ОСТАННІ НОВИНИ24 вересня, 2020Фото: insider.com
18:41 03.09.2020

Сльозогінний газ проти демонстрацій

Сльозогінний газ заборонений до застосування в міжнародних конфліктах, а його небезпека для здоров'я ґрунтовно доведена. Утім, він залишається кращим засобом боротьби з масовими заворушеннями для поліції в усьому світі.

У всьому світі співробітники правоохоронних органів використовують сльозогінний газ для розгону натовпу, але його застосування викликає суперечки. Прихильники використання стверджують, що він є найважливішим інструментом підтримки громадського порядку, в той час як деякі експерти переконують, що існують більш ефективні способи реагування на протести.

Наскільки небезпечний сльозогінний газ?

Військові й правоохоронні органи в усьому світі класифікують сльозогінний газ – розмовний термін для позначення ряду хімічних сполук, що використовуються в боротьбі із заворушеннями, – як нелетальну зброю. Однак його дія може спричинити сліпоту, хімічні опіки, дихальну недостатність і навіть смерть. Крім того, якщо граната з газом розривається в близькій відстані від людини, вона може завдати серйозні поранення або навіть призвести до смерті.

Чи існують які-небудь правила використання?

Використання сльозогінного газу у воєнних діях заборонене численними міжнародними угодами, зокрема Конвенцією про хімічну зброю 1992 р. Застосування всередині держав залишається значною мірою неврегульованим на законодавчому рівні, незважаючи на міжнародні рекомендації. Більшість країн не надають публічно інформацію про те, як часто влада використовує сльозогінний газ.

Але поліція на всій території Сполученого Королівства і 72% департаментів і агентств США, наприклад, зобов'язані повідомляти про застосування хімічних подразників. У жодній з країн немає юридичного зобов'язання реєструвати число смертей або травм, спричинених сльозогінним газом, а загальнодоступних даних про те, скільки держав постачає або зберігає сльозогінний газ, практично немає.

Також практично немає обмежень на міжнародні продажі сльозогінного газу, хоча деякі країни, включно з Британією та США, вимагають від виробників отримувати експортні ліцензії для продажу своєї продукції за кордоном. Це робиться для того, щоб запобігти поставкам у недемократичні країни. Проте, прогалини в законодавстві, а іноді й схвалення уряду дозволили британським та американським компаніям експортувати сльозогінний газ режимам, що порушують права людини.

Як поліція в різних країнах використовує сльозогінний газ?

Сльозогінний газ історично використовувався у військових конфліктах і колоніальними державами, що придушували місцеві повстання. Сьогодні більшість урядів застосовують його для розгону натовпів демонстрантів. Причому робиться це як в демократичних, так і в недемократичних країнах.

Проте, деякі держави використовують його рідше, ніж інші. В Ісландії останній раз газ застосовували пів століття тому, незважаючи на серію великих екологічних акцій протесту в 2000-х роках. У Швеції до 2012 року поліції було заборонено використовувати сльозогінний газ для придушення масових заворушень.

Чи є альтернативи?

Деякі критики кажуть, що сльозогінний газ слід заборонити використовувати в правоохоронних органах. Кілька демократів в Палаті представників США запропонували саме такий законопроєкт.

Замість цього вони наводять інші приклади. Так, в Стокгольмі діє поліція діалогу, яка веде переговори з протестувальниками й пояснює дії правоохоронців. У Берліні поліція використовує знаки й оголошення, щоб тримати демонстрантів у курсі їхніх намірів. В Іспанії сили порядку використовують третіх переговірників, які виступають посередниками в обміні інформацією між ними і громадськістю.

Прихильники цього підходу стверджують, що така практика роботи поліції в суспільствах, спрямована на сприяння мирному політичному самовираженню, а не на його придушення, дозволяє уникнути ескалації, яка часто закінчується застосуванням сльозогінного газу.

Переклад статті CFR підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020