ОСТАННІ НОВИНИ


20 січня, 202119 січня, 2021


Фото: euronews
19:38 08.09.2020

Справа Куцяка: як убивство журналіста змінило Словаччину

У Словаччині ймовірний замовник резонансного вбивства журналіста Яна Куцяка був визнаний невинним. Проте на цьому історія не закінчується, адже сторона обвинувачення готуватиме апеляцію, а зміни, що відбулися в країні за останні 2 роки, вселяють надію, що справедливість візьме гору.

Виправдувальний вирок, винесений 3 вересня в справі про вбивство в лютому 2018 року словацького журналіста Яна Куцяка і його нареченої, глибоко шокував словацьке суспільство, яке після того страшного вбивства вийшло на вулиці щоб вимагати справедливості. Рішення суду демонструє також гостру необхідність реформування посткомуністичної судової системи, підірваної корупцією і зв'язками з організованою злочинністю.

Маріан Кочнер, мільйонер, чиї тісні зв'язки з мафією і деякими політичними колами в даний час вже встановлено, звинувачується в замовленні вбивства Яна Куцяка, журналіста, який занадто пильно цікавився справами олігарха. Публічний судовий процес, в центрі якого знаходився Кочнер останні два роки, дозволив словацьким громадянам оцінити масштаби корупції в політичних і судових колах країни.

Ці викриття підтвердили легітимність широкого народного обурення, що вибухнуло після смерті журналіста; протести призвели до відставки прем'єр-міністра, міністра внутрішніх справ і начальника поліції. Роком пізніше Зузана Чапутова, юристка й антикорупційна активістка, була обрана президентом Словаччини.

Тому розчарування тих, хто підтримав очищення системи, посилилося ще більше, коли голова журі присяжних виправдав Маріана Кочнера, вважаючи, що "обвинувачення не змогло довести його провину поза всяким сумнівом".

Однак на цьому справа не закінчується, оскільки вирок підлягає оскарженню. Проте вже зараз видно обнадійливі результати змін у країні. Більшість громадських діячів, в тому числі президентка Чапутова, закликали своїх співгромадян поважати рішення суду, що демонструє становлення правової держави в Словаччині. "Врешті-решт, справедливість восторжествує", – сказала президентка.

Але якщо навіть вердикт суддів можна вважати обґрунтованим, довіра словаків до судової системи залишається низькою, незважаючи на її очищення за останні два роки завдяки численним розслідуванням. За результатом одного з них колишній міністр юстиції знаходиться зараз під арештом, очікуючи суду.

Масштаби зловживань в системі правосуддя такі, що все ще важко відкинути можливість прихованої упередженості суддів на користь обвинувачених. Процес люстрації служителів Феміди почався добре, зокрема завдяки призначенню президенткою на посаду голови Ради суддів колишнього судді Верховного суду, який має чисту репутацію. Але очищення ще не завершене. У складі ради присутні як реформаторські сили, так і ті, хто захищає своїх корумпованих колег.

У поставторитарних суспільствах верховенство права може й існувати на папері, але це не гарантує його втілення в життя. А втім, сьогоднішня Словаччина сильно відрізняється від Словаччини 2018 року. Лідери, які прийшли до влади після вбивства Куцяка, ведуть справжню боротьбу з корупцією, журналісти більше не працюють в страху, а Маріан Кочнер, засуджений за іншою справою до 19 років позбавлення волі, залишається за ґратами.

Переклад статті Le Monde підготував Ярослав Супрун.

Владімір Путін імітує повну байдужість до діяльності Олексія Навального, але саме поведінка російського режиму демонструє, як сильно його лякає харизматичний 44-річний політик, який став головним критиком хазяїна Кремля і де-факто лідером російської опозиції.
08:03 21.01 2021
Багато українців з оптимізмом дивляться на те, що новий президент США Джо Байден зможе підштовхнути їхню країну знову стати на шлях реформування і боротьби з корупцією. Але чи виправдані ці надії?
17:35 20.01 2021
Рекордна спека у 2020 році стала ще одним свідченням зміни клімату, яка загрожує підірвати становленню України як сільськогосподарської наддержави й ключового гравця в системі глобальної продовольчої безпеки.
12:10 19.01 2021
"Бецелем" - найбільша правозахисна організація Ізраїлю - дійшла до висновку, що палестинці на Святій Землі живуть в умовах апартеїду. Багато ізраїльтян ненавидять, коли їхню країну, яку вони вважають демократією, повсталою з попелу геноциду, порівнюють з колишнім расистським режимом в ПАР. Але для такого висловлювання є підстави.
13:06 18.01 2021
Після прийняття минулого року контроверсійного закону про безпеку Гонконгу, китайська влада почала зачищати залишки автономії Особливого адміністративного району. Зараз Пекін розгорнув репресії проти представників продемократичного руху, щоб не допустити їхньої перемоги на найближчих виборах.
17:53 15.01 2021
Очікується, що відносини США з їхніми основними партнерами знову налагодяться після вступу на посаду обраного президента Джо Байдена. Союзники в Європі й Азії вітають американського лідера, прихильного демократичним традиціям всередині країни, що виконує стратегічні зобов'язання за кордоном і вміє грати в команді.
14:32 14.01 2021
Уклавши нарешті угоду про торгівлю та співробітництво, Європейський Союз і Великобританія тепер можуть відновити свої відносини в широкому плані й зосередитися на спільних інтересах.
13:30 13.01 2021
Поширення вакцин від коронавірусу триває по всьому світу, проте поява нових штамів ковіду загрожує значно погіршити пандемію, перш ніж вона піде на спад.
08:14 12.01 2021
Хоча Америка пережила чотири роки президентства Трампа, зараз вся країна нервово задається питанням, чи може головнокомандувачу знести дах остаточно за ці 9 днів до закінчення його терміну.
14:17 11.01 2021
Штурм у середу ввечері Капітолія підбуреним президентом озброєним натовпом з метою зупинити мирну передачу влади - надзвичайний момент в історії США.
16:28 08.01 2021