ОСТАННІ НОВИНИ

26 вересня, 2020

Фото: USFWS
16:50 07.09.2020

Місія зупинити експансію пластику

Поки глобальні нафтопереробні компанії готуються компенсувати свої втрати від падіння попиту на викопне паливо через "зелену революцію" шляхом збільшення виробництва пластику, міжнародне співтовариство повинне об'єднатися, щоб зупинити нестримне забруднення планети пластиковими відходами.

Від шокуючих кадрів курчати-альбатроса, убитого пластиковою зубочисткою, до зображень Великої тихоокеанської сміттєвої плями – доказів шкоди й каліцтва, заподіяного пластиковим забрудненням, більш ніж достатньо. За останні роки в багатьох країнах різко зросла поінформованість громадськості щодо цієї проблеми, що призвело до прийняття нового законодавства.

Питання забруднення океанів і невдачі програм переробки відходів все ще є наріжними в боротьбі за чисту планету, хоча екологічні організації наполегливо працюють над тим, щоб підкреслити зв'язок між пластиковою і нафтовою промисловістю. Але поки ця проблема ще недостатньо широко визнається як наслідок нашої залежності від викопних видів палива.

Недавні новини про плани міжнародної нафтової промисловості збільшити виробництво пластмас на чверть за п'ять років, а також повідомлення про чинення нею тиску на такі країни, як Кенія, щоб зняти обмеження на використання своєї продукції, показують, наскільки терміново необхідно змінювати цю ситуацію.

Важливо розуміти, що пластмаси не є побічним продуктом переробки викопних видів палива, вони головний її продукт. Розширення виробництва пластмас, на яке компанії, в тому числі Saudi Aramco і Royal Dutch Shell, планують витратити близько 400 млрд доларів США, є частиною скоординованої реакції галузі на зниження попиту на паливо, спричинене переходом на поновлювані джерела енергії та електромобілі.

Скорочення споживання, повторне використання і переробка вже давно є гаслом активістів, які виступають проти відходів. Заохочення людей до того, щоб вони перестали споживати те, що їм не потрібно, віддавали зайві предмети й переробляли сміття замість того, щоб відправляти його на смітник, – це дуже важливі завдання.

Але проблема в тому, що тільки такою агітацією проблему не вирішити. Нині щорічно в океан потрапляє близько 8 млн тонн пластику, і останні дослідження дозволяють припустити, що за 20 років ця кількість може потроїтися. Необхідний новий підхід, який, зберігаючи сильний акцент на особистій та колективній відповідальності (яка допомагає утримувати пляжі й парки в чистоті), одночасно різко збільшить тиск на політиків і бізнес.

Зусилля щодо обмеження виробництва пластику повинні бути міжнародними, щоб стати ефективними. Кенія є світовим лідером у сфері законодавства, спрямованого проти виробництва пластмас. Повідомлення про те, що лобісти з США націлюються на неї як на можливий хаб для поставок хімікатів і пластику американського виробництва в інші країни Африки (після того, як Китай заборонив імпорт більшості іноземних відходів у 2018 році), викликають, м'яко кажучи, тривогу. Тільки минулого місяця стало відомо, що в Атлантиці вже в 10 раз більше пластику, ніж вважалося раніше.

І хоча ніхто не знає, якими будуть довгострокові наслідки глобального забруднення для людини або інших видів, сама кількість відходів і вже задокументований вплив на дику природу означають, що із забрудненням пластмасою необхідно боротися в рамках більш широких екологічних заходів. Енергетичним компаніям не можна дозволяти завалювати океани поліетиленом ще більше, як ми вже забороняємо їм накачувати атмосферу парниковими газами понад міру.

Але, як і у випадку з енергетикою, необхідні системні зміни, а не особисті жести, якими б значимими й благими вони не були. Світ потопає в пластику, і всі знаки вказують на те, що проблема лише поглиблюється. Час на те, щоб побороти це лихо, спливає.

Переклад статті The Guardian підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020