ОСТАННІ НОВИНИ24 вересня, 2020Фото: lowyinstitute.org
19:56 01.09.2020

Абе йде у відставку: досягнення і поразки японського прем'єр-міністра

Минулого тижня Сіндзо Абе оголосив про свій відхід з посади прем'єр-міністра Японії. Чим запам'ятався Абе, який займав пост глави уряду найдовше в історії держави і яку спадщину він залишив після себе?

Коли Сіндзо Абе знову обійняв посаду прем'єр-міністра в 2012 році, економіка Японії все ще перебувала в стані стагнації і шоку, спричиненого землетрусом і катастрофою на АЕС "Фукусіма" в 2011 році. Але до того часу, як він оголосив про свою відставку минулого тижня, економіка країни пережила істотне пожвавлення завдяки тому, що стало відоме як "абеноміка". Значною мірою вона полягала в агресивній монетарній політиці, що дозволяла утримувати процентні ставки на низькому рівні, а також у величезних вливаннях грошей в економіку.

Минулого року, однак, третя за величиною світова економіка знову просіла – падіння глобального попиту й торговельна напруженість між США та Китаєм призвели до спаду японського експорту. А потім настала пандемія коронавірусу. 25 серпня Абе став найтривалішим прем'єр-міністром в історії Японії.

Але його спадщина викликає неоднозначні оцінки. Йому не вдалося втілити в життя третій стовп своєї "абеноміки" – структурні реформи, спрямовані на подолання інертності японського ринку праці, старіння населення і відсутності жінок на керівних посадах. Будучи консервативним націоналістом, він також не зміг добитися перегляду пацифістської конституції Японії, хоча йому й вдалося проштовхнути закон, що дозволяє збройним силам здійснювати колективну самооборону – право прийти на допомогу союзнику навіть тоді, коли сама Японія не зазнає нападу.

На міжнародній арені завдяки зусиллям Абе вдалося врятувати зменшену форму Транстихоокеанського партнерства – найбільшого в історії торговельного об’єднання -, коли Дональд Трамп вийшов з угоди. З американським президентом японський прем'єр встановив хороші особисті стосунки, що є рідкістю серед демократичних лідерів.

Торговельна угода між ЄС і Японією мала помітний успіх, і відносини Токіо з Китаєм значно потеплішали, хоча з Південною Кореєю все вийшло навпаки. Але й внутрішні скандали відтіняють спадщину Абе. Прем'єр був звинувачений в політичному кумівстві, пережив відставку міністрів і насилу дистанціювався від звинувачень в тому, що один з його міністрів брав участь у купівлі голосів.

Переклад статті The Irish Times підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020