ОСТАННІ НОВИНИ


01 серпня, 2021

31 липня, 2021
Фото: ocdn.eu
17:05 09.09.2020

Отруєння Навального: чи опиниться путінський газопровід під санкціями?

Отруєння лідера російської опозиції Олексія Навального, схоже, остаточно налаштувало більшість європейців проти Владіміра Путіна і виплеканого ним проєкту - російсько-німецького газопроводу "Північний потік-2".

Поки Навальний, який тільки вийшов із коми, лікується в Німеччині, все більше європейських політиків закликають до додаткових санкцій проти Кремля. Вперше проти путінської труби вартістю 9,5 мільярда доларів виступила настільки серйозна група німецьких політичних і медійних лідерів.

Заклики до санкцій за отруєння Навального звучать на тлі занепокоєння з приводу можливої російської інтервенції в сусідню Білорусь. Дотепер Путін надавав дипломатичну й економічну підтримку своєму колезі-диктатору Олександру Лукашенку. Він також направив кремлівських медіа-фахівців для "консультацій" білоруського держтелебачення і пообіцяв розгорнути сили безпеки в разі потреби для підтримки режиму. Натомість Путін тисне на дискредитованого й ізольованого Лукашенка, щоб той взяв на себе зобов'язання щодо поглиблення інтеграції з Росією.

Обурення з приводу отруєння Навального і стурбованість ситуацією в Білорусі ставить на кін один з найбільш стратегічно значимих енергетичних проєктів у світі на сьогодні. Раніше уряд Німеччини захищав газопровід як чисто комерційний проєкт. Берлін відмахнувся від зауважень Європарламенту і водночас сам голосно заперечував проти спроб Вашингтона зупинити будівництво труби, звинувативши США у втручанні в європейські справи. Однак багато експертів з безпеки відкидають спроби Німеччини зобразити газопровід як комерційний проєкт і стверджують, що він має передусім геополітичний, а не економічний характер.

Критики вважають, що "Північний потік-2" є основоположним елементом стратегії Путіна щодо Європи. Він спрямований на те, щоб зробити європейців більш залежними від російського природного газу, минаючи при цьому наявні трубопроводи в Україні та Білорусі. Такий крок, зі свого боку, зробить їх менш стратегічно важливими, а тому більш уразливими перед російським тиском і прокладе шлях для їхньої можливої майбутньої окупації.

Після багатьох років глухого кута навколо "Північного потоку-2" викриття про отруєння Навального, мабуть, викликали серйозне зрушення в німецькому ставленні до співпраці з Кремлем. В останні дні провідні діячі багатьох німецьких політсил, в тому числі і партії Меркель, зажадали остаточного скасування газопроводу.

Я сподіваюся, що росіяни не змусять нас змінити свою позицію щодо "Північного потоку-2", – заявив 6 вересня міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас. Він попередив, що, якщо протягом найближчих декількох днів Москва не дасть вичерпної відповіді, Берлін приступить до вивчення питання про персональні санкції.

Інші політики були більш відвертими. "ЄС повинен спільно прийняти рішення про зупинку Північного потоку, – написав у твіттері глава Комітету із закордонних справ Бундестагу, кандидат в президенти від Християнсько-демократичної партії Норберт Рьоттген. – Єдина мова, яку розуміє Путін – це мова природного газу".

Прессекретар СДПН Нільс Шмід прокоментував ситуацію так: "Ми повинні дати зрозуміти, що всі розмови про стратегічне партнерство з Росією вже позаду". А лідер ліберальної партії ВДПН Крістіан Лінднер додав: "Режим, який організовує вбивства шляхом отруєння, не може бути партнером у великих спільних проєктах, в тому числі в будівництві газопроводів". Канцлерка Німеччини заявила, що найближчими днями вона планує провести консультації з союзниками по Євросоюзу і НАТО, щоб скоординувати відповідь.

Прессекретар Кремля Дмітрій Пєсков у відповідь на вимоги надати пояснення заявив, що "немає підстав" звинувачувати російську державу, додавши, що Москва все ще чекає пояснень з Берліна з приводу оприлюдненої інформації про отруєння Навального. Він заявив, що підстав для нових санкцій немає, і відхилив заклики зупинити "Північний потік-2" як "емоційні заяви, що не базуються на конкретних фактах".

У міру наростання закликів до жорсткої реакції на отруєння опозиціонера, варто підкреслити, що тільки Німеччина та Росія послідовно підтримували газопровід, роблячи його очевидним об'єктом для будь-яких санкцій. Раніше Європарламент переважною більшістю голосів проголосував за блокування проєкту, але "Газпром" проігнорував це і продовжив будівництво.

В останні дні 2019 року Сполучені Штати ввели жорсткі санкції, які призупинили роботи з будівництва газопроводу, але з того часу американські чиновники були змушені оголосити про новий раунд санкцій після того, як Росія спробувала знайти обхідні рішення, які дозволили б Москві завершити будівництво, попри спроби американців перешкодити реалізації проєкту.

Судячи з усього, доля газопроводу залежала від здатності Росії обійти санкції США. Однак отруєння Навального різко змінило це рівняння. Навіть впливова німецька газета Bild прямо закликала канцлерку Меркель "зупинити путінський газопровід".

Переклад статті Atlantic Council підготував Ярослав Супрун.

У п'ятницю на Гаїті відбувся похорон убитого президента Жовенеля Моїза, який був затьмарений сутичками й стріляниною на вулицях. Правда про його вбивство, схоже, пішла в могилу разом з ним. Багато що залишається неясним, і один з високопоставлених міністрів уряду припустив, що "великі риби", які стоять за цим, все ще на волі.
15:43 29.07 2021
Розслідування смертоносного заколоту 6 січня - це не один, а два процеси. Перший - це спроба з'ясувати правду про ті події: не тільки про те, що сталося, а й про те, хто, крім членів натовпу, несе відповідальність і якою мірою. Другий - це завдання переконати людей прийняти цю правду, знаючи, що багато хто цього не зробить.
15:41 28.07 2021
Скориставшись складною економічною і соціальною ситуацією в країні через пандемію covid-19, туніський президент Каїс Саїд задіяв надзвичайні повноваження, призупинивши роботу парламенту й звільнивши прем'єр-міністра. Багато хто розглядає цей крок як переворот. Але що буде далі?
15:39 27.07 2021
Одинадцять хвилин, які Джефф Безос і його супутники провели в космосі, мають непропорційно високу фінансову й екологічну вартість. Експлуатація космосу, чи то в туристичних, чи то в промислових цілях повинна бути регламентована.
22:58 23.07 2021
Стрімінгові платформи змінюють кіноіндустрію і те, як ми дивимося фільми. Але насправді традиційний похід у кіно й перегляд стрічок на дивані можуть співіснувати.
22:55 22.07 2021
На початку цього місяця німецькі "зелені" представили передвиборний плакат, покликаний заспокоїти виборців, які можуть насторожено поставитися до їхнього екологічному радикалізму. "Економіка і клімат без кризи", - говорило гасло, припускаючи, що амбітні цілі щодо скорочення викидів вуглецю можуть бути досягнуті без надмірного збитку для робочих місць і промисловості.
22:53 21.07 2021
У червні Генеральна Асамблея ООН вже 29-й рік поспіль проголосувала за засудження незаконного ембарго США проти Куби, яке триває вже шість десятиліть, з результатом у 184 голоси проти двох. Уряди США й Ізраїлю черговий раз виступили проти решти світу.
22:51 20.07 2021
Україна зробила великий крок до судової реформи 13 липня, коли народні депутати прийняли закони, що створюють надійні основи для перезавантаження глибоко прогнилої правової системи країни.
22:48 19.07 2021
Джейкоб Зума завжди був готовий до боротьби. І навіть у в'язниці, незважаючи на його широку дискредитацію, 79-річний колишній президент ПАР продовжує боротися.
18:28 16.07 2021
У 2020 році був досягнутий безпрецедентний пік числа людей, які потребують гуманітарної допомоги, - 243,8 мільйона осіб, що проживають в 75 країнах, - і в той же час глобальне фінансування гуманітарної діяльності скоротилося до безпрецедентного 52-процентного дефіциту.
18:23 15.07 2021