ОСТАННІ НОВИНИ16 січня, 2021Фото: lowyinstitute.org
19:56 01.09.2020

Абе йде у відставку: досягнення і поразки японського прем'єр-міністра

Минулого тижня Сіндзо Абе оголосив про свій відхід з посади прем'єр-міністра Японії. Чим запам'ятався Абе, який займав пост глави уряду найдовше в історії держави і яку спадщину він залишив після себе?

Коли Сіндзо Абе знову обійняв посаду прем'єр-міністра в 2012 році, економіка Японії все ще перебувала в стані стагнації і шоку, спричиненого землетрусом і катастрофою на АЕС "Фукусіма" в 2011 році. Але до того часу, як він оголосив про свою відставку минулого тижня, економіка країни пережила істотне пожвавлення завдяки тому, що стало відоме як "абеноміка". Значною мірою вона полягала в агресивній монетарній політиці, що дозволяла утримувати процентні ставки на низькому рівні, а також у величезних вливаннях грошей в економіку.

Минулого року, однак, третя за величиною світова економіка знову просіла – падіння глобального попиту й торговельна напруженість між США та Китаєм призвели до спаду японського експорту. А потім настала пандемія коронавірусу. 25 серпня Абе став найтривалішим прем'єр-міністром в історії Японії.

Але його спадщина викликає неоднозначні оцінки. Йому не вдалося втілити в життя третій стовп своєї "абеноміки" – структурні реформи, спрямовані на подолання інертності японського ринку праці, старіння населення і відсутності жінок на керівних посадах. Будучи консервативним націоналістом, він також не зміг добитися перегляду пацифістської конституції Японії, хоча йому й вдалося проштовхнути закон, що дозволяє збройним силам здійснювати колективну самооборону – право прийти на допомогу союзнику навіть тоді, коли сама Японія не зазнає нападу.

На міжнародній арені завдяки зусиллям Абе вдалося врятувати зменшену форму Транстихоокеанського партнерства – найбільшого в історії торговельного об’єднання -, коли Дональд Трамп вийшов з угоди. З американським президентом японський прем'єр встановив хороші особисті стосунки, що є рідкістю серед демократичних лідерів.

Торговельна угода між ЄС і Японією мала помітний успіх, і відносини Токіо з Китаєм значно потеплішали, хоча з Південною Кореєю все вийшло навпаки. Але й внутрішні скандали відтіняють спадщину Абе. Прем'єр був звинувачений в політичному кумівстві, пережив відставку міністрів і насилу дистанціювався від звинувачень в тому, що один з його міністрів брав участь у купівлі голосів.

Переклад статті The Irish Times підготував Ярослав Супрун.

Після прийняття минулого року контроверсійного закону про безпеку Гонконгу, китайська влада почала зачищати залишки автономії Особливого адміністративного району. Зараз Пекін розгорнув репресії проти представників продемократичного руху, щоб не допустити їхньої перемоги на найближчих виборах.
17:53 15.01 2021
Очікується, що відносини США з їхніми основними партнерами знову налагодяться після вступу на посаду обраного президента Джо Байдена. Союзники в Європі й Азії вітають американського лідера, прихильного демократичним традиціям всередині країни, що виконує стратегічні зобов'язання за кордоном і вміє грати в команді.
14:32 14.01 2021
Уклавши нарешті угоду про торгівлю та співробітництво, Європейський Союз і Великобританія тепер можуть відновити свої відносини в широкому плані й зосередитися на спільних інтересах.
13:30 13.01 2021
Поширення вакцин від коронавірусу триває по всьому світу, проте поява нових штамів ковіду загрожує значно погіршити пандемію, перш ніж вона піде на спад.
08:14 12.01 2021
Хоча Америка пережила чотири роки президентства Трампа, зараз вся країна нервово задається питанням, чи може головнокомандувачу знести дах остаточно за ці 9 днів до закінчення його терміну.
14:17 11.01 2021
Штурм у середу ввечері Капітолія підбуреним президентом озброєним натовпом з метою зупинити мирну передачу влади - надзвичайний момент в історії США.
16:28 08.01 2021
Минулого року Росія пережила серію невдач на пострадянському просторі, що підкреслило контрпродуктивність її імперського підходу у відносинах з державами регіону.
08:30 06.01 2021
Поява в Європі вакцин від коронавірусу стала справжнім успіхом, який став можливим завдяки досягненням вчених, промисловості й дипломатів. Однак початок кампанії імунізації ознаменувався появою нових труднощів у ряді європейських країн.
08:32 05.01 2021
У демократичних країнах мирна передача влади вимагає від кандидатів, які програли, та їх прихильників визнання своєї поразки. Але Дональд Трамп замість цього сіє в суспільстві розкол, щоб зберегти владу й скасувати результати виборів.
08:30 04.01 2021
Сенат США на самому початку 2021 року завдав серйозного удару Москві, прийнявши оборонний бюджет (NDAA), який містить санкції, спрямовані на знищення стратегічно важливого кремлівського газопроводу Nord Stream 2.
15:25 31.12 2020