Мухаммед бін Салман підтримує угоду, але стримано, тому що король виступає проти нормалізації відносин з Ізраїлем. Іран, Катар і Туреччина виступили з критикою угоди, при цьому остання погрожувала відкликати свого посла з Абу-Дабі. Громадські організації в усьому регіоні як і раніше рішуче виступають проти нормалізації відносин з Ізраїлем.

Переклад статті CFR підготував Ярослав Супрун.

Незважаючи на політичні перемоги, надії Джо Байдена на зцілення розділеної нації залишаються далекою перспективою для електорату, який окопався у своїх партійних переконаннях.
09:58 01.12 2021
Поточне нарощування військової присутності Росії на українському кордоні є частиною гібридної війни Владіміра Путіна проти демократичного світу та спробою використати те, що багато хто в Кремлі вважає "слабкістю" Заходу.
16:58 30.11 2021
Хартія стратегічного партнерства між США та Україною, ухвалена 10 листопада, підкреслює підтримку американцями безпеки України та стурбованість США можливістю подальшої російської агресії.
16:56 29.11 2021
В умовах, коли російські війська знову групуються на українському кордоні, Сполучені Штати та Європа мають ясно дати зрозуміти Кремлю, що вони підтримують Україну й у разі наступу РФ зазнає серйозних втрат.
10:00 26.11 2021
Саїф аль-Іслам Каддафі, син покійного лівійського диктатора Муаммара Каддафі, оголосив про висування своєї кандидатури на майбутніх президентських виборах у країні.
17:07 25.11 2021
Зіткнувшись із зростаючим тиском з боку Китаю в другій половині 2021 року, уряд Тайваню зробив кроки з реорганізації військової підготовки своїх невеликих добровольчих сил.
09:56 24.11 2021
Туреччина, яка на початку року вийшла зі Стамбульської конвенції 2011 року про криміналізацію насильства щодо жінок, знову зіткнулася з тиском з боку груп захисту прав жінок з вимогою повернутися до конвенції після зухвалого публічного вбивства турчанки.
09:54 23.11 2021
Державний секретар США Ентоні Блінкен відвідав у середу Кенію, яка стала першою зупинкою в його короткому турне Африкою.
09:52 22.11 2021
У середу в Хартумі, столиці Судану, силовики вбили понад десяток активістів під час демонстрацій проти державного перевороту, скоєного у жовтні 2021 року.
15:44 19.11 2021
Окрім Великобританії, королева Єлизавета II є монархом п'ятнадцяти країн. Однак перехід Барбадосу до республіки відроджує дебати про майбутнє британської корони.
15:42 18.11 2021