ОСТАННІ НОВИНИ

03 грудня, 2020

02 грудня, 2020

Фото: dawn.com
21:05 20.08.2020

Що потрібно знати про історичну угоду Ізраїлю та ОАЕ?

Минулого тижня стало відомо, що Ізраїль та ОАЕ домовилися підписати мирну угоду й встановити дипломатичні відносини. Що ця подія означає для обох країн і всього регіону?

Про що угода?

Відповідно до угоди, Ізраїль та Об'єднані Арабські Емірати повинні нормалізувати свої відносини. Це означає, що будуть налагоджені ділові відносини, туризм, прямі авіарейси, наукове співробітництво і, з часом, повноцінні дипломатичні зв'язки на рівні послів. Однак Емірати навряд чи відкриють своє посольство в Єрусалимі.

Важливим компонентом Авраамської угоди (як її ще називають на честь біблійного персонажа Авраама, чиє вчення присутнє в християнстві, ісламі та юдаїзмі – ПН), хоча й не прописаним конкретно, є зміцнення співпраці у сфері безпеки та боротьби з регіональними загрозами, особливо з боку Ірану та його проксі. Важливо відзначити, що, за повідомленнями, Ізраїль і ОАЕ вже мають зв'язки в галузі безпеки, але угода повністю їх легітимізує.

Як вважає уряд ОАЕ, угода зобов'язує Ізраїль "негайно припинити" плани щодо анексії частини Західного берега й надає Ізраїлю та палестинцям можливість відновити переговори з метою покласти край їхньому конфлікту. Ізраїльські ж офіційні особи використовують слово "призупинити". Різниця у формулюваннях демонструє позицію обох сторін. У випадку з ОАЕ спадковий принц Мухаммед бен Заїд ясно дав зрозуміти, що за нормалізацію відносин ізраїльтянам доведеться заплатити. Ізраїльський прем'єр-міністр Беньямін Нетаньягу оперує терміном "призупинити" в спробі пом'якшити критику політичних груп і фракцій, які виступають за анексію.

Чому домовленість була досягнута саме зараз?

В останні роки Ізраїль і ОАЕ йдуть по шляху нормалізації відносин. У 2015 році Ізраїль відкрив у столиці Еміратів Абу-Дабі дипломатичний офіс, пов'язаний з Міжнародним агентством з відновлюваних джерел енергії; Абу-Дабі відвідали високопоставлені ізраїльські чиновники; ізраїльські спортсмени взяли участь у регіональних змаганнях в ОАЕ; а Ізраїль збирається взяти участь у Міжнародній виставці-2020 в Дубаї, відкриття якої було перенесено на жовтень 2021 року у зв'язку з пандемією.

Значний імпульс для укладення угоди було досягнуто, коли Ізраїль не почав анексію території Західного берега 1 липня, як планував Нетаньягу. За повідомленнями, Емірати скористалися цією можливістю, щоб пообіцяти повну нормалізацію відносин, якщо питання про анексію буде знято. Такий був підтекст статті, опублікованої в червні в найбільшій щоденній ізраїльській газеті "Джедіот Ахронот" послом ОАЕ в США. Симпатизуючи сильному бажанню Ізраїлю розширити дипломатичні відносини з арабськими країнами Перської затоки і скориставшись сигналом з Абу-Дабі, адміністрація Дональда Трампа виступила посередником в переговорах, результатом яких стало Авраамська угода.

Як це може вплинути на ізраїльсько-палестинські відносини і, в більш широкому сенсі, на регіон?

Незважаючи на обіцянку Ізраїлю призупинити анексію, палестинське керівництво засудило угоду й відкликало посла з Абу-Дабі. З точки зору палестинців і їх прихильників, угода демонструє лицемірство Ізраїлю, ОАЕ та Сполучених Штатів, оскільки ізраїльтяни й еміратці налагоджували стосунки ще до укладення Авраамської угоди.

Ця критика має під собою підставу. Ізраїль проявляє малий інтерес до переговорів з палестинцями, оскільки він зміцнив свої позиції на Західному березі і разом з Єгиптом строго контролює кордон сектору Гази. Адміністрація Трампа перевела посольство США з Тель-Авіва до Єрусалима, припинила або значно скоротила допомогу Палестині і розробила мирний план, який палестинці вважають грубо несправедливим по відношенню до їхніх національних прагнень і прав.

Водночас палестинські лідери розцінюють нинішню нормалізацію відносин між Ізраїлем та ОАЕ як зраду з боку Абу-Дабі. Зі свого боку, Емірати не хочуть підпорядковувати свої національні інтереси неефективному й корумпованому палестинському керівництву. Все це говорить про те, що в короткостроковій перспективі будь-які очікування нових переговорів між Ізраїлем і Палестинською адміністрацією недоречні.

Бахрейн, Єгипет, Йорданія та Оман публічно привітали Авраамську угоду. Саудівська Аравія зберігає мовчання, хоча серед аналітиків є чимало припущень, що така відсутність реакції є ознакою того, що спадковий принц Мухаммед бін Салман підтримує угоду, але стримано, тому що король виступає проти нормалізації відносин з Ізраїлем. Іран, Катар і Туреччина виступили з критикою угоди, при цьому остання погрожувала відкликати свого посла з Абу-Дабі. Громадські організації в усьому регіоні як і раніше рішуче виступають проти нормалізації відносин з Ізраїлем.

Переклад статті CFR підготував Ярослав Супрун.

Дональд Трамп пригрозив накласти вето на важливий законопроєкт про фінансування оборони через статтю, яка захищає соціальні мережі від відповідальності за те, що розміщують їхні користувачі. Чому ця стаття викликає багато суперечок і що з нею буде далі?
08:16 04.12 2020
27 листопада був убитий «батько іранської ядерної програми», фізик-ядерник Мохсен Фахрізаде. Очікується, що ця подія посилить дебати в Тегерані з приводу того, чи варто відновлювати ядерну угоду з адміністрацією Байдена.
19:31 03.12 2020
Після чергового сплеску радикального ісламізму в Європі Макрон заявив про необхідність реформи ісламу у Франції. Що це означає і чому такий крок не допоможе зупинити екстремізм - розповідаємо далі.
08:42 02.12 2020
Надії на те, що пандемія допоможе покласти край популізму в Європі, були досить оптимістичними, але друга хвиля, імовірно, остаточно розвіє цю ідею.
10:39 01.12 2020
Туреччина повинна стати на шлях реформ, як вона це зробила після кризи 2001 року, щоб запобігти економічному й фінансовому краху. Але зараз подібний прогресивний сценарій виглядає малоймовірним.
08:37 30.11 2020
Пандемія коронавірусу кардинально змінила світ і змусила мільйони людей шукати відповіді на запитання: коли вже можна буде повернутися до звичного життя? І ось з появою новин про завершення випробування вакцини, відповідь напрошувалася сама собою. Утім, не все так однозначно.
18:06 27.11 2020
Громадянська війна в Ефіопії тільки розгорається, але вже зараз стає ясно, що силовим шляхом проблеми, які до неї призвели, усунути не вдасться. Сторони повинні сісти за стіл переговорів, інакше країна може повторити югославський сценарій.
18:02 26.11 2020
Угода про вільну торгівлю, підписана 15 листопада п'ятнадцятьма країнами Азіатсько-Тихоокеанського регіону, серед яких Китай, є показовим конкурентом іншого регіонального об'єднання – Транстихоокеанського партнерства, з якого США вийшли в січні 2017 року, як тільки до влади прийшов Трамп.
19:30 25.11 2020
Джо Байден оголосив, кого він призначить на посаду держсекретаря. Ним стане його найближчий соратник Ентоні Блінкен, який, як й обраний президент, має намір відновити глобальне лідерство США.
19:27 24.11 2020
Поки Україна не знайде в собі сили приборкати всемогутніх олігархів, вона не зможе реалізувати той потенціал, який залишається невикористаним з 1991 року.
18:38 23.11 2020