ОСТАННІ НОВИНИ


19 січня, 2021
Фото: USFWS
16:50 07.09.2020

Місія зупинити експансію пластику

Поки глобальні нафтопереробні компанії готуються компенсувати свої втрати від падіння попиту на викопне паливо через "зелену революцію" шляхом збільшення виробництва пластику, міжнародне співтовариство повинне об'єднатися, щоб зупинити нестримне забруднення планети пластиковими відходами.

Від шокуючих кадрів курчати-альбатроса, убитого пластиковою зубочисткою, до зображень Великої тихоокеанської сміттєвої плями – доказів шкоди й каліцтва, заподіяного пластиковим забрудненням, більш ніж достатньо. За останні роки в багатьох країнах різко зросла поінформованість громадськості щодо цієї проблеми, що призвело до прийняття нового законодавства.

Питання забруднення океанів і невдачі програм переробки відходів все ще є наріжними в боротьбі за чисту планету, хоча екологічні організації наполегливо працюють над тим, щоб підкреслити зв'язок між пластиковою і нафтовою промисловістю. Але поки ця проблема ще недостатньо широко визнається як наслідок нашої залежності від викопних видів палива.

Недавні новини про плани міжнародної нафтової промисловості збільшити виробництво пластмас на чверть за п'ять років, а також повідомлення про чинення нею тиску на такі країни, як Кенія, щоб зняти обмеження на використання своєї продукції, показують, наскільки терміново необхідно змінювати цю ситуацію.

Важливо розуміти, що пластмаси не є побічним продуктом переробки викопних видів палива, вони головний її продукт. Розширення виробництва пластмас, на яке компанії, в тому числі Saudi Aramco і Royal Dutch Shell, планують витратити близько 400 млрд доларів США, є частиною скоординованої реакції галузі на зниження попиту на паливо, спричинене переходом на поновлювані джерела енергії та електромобілі.

Скорочення споживання, повторне використання і переробка вже давно є гаслом активістів, які виступають проти відходів. Заохочення людей до того, щоб вони перестали споживати те, що їм не потрібно, віддавали зайві предмети й переробляли сміття замість того, щоб відправляти його на смітник, – це дуже важливі завдання.

Але проблема в тому, що тільки такою агітацією проблему не вирішити. Нині щорічно в океан потрапляє близько 8 млн тонн пластику, і останні дослідження дозволяють припустити, що за 20 років ця кількість може потроїтися. Необхідний новий підхід, який, зберігаючи сильний акцент на особистій та колективній відповідальності (яка допомагає утримувати пляжі й парки в чистоті), одночасно різко збільшить тиск на політиків і бізнес.

Зусилля щодо обмеження виробництва пластику повинні бути міжнародними, щоб стати ефективними. Кенія є світовим лідером у сфері законодавства, спрямованого проти виробництва пластмас. Повідомлення про те, що лобісти з США націлюються на неї як на можливий хаб для поставок хімікатів і пластику американського виробництва в інші країни Африки (після того, як Китай заборонив імпорт більшості іноземних відходів у 2018 році), викликають, м'яко кажучи, тривогу. Тільки минулого місяця стало відомо, що в Атлантиці вже в 10 раз більше пластику, ніж вважалося раніше.

І хоча ніхто не знає, якими будуть довгострокові наслідки глобального забруднення для людини або інших видів, сама кількість відходів і вже задокументований вплив на дику природу означають, що із забрудненням пластмасою необхідно боротися в рамках більш широких екологічних заходів. Енергетичним компаніям не можна дозволяти завалювати океани поліетиленом ще більше, як ми вже забороняємо їм накачувати атмосферу парниковими газами понад міру.

Але, як і у випадку з енергетикою, необхідні системні зміни, а не особисті жести, якими б значимими й благими вони не були. Світ потопає в пластику, і всі знаки вказують на те, що проблема лише поглиблюється. Час на те, щоб побороти це лихо, спливає.

Переклад статті The Guardian підготував Ярослав Супрун.

Багато українців з оптимізмом дивляться на те, що новий президент США Джо Байден зможе підштовхнути їхню країну знову стати на шлях реформування і боротьби з корупцією. Але чи виправдані ці надії?
17:35 20.01 2021
Рекордна спека у 2020 році стала ще одним свідченням зміни клімату, яка загрожує підірвати становленню України як сільськогосподарської наддержави й ключового гравця в системі глобальної продовольчої безпеки.
12:10 19.01 2021
"Бецелем" - найбільша правозахисна організація Ізраїлю - дійшла до висновку, що палестинці на Святій Землі живуть в умовах апартеїду. Багато ізраїльтян ненавидять, коли їхню країну, яку вони вважають демократією, повсталою з попелу геноциду, порівнюють з колишнім расистським режимом в ПАР. Але для такого висловлювання є підстави.
13:06 18.01 2021
Після прийняття минулого року контроверсійного закону про безпеку Гонконгу, китайська влада почала зачищати залишки автономії Особливого адміністративного району. Зараз Пекін розгорнув репресії проти представників продемократичного руху, щоб не допустити їхньої перемоги на найближчих виборах.
17:53 15.01 2021
Очікується, що відносини США з їхніми основними партнерами знову налагодяться після вступу на посаду обраного президента Джо Байдена. Союзники в Європі й Азії вітають американського лідера, прихильного демократичним традиціям всередині країни, що виконує стратегічні зобов'язання за кордоном і вміє грати в команді.
14:32 14.01 2021
Уклавши нарешті угоду про торгівлю та співробітництво, Європейський Союз і Великобританія тепер можуть відновити свої відносини в широкому плані й зосередитися на спільних інтересах.
13:30 13.01 2021
Поширення вакцин від коронавірусу триває по всьому світу, проте поява нових штамів ковіду загрожує значно погіршити пандемію, перш ніж вона піде на спад.
08:14 12.01 2021
Хоча Америка пережила чотири роки президентства Трампа, зараз вся країна нервово задається питанням, чи може головнокомандувачу знести дах остаточно за ці 9 днів до закінчення його терміну.
14:17 11.01 2021
Штурм у середу ввечері Капітолія підбуреним президентом озброєним натовпом з метою зупинити мирну передачу влади - надзвичайний момент в історії США.
16:28 08.01 2021
Минулого року Росія пережила серію невдач на пострадянському просторі, що підкреслило контрпродуктивність її імперського підходу у відносинах з державами регіону.
08:30 06.01 2021