ОСТАННІ НОВИНИ


19 січня, 2021
Фото: novayagazeta.ru
18:56 02.09.2020

Москва знову стає агресивною – чим відповість Захід?

Отруєння головного російського опозиціонера Олексія Навального й заяви Кремля про готовність втрутитися в білоруські протести створюють дилему для західного блоку.

Поки Олександр Лукашенко підтримує тісний зв'язок з Москвою по телефону та розбирається з опонентами в Мінську, лідер білоруського демократичного руху Світлана Тихановська залишається у вигнанні в Литві. А Олексій Навальний, лідер російської опозиції, все ще знаходиться в коми після отруєння, отриманого 20 серпня.

Коли німецькі лікарі поставили діагноз, канцлер Німеччини Ангела Меркель закликала російську владу провести повне й прозоре розслідування і зажадала, щоб винні були притягнуті до відповідальності.

Минулого року Меркель вже виступила проти Путіна після того, як в Берліні був убитий ще один політичний опонент російського президента. Два дипломати РФ були в підсумку вислані після того, як Москва відмовилася співпрацювати з німецьким розслідуванням. Російські державні агенти, обвинувачені в отруєнні колишнього шпигуна Сергія Скрипаля в Солсбері, благополучно повернулися на батьківщину і майже напевно ніколи не постануть перед судом.

Хоробрість Навального в його антикорупційному хрестовому поході за останнє десятиліття важко переоцінити. Він 13 разів потрапляв до в'язниці за організацію антипутінських протестів, зазнавав фізичних нападів і був госпіталізований після таємничого "алергічного нападу" минулого року. За день до недавнього отруєння група молодих прихильників, як повідомляється, запитала його: "Як ви ще живі?" На щастя, хоча довгостроковий прогноз про здоров'я Навального залишається неясним, схоже, що він переживе цю страшну подію.

У Білорусі також спостерігається величезний рівень громадянської мужності, оскільки протести проти диктатури Лукашенка тривають уже четвертий тиждень після сфальсифікованих виборів 9 серпня. На вулиці Мінська виходять натовпи людей, щоб кинути виклик силам безпеки, яким президент Лукашенко наказав "вирішити проблему".

Нещодавно глава російського МЗС Сергій Лавров заявив, що Кремль підтримує білоруського президента, стверджуючи, що прихильники Тихановської прагнуть спровокувати "кровопролиття" в Білорусі.

Зневага до демократії та громадянських прав в Росії і Білорусі є очевидною. Але що на це можуть відповісти Захід і Європейський Союз зокрема – питання відкрите. ЄС відмовився визнати результати виборів у Білорусі й введе санкції щодо тих, хто займався організацією фальсифікацій на виборах і репресій.

Зрозуміло, що Брюссель не хоче лізти на рожен, побоюючись звинувачень Москви та Мінська в тому, що протести є зручним засобом просування інтересів Заходу. Але в разі посилення репресій або прямої російської інтервенції більш рішучі дії можуть бути неминучі.

Відносини з Путіним після отруєння Скрипаля були близькі до заморожування, але сам Навальний закликав до більш цілеспрямованих санкцій щодо фігур, близьких до Путіна, які мають зв'язки з Заходом. Підтримка Ангелою Меркель газопроводу "Північний потік 2" між Росією і Німеччиною також, ймовірно, буде знову піддана ретельному аналізу у світлі подій, що відбуваються.

Переклад статті The Guardian підготував Ярослав Супрун.

Багато українців з оптимізмом дивляться на те, що новий президент США Джо Байден зможе підштовхнути їхню країну знову стати на шлях реформування і боротьби з корупцією. Але чи виправдані ці надії?
17:35 20.01 2021
Рекордна спека у 2020 році стала ще одним свідченням зміни клімату, яка загрожує підірвати становленню України як сільськогосподарської наддержави й ключового гравця в системі глобальної продовольчої безпеки.
12:10 19.01 2021
"Бецелем" - найбільша правозахисна організація Ізраїлю - дійшла до висновку, що палестинці на Святій Землі живуть в умовах апартеїду. Багато ізраїльтян ненавидять, коли їхню країну, яку вони вважають демократією, повсталою з попелу геноциду, порівнюють з колишнім расистським режимом в ПАР. Але для такого висловлювання є підстави.
13:06 18.01 2021
Після прийняття минулого року контроверсійного закону про безпеку Гонконгу, китайська влада почала зачищати залишки автономії Особливого адміністративного району. Зараз Пекін розгорнув репресії проти представників продемократичного руху, щоб не допустити їхньої перемоги на найближчих виборах.
17:53 15.01 2021
Очікується, що відносини США з їхніми основними партнерами знову налагодяться після вступу на посаду обраного президента Джо Байдена. Союзники в Європі й Азії вітають американського лідера, прихильного демократичним традиціям всередині країни, що виконує стратегічні зобов'язання за кордоном і вміє грати в команді.
14:32 14.01 2021
Уклавши нарешті угоду про торгівлю та співробітництво, Європейський Союз і Великобританія тепер можуть відновити свої відносини в широкому плані й зосередитися на спільних інтересах.
13:30 13.01 2021
Поширення вакцин від коронавірусу триває по всьому світу, проте поява нових штамів ковіду загрожує значно погіршити пандемію, перш ніж вона піде на спад.
08:14 12.01 2021
Хоча Америка пережила чотири роки президентства Трампа, зараз вся країна нервово задається питанням, чи може головнокомандувачу знести дах остаточно за ці 9 днів до закінчення його терміну.
14:17 11.01 2021
Штурм у середу ввечері Капітолія підбуреним президентом озброєним натовпом з метою зупинити мирну передачу влади - надзвичайний момент в історії США.
16:28 08.01 2021
Минулого року Росія пережила серію невдач на пострадянському просторі, що підкреслило контрпродуктивність її імперського підходу у відносинах з державами регіону.
08:30 06.01 2021