ОСТАННІ НОВИНИ

30 листопада, 2020

Фото: ocdn.eu
17:05 09.09.2020

Отруєння Навального: чи опиниться путінський газопровід під санкціями?

Отруєння лідера російської опозиції Олексія Навального, схоже, остаточно налаштувало більшість європейців проти Владіміра Путіна і виплеканого ним проєкту - російсько-німецького газопроводу "Північний потік-2".

Поки Навальний, який тільки вийшов із коми, лікується в Німеччині, все більше європейських політиків закликають до додаткових санкцій проти Кремля. Вперше проти путінської труби вартістю 9,5 мільярда доларів виступила настільки серйозна група німецьких політичних і медійних лідерів.

Заклики до санкцій за отруєння Навального звучать на тлі занепокоєння з приводу можливої російської інтервенції в сусідню Білорусь. Дотепер Путін надавав дипломатичну й економічну підтримку своєму колезі-диктатору Олександру Лукашенку. Він також направив кремлівських медіа-фахівців для "консультацій" білоруського держтелебачення і пообіцяв розгорнути сили безпеки в разі потреби для підтримки режиму. Натомість Путін тисне на дискредитованого й ізольованого Лукашенка, щоб той взяв на себе зобов'язання щодо поглиблення інтеграції з Росією.

Обурення з приводу отруєння Навального і стурбованість ситуацією в Білорусі ставить на кін один з найбільш стратегічно значимих енергетичних проєктів у світі на сьогодні. Раніше уряд Німеччини захищав газопровід як чисто комерційний проєкт. Берлін відмахнувся від зауважень Європарламенту і водночас сам голосно заперечував проти спроб Вашингтона зупинити будівництво труби, звинувативши США у втручанні в європейські справи. Однак багато експертів з безпеки відкидають спроби Німеччини зобразити газопровід як комерційний проєкт і стверджують, що він має передусім геополітичний, а не економічний характер.

Критики вважають, що "Північний потік-2" є основоположним елементом стратегії Путіна щодо Європи. Він спрямований на те, щоб зробити європейців більш залежними від російського природного газу, минаючи при цьому наявні трубопроводи в Україні та Білорусі. Такий крок, зі свого боку, зробить їх менш стратегічно важливими, а тому більш уразливими перед російським тиском і прокладе шлях для їхньої можливої майбутньої окупації.

Після багатьох років глухого кута навколо "Північного потоку-2" викриття про отруєння Навального, мабуть, викликали серйозне зрушення в німецькому ставленні до співпраці з Кремлем. В останні дні провідні діячі багатьох німецьких політсил, в тому числі і партії Меркель, зажадали остаточного скасування газопроводу.

Я сподіваюся, що росіяни не змусять нас змінити свою позицію щодо "Північного потоку-2", – заявив 6 вересня міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас. Він попередив, що, якщо протягом найближчих декількох днів Москва не дасть вичерпної відповіді, Берлін приступить до вивчення питання про персональні санкції.

Інші політики були більш відвертими. "ЄС повинен спільно прийняти рішення про зупинку Північного потоку, – написав у твіттері глава Комітету із закордонних справ Бундестагу, кандидат в президенти від Християнсько-демократичної партії Норберт Рьоттген. – Єдина мова, яку розуміє Путін – це мова природного газу".

Прессекретар СДПН Нільс Шмід прокоментував ситуацію так: "Ми повинні дати зрозуміти, що всі розмови про стратегічне партнерство з Росією вже позаду". А лідер ліберальної партії ВДПН Крістіан Лінднер додав: "Режим, який організовує вбивства шляхом отруєння, не може бути партнером у великих спільних проєктах, в тому числі в будівництві газопроводів". Канцлерка Німеччини заявила, що найближчими днями вона планує провести консультації з союзниками по Євросоюзу і НАТО, щоб скоординувати відповідь.

Прессекретар Кремля Дмітрій Пєсков у відповідь на вимоги надати пояснення заявив, що "немає підстав" звинувачувати російську державу, додавши, що Москва все ще чекає пояснень з Берліна з приводу оприлюдненої інформації про отруєння Навального. Він заявив, що підстав для нових санкцій немає, і відхилив заклики зупинити "Північний потік-2" як "емоційні заяви, що не базуються на конкретних фактах".

У міру наростання закликів до жорсткої реакції на отруєння опозиціонера, варто підкреслити, що тільки Німеччина та Росія послідовно підтримували газопровід, роблячи його очевидним об'єктом для будь-яких санкцій. Раніше Європарламент переважною більшістю голосів проголосував за блокування проєкту, але "Газпром" проігнорував це і продовжив будівництво.

В останні дні 2019 року Сполучені Штати ввели жорсткі санкції, які призупинили роботи з будівництва газопроводу, але з того часу американські чиновники були змушені оголосити про новий раунд санкцій після того, як Росія спробувала знайти обхідні рішення, які дозволили б Москві завершити будівництво, попри спроби американців перешкодити реалізації проєкту.

Судячи з усього, доля газопроводу залежала від здатності Росії обійти санкції США. Однак отруєння Навального різко змінило це рівняння. Навіть впливова німецька газета Bild прямо закликала канцлерку Меркель "зупинити путінський газопровід".

Переклад статті Atlantic Council підготував Ярослав Супрун.

Надії на те, що пандемія допоможе покласти край популізму в Європі, були досить оптимістичними, але друга хвиля, імовірно, остаточно розвіє цю ідею.
10:39 01.12 2020
Туреччина повинна стати на шлях реформ, як вона це зробила після кризи 2001 року, щоб запобігти економічному й фінансовому краху. Але зараз подібний прогресивний сценарій виглядає малоймовірним.
08:37 30.11 2020
Пандемія коронавірусу кардинально змінила світ і змусила мільйони людей шукати відповіді на запитання: коли вже можна буде повернутися до звичного життя? І ось з появою новин про завершення випробування вакцини, відповідь напрошувалася сама собою. Утім, не все так однозначно.
18:06 27.11 2020
Громадянська війна в Ефіопії тільки розгорається, але вже зараз стає ясно, що силовим шляхом проблеми, які до неї призвели, усунути не вдасться. Сторони повинні сісти за стіл переговорів, інакше країна може повторити югославський сценарій.
18:02 26.11 2020
Угода про вільну торгівлю, підписана 15 листопада п'ятнадцятьма країнами Азіатсько-Тихоокеанського регіону, серед яких Китай, є показовим конкурентом іншого регіонального об'єднання – Транстихоокеанського партнерства, з якого США вийшли в січні 2017 року, як тільки до влади прийшов Трамп.
19:30 25.11 2020
Джо Байден оголосив, кого він призначить на посаду держсекретаря. Ним стане його найближчий соратник Ентоні Блінкен, який, як й обраний президент, має намір відновити глобальне лідерство США.
19:27 24.11 2020
Поки Україна не знайде в собі сили приборкати всемогутніх олігархів, вона не зможе реалізувати той потенціал, який залишається невикористаним з 1991 року.
18:38 23.11 2020
Варшава та Будапешт наклали вето на розподіл коштів з європейського фонду відновлення від пандемії через побоювання, що їх можуть позбавити грошей через порушення верховенства права й демократичних принципів.
08:47 20.11 2020
На тлі пандемії і гострої політичної кризи в Перу всього за тиждень змінилося 3 президента. Як таке сталося в південноамериканській країні і що її чекає далі? Пояснюємо в статті.
19:43 19.11 2020
Ескалація в Нагірному Карабаху почалася так стрімко, як і закінчилася. Перемогу в цій короткій війні, безсумнівно, здобув Азербайджан. Але тепер виникає нове запитання: як довго зможе протриматися цей мир?
18:40 18.11 2020