ОСТАННІ НОВИНИ
20 вересня, 2020


Фото: dawn.com
21:05 20.08.2020

Що потрібно знати про історичну угоду Ізраїлю та ОАЕ?

Минулого тижня стало відомо, що Ізраїль та ОАЕ домовилися підписати мирну угоду й встановити дипломатичні відносини. Що ця подія означає для обох країн і всього регіону?

Про що угода?

Відповідно до угоди, Ізраїль та Об'єднані Арабські Емірати повинні нормалізувати свої відносини. Це означає, що будуть налагоджені ділові відносини, туризм, прямі авіарейси, наукове співробітництво і, з часом, повноцінні дипломатичні зв'язки на рівні послів. Однак Емірати навряд чи відкриють своє посольство в Єрусалимі.

Важливим компонентом Авраамської угоди (як її ще називають на честь біблійного персонажа Авраама, чиє вчення присутнє в християнстві, ісламі та юдаїзмі – ПН), хоча й не прописаним конкретно, є зміцнення співпраці у сфері безпеки та боротьби з регіональними загрозами, особливо з боку Ірану та його проксі. Важливо відзначити, що, за повідомленнями, Ізраїль і ОАЕ вже мають зв'язки в галузі безпеки, але угода повністю їх легітимізує.

Як вважає уряд ОАЕ, угода зобов'язує Ізраїль "негайно припинити" плани щодо анексії частини Західного берега й надає Ізраїлю та палестинцям можливість відновити переговори з метою покласти край їхньому конфлікту. Ізраїльські ж офіційні особи використовують слово "призупинити". Різниця у формулюваннях демонструє позицію обох сторін. У випадку з ОАЕ спадковий принц Мухаммед бен Заїд ясно дав зрозуміти, що за нормалізацію відносин ізраїльтянам доведеться заплатити. Ізраїльський прем'єр-міністр Беньямін Нетаньягу оперує терміном "призупинити" в спробі пом'якшити критику політичних груп і фракцій, які виступають за анексію.

Чому домовленість була досягнута саме зараз?

В останні роки Ізраїль і ОАЕ йдуть по шляху нормалізації відносин. У 2015 році Ізраїль відкрив у столиці Еміратів Абу-Дабі дипломатичний офіс, пов'язаний з Міжнародним агентством з відновлюваних джерел енергії; Абу-Дабі відвідали високопоставлені ізраїльські чиновники; ізраїльські спортсмени взяли участь у регіональних змаганнях в ОАЕ; а Ізраїль збирається взяти участь у Міжнародній виставці-2020 в Дубаї, відкриття якої було перенесено на жовтень 2021 року у зв'язку з пандемією.

Значний імпульс для укладення угоди було досягнуто, коли Ізраїль не почав анексію території Західного берега 1 липня, як планував Нетаньягу. За повідомленнями, Емірати скористалися цією можливістю, щоб пообіцяти повну нормалізацію відносин, якщо питання про анексію буде знято. Такий був підтекст статті, опублікованої в червні в найбільшій щоденній ізраїльській газеті "Джедіот Ахронот" послом ОАЕ в США. Симпатизуючи сильному бажанню Ізраїлю розширити дипломатичні відносини з арабськими країнами Перської затоки і скориставшись сигналом з Абу-Дабі, адміністрація Дональда Трампа виступила посередником в переговорах, результатом яких стало Авраамська угода.

Як це може вплинути на ізраїльсько-палестинські відносини і, в більш широкому сенсі, на регіон?

Незважаючи на обіцянку Ізраїлю призупинити анексію, палестинське керівництво засудило угоду й відкликало посла з Абу-Дабі. З точки зору палестинців і їх прихильників, угода демонструє лицемірство Ізраїлю, ОАЕ та Сполучених Штатів, оскільки ізраїльтяни й еміратці налагоджували стосунки ще до укладення Авраамської угоди.

Ця критика має під собою підставу. Ізраїль проявляє малий інтерес до переговорів з палестинцями, оскільки він зміцнив свої позиції на Західному березі і разом з Єгиптом строго контролює кордон сектору Гази. Адміністрація Трампа перевела посольство США з Тель-Авіва до Єрусалима, припинила або значно скоротила допомогу Палестині і розробила мирний план, який палестинці вважають грубо несправедливим по відношенню до їхніх національних прагнень і прав.

Водночас палестинські лідери розцінюють нинішню нормалізацію відносин між Ізраїлем та ОАЕ як зраду з боку Абу-Дабі. Зі свого боку, Емірати не хочуть підпорядковувати свої національні інтереси неефективному й корумпованому палестинському керівництву. Все це говорить про те, що в короткостроковій перспективі будь-які очікування нових переговорів між Ізраїлем і Палестинською адміністрацією недоречні.

Бахрейн, Єгипет, Йорданія та Оман публічно привітали Авраамську угоду. Саудівська Аравія зберігає мовчання, хоча серед аналітиків є чимало припущень, що така відсутність реакції є ознакою того, що спадковий принц Мухаммед бін Салман підтримує угоду, але стримано, тому що король виступає проти нормалізації відносин з Ізраїлем. Іран, Катар і Туреччина виступили з критикою угоди, при цьому остання погрожувала відкликати свого посла з Абу-Дабі. Громадські організації в усьому регіоні як і раніше рішуче виступають проти нормалізації відносин з Ізраїлем.

Переклад статті CFR підготував Ярослав Супрун.

Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020
Попри багатотисячні протести й заклики народу піти у відставку, Олександр Лукашенко продовжує триматися за владу. Очевидно, однієї тільки волі суспільства недостатньо, щоб повалити досвідченого диктатора. Але що в цій ситуації може зробити Захід?
17:49 11.09 2020
Десь ми це вже чули. Черговий раунд переговорів про взаємини сторін після Брекзиту розпочався із заяви Лондона про те, що він готовий і може вийти з ЄС без угоди, буде процвітати без нього, що час закінчується, і що відповідальність за безвихідну ситуацію повністю лежить на впертому Брюсселеві.
21:30 10.09 2020
Отруєння лідера російської опозиції Олексія Навального, схоже, остаточно налаштувало більшість європейців проти Владіміра Путіна і виплеканого ним проєкту - російсько-німецького газопроводу "Північний потік-2".
17:05 09.09 2020
У Словаччині ймовірний замовник резонансного вбивства журналіста Яна Куцяка був визнаний невинним. Проте на цьому історія не закінчується, адже сторона обвинувачення готуватиме апеляцію, а зміни, що відбулися в країні за останні 2 роки, вселяють надію, що справедливість візьме гору.
19:38 08.09 2020
Поки глобальні нафтопереробні компанії готуються компенсувати свої втрати від падіння попиту на викопне паливо через "зелену революцію" шляхом збільшення виробництва пластику, міжнародне співтовариство повинне об'єднатися, щоб зупинити нестримне забруднення планети пластиковими відходами.
16:50 07.09 2020