ОСТАННІ НОВИНИ

28 вересня, 2020


27 вересня, 2020
Фото: euronews
19:38 08.09.2020

Справа Куцяка: як убивство журналіста змінило Словаччину

У Словаччині ймовірний замовник резонансного вбивства журналіста Яна Куцяка був визнаний невинним. Проте на цьому історія не закінчується, адже сторона обвинувачення готуватиме апеляцію, а зміни, що відбулися в країні за останні 2 роки, вселяють надію, що справедливість візьме гору.

Виправдувальний вирок, винесений 3 вересня в справі про вбивство в лютому 2018 року словацького журналіста Яна Куцяка і його нареченої, глибоко шокував словацьке суспільство, яке після того страшного вбивства вийшло на вулиці щоб вимагати справедливості. Рішення суду демонструє також гостру необхідність реформування посткомуністичної судової системи, підірваної корупцією і зв'язками з організованою злочинністю.

Маріан Кочнер, мільйонер, чиї тісні зв'язки з мафією і деякими політичними колами в даний час вже встановлено, звинувачується в замовленні вбивства Яна Куцяка, журналіста, який занадто пильно цікавився справами олігарха. Публічний судовий процес, в центрі якого знаходився Кочнер останні два роки, дозволив словацьким громадянам оцінити масштаби корупції в політичних і судових колах країни.

Ці викриття підтвердили легітимність широкого народного обурення, що вибухнуло після смерті журналіста; протести призвели до відставки прем'єр-міністра, міністра внутрішніх справ і начальника поліції. Роком пізніше Зузана Чапутова, юристка й антикорупційна активістка, була обрана президентом Словаччини.

Тому розчарування тих, хто підтримав очищення системи, посилилося ще більше, коли голова журі присяжних виправдав Маріана Кочнера, вважаючи, що "обвинувачення не змогло довести його провину поза всяким сумнівом".

Однак на цьому справа не закінчується, оскільки вирок підлягає оскарженню. Проте вже зараз видно обнадійливі результати змін у країні. Більшість громадських діячів, в тому числі президентка Чапутова, закликали своїх співгромадян поважати рішення суду, що демонструє становлення правової держави в Словаччині. "Врешті-решт, справедливість восторжествує", – сказала президентка.

Але якщо навіть вердикт суддів можна вважати обґрунтованим, довіра словаків до судової системи залишається низькою, незважаючи на її очищення за останні два роки завдяки численним розслідуванням. За результатом одного з них колишній міністр юстиції знаходиться зараз під арештом, очікуючи суду.

Масштаби зловживань в системі правосуддя такі, що все ще важко відкинути можливість прихованої упередженості суддів на користь обвинувачених. Процес люстрації служителів Феміди почався добре, зокрема завдяки призначенню президенткою на посаду голови Ради суддів колишнього судді Верховного суду, який має чисту репутацію. Але очищення ще не завершене. У складі ради присутні як реформаторські сили, так і ті, хто захищає своїх корумпованих колег.

У поставторитарних суспільствах верховенство права може й існувати на папері, але це не гарантує його втілення в життя. А втім, сьогоднішня Словаччина сильно відрізняється від Словаччини 2018 року. Лідери, які прийшли до влади після вбивства Куцяка, ведуть справжню боротьбу з корупцією, журналісти більше не працюють в страху, а Маріан Кочнер, засуджений за іншою справою до 19 років позбавлення волі, залишається за ґратами.

Переклад статті Le Monde підготував Ярослав Супрун.

27 вересня видання New York Times опублікувало статтю, в якій, посилаючись на податкову декларацію американського президента, звинуватило його в податковому шахрайстві.
00:12 29.09 2020
25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020