ОСТАННІ НОВИНИ16 січня, 2021Фото: insider.com
18:41 03.09.2020

Сльозогінний газ проти демонстрацій

Сльозогінний газ заборонений до застосування в міжнародних конфліктах, а його небезпека для здоров'я ґрунтовно доведена. Утім, він залишається кращим засобом боротьби з масовими заворушеннями для поліції в усьому світі.

У всьому світі співробітники правоохоронних органів використовують сльозогінний газ для розгону натовпу, але його застосування викликає суперечки. Прихильники використання стверджують, що він є найважливішим інструментом підтримки громадського порядку, в той час як деякі експерти переконують, що існують більш ефективні способи реагування на протести.

Наскільки небезпечний сльозогінний газ?

Військові й правоохоронні органи в усьому світі класифікують сльозогінний газ – розмовний термін для позначення ряду хімічних сполук, що використовуються в боротьбі із заворушеннями, – як нелетальну зброю. Однак його дія може спричинити сліпоту, хімічні опіки, дихальну недостатність і навіть смерть. Крім того, якщо граната з газом розривається в близькій відстані від людини, вона може завдати серйозні поранення або навіть призвести до смерті.

Чи існують які-небудь правила використання?

Використання сльозогінного газу у воєнних діях заборонене численними міжнародними угодами, зокрема Конвенцією про хімічну зброю 1992 р. Застосування всередині держав залишається значною мірою неврегульованим на законодавчому рівні, незважаючи на міжнародні рекомендації. Більшість країн не надають публічно інформацію про те, як часто влада використовує сльозогінний газ.

Але поліція на всій території Сполученого Королівства і 72% департаментів і агентств США, наприклад, зобов'язані повідомляти про застосування хімічних подразників. У жодній з країн немає юридичного зобов'язання реєструвати число смертей або травм, спричинених сльозогінним газом, а загальнодоступних даних про те, скільки держав постачає або зберігає сльозогінний газ, практично немає.

Також практично немає обмежень на міжнародні продажі сльозогінного газу, хоча деякі країни, включно з Британією та США, вимагають від виробників отримувати експортні ліцензії для продажу своєї продукції за кордоном. Це робиться для того, щоб запобігти поставкам у недемократичні країни. Проте, прогалини в законодавстві, а іноді й схвалення уряду дозволили британським та американським компаніям експортувати сльозогінний газ режимам, що порушують права людини.

Як поліція в різних країнах використовує сльозогінний газ?

Сльозогінний газ історично використовувався у військових конфліктах і колоніальними державами, що придушували місцеві повстання. Сьогодні більшість урядів застосовують його для розгону натовпів демонстрантів. Причому робиться це як в демократичних, так і в недемократичних країнах.

Проте, деякі держави використовують його рідше, ніж інші. В Ісландії останній раз газ застосовували пів століття тому, незважаючи на серію великих екологічних акцій протесту в 2000-х роках. У Швеції до 2012 року поліції було заборонено використовувати сльозогінний газ для придушення масових заворушень.

Чи є альтернативи?

Деякі критики кажуть, що сльозогінний газ слід заборонити використовувати в правоохоронних органах. Кілька демократів в Палаті представників США запропонували саме такий законопроєкт.

Замість цього вони наводять інші приклади. Так, в Стокгольмі діє поліція діалогу, яка веде переговори з протестувальниками й пояснює дії правоохоронців. У Берліні поліція використовує знаки й оголошення, щоб тримати демонстрантів у курсі їхніх намірів. В Іспанії сили порядку використовують третіх переговірників, які виступають посередниками в обміні інформацією між ними і громадськістю.

Прихильники цього підходу стверджують, що така практика роботи поліції в суспільствах, спрямована на сприяння мирному політичному самовираженню, а не на його придушення, дозволяє уникнути ескалації, яка часто закінчується застосуванням сльозогінного газу.

Переклад статті CFR підготував Ярослав Супрун.

Після прийняття минулого року контроверсійного закону про безпеку Гонконгу, китайська влада почала зачищати залишки автономії Особливого адміністративного району. Зараз Пекін розгорнув репресії проти представників продемократичного руху, щоб не допустити їхньої перемоги на найближчих виборах.
17:53 15.01 2021
Очікується, що відносини США з їхніми основними партнерами знову налагодяться після вступу на посаду обраного президента Джо Байдена. Союзники в Європі й Азії вітають американського лідера, прихильного демократичним традиціям всередині країни, що виконує стратегічні зобов'язання за кордоном і вміє грати в команді.
14:32 14.01 2021
Уклавши нарешті угоду про торгівлю та співробітництво, Європейський Союз і Великобританія тепер можуть відновити свої відносини в широкому плані й зосередитися на спільних інтересах.
13:30 13.01 2021
Поширення вакцин від коронавірусу триває по всьому світу, проте поява нових штамів ковіду загрожує значно погіршити пандемію, перш ніж вона піде на спад.
08:14 12.01 2021
Хоча Америка пережила чотири роки президентства Трампа, зараз вся країна нервово задається питанням, чи може головнокомандувачу знести дах остаточно за ці 9 днів до закінчення його терміну.
14:17 11.01 2021
Штурм у середу ввечері Капітолія підбуреним президентом озброєним натовпом з метою зупинити мирну передачу влади - надзвичайний момент в історії США.
16:28 08.01 2021
Минулого року Росія пережила серію невдач на пострадянському просторі, що підкреслило контрпродуктивність її імперського підходу у відносинах з державами регіону.
08:30 06.01 2021
Поява в Європі вакцин від коронавірусу стала справжнім успіхом, який став можливим завдяки досягненням вчених, промисловості й дипломатів. Однак початок кампанії імунізації ознаменувався появою нових труднощів у ряді європейських країн.
08:32 05.01 2021
У демократичних країнах мирна передача влади вимагає від кандидатів, які програли, та їх прихильників визнання своєї поразки. Але Дональд Трамп замість цього сіє в суспільстві розкол, щоб зберегти владу й скасувати результати виборів.
08:30 04.01 2021
Сенат США на самому початку 2021 року завдав серйозного удару Москві, прийнявши оборонний бюджет (NDAA), який містить санкції, спрямовані на знищення стратегічно важливого кремлівського газопроводу Nord Stream 2.
15:25 31.12 2020