ОСТАННІ НОВИНИ


20 січня, 202119 січня, 2021


Фото: libraryeuroparl
21:30 10.09.2020

Британсько-європейські переговори: чи потрібна Лондону угода?

Десь ми це вже чули. Черговий раунд переговорів про взаємини сторін після Брекзиту розпочався із заяви Лондона про те, що він готовий і може вийти з ЄС без угоди, буде процвітати без нього, що час закінчується, і що відповідальність за безвихідну ситуацію повністю лежить на впертому Брюсселеві.

Ці випади супроводжуються немов рефреном рядка з поеми "Прав, Британія, морями!", який звучить так: "Британці ніколи, ніколи, ніколи не будуть рабами". У минулі вихідні головний переговірник Лондона Девід Фрост знову увімкнув цю платівку, наполягаючи на тому, що Британія не дозволить собі бути "державою-васалом". Коротко кажучи, все це вже було.

Проблема в тому, що час для досягнення результату збігає. Угода повинна бути укладена, як вказує Борис Джонсон, до 15 жовтня і ратифікована до кінця року.

На цьому тлі Євросоюз приголомшило повідомлення Financial Times про те, що Британія готова відмовитися від деяких зобов'язань щодо Північної Ірландії, які вона взяла на себе за протоколом до Угоди про вихід. Брюссель ясно давав зрозуміти, що повне виконання положень протоколу є не тільки юридично обов'язковим для Лондона, але й необхідною умовою укладення будь-якої угоди про майбутнє торговельне співробітництво з ЄС.

Ключові положення протоколу стосуються запобігання поверненню жорсткого кордону між Північною Ірландією і Республікою Ірландія, що дозволило б Півночі залишатися частиною внутрішнього ринку ЄС за умови дотримання його правил.

За даними видання, Лондон хоче послабити процедури повідомлення про державну допомогу шляхом надання дискреційних повноважень міністерствам і відмовитися від спрощених експортних декларацій, коли товари переправляються через Ірландське море до Великобританії. Британський уряд визнає, що для товарів, що рухаються в протилежному напрямку, будуть потрібні перевірки.

Лондон каже, що він просто пропонує рішення "навислих проблем" і що його пропозиції повністю сумісні з протокольними зобов'язаннями й можуть бути застосовні тільки в тому випадку, якщо переговори з комісією в Об'єднаному комітеті (ОК) з імплементації Угоди про вихід не увінчаються успіхом.

Таким чином, цього тижня переговори почнуться з роз'яснення роз'яснень, перш ніж повернуться до двох найбільш істотних розбіжностей, які дотепер блокують угоду: як поєднати промислові субсидії Сполученого Королівства з вільним доступом на ринки ЄС і як узгодити обмеження на доступ рибалок ЄС до британських вод з вільним доступом останніх до рибних ринків ЄС.

Однак в Брюсселі зростає стурбованість тим, що нескінченна войовнича риторика Лондона дійсно означає, що насправді він не має наміру укладати угоду, попри плачевні наслідки такого вибору.

Переклад статті The Irish Times підготував Ярослав Супрун.

Владімір Путін імітує повну байдужість до діяльності Олексія Навального, але саме поведінка російського режиму демонструє, як сильно його лякає харизматичний 44-річний політик, який став головним критиком хазяїна Кремля і де-факто лідером російської опозиції.
08:03 21.01 2021
Багато українців з оптимізмом дивляться на те, що новий президент США Джо Байден зможе підштовхнути їхню країну знову стати на шлях реформування і боротьби з корупцією. Але чи виправдані ці надії?
17:35 20.01 2021
Рекордна спека у 2020 році стала ще одним свідченням зміни клімату, яка загрожує підірвати становленню України як сільськогосподарської наддержави й ключового гравця в системі глобальної продовольчої безпеки.
12:10 19.01 2021
"Бецелем" - найбільша правозахисна організація Ізраїлю - дійшла до висновку, що палестинці на Святій Землі живуть в умовах апартеїду. Багато ізраїльтян ненавидять, коли їхню країну, яку вони вважають демократією, повсталою з попелу геноциду, порівнюють з колишнім расистським режимом в ПАР. Але для такого висловлювання є підстави.
13:06 18.01 2021
Після прийняття минулого року контроверсійного закону про безпеку Гонконгу, китайська влада почала зачищати залишки автономії Особливого адміністративного району. Зараз Пекін розгорнув репресії проти представників продемократичного руху, щоб не допустити їхньої перемоги на найближчих виборах.
17:53 15.01 2021
Очікується, що відносини США з їхніми основними партнерами знову налагодяться після вступу на посаду обраного президента Джо Байдена. Союзники в Європі й Азії вітають американського лідера, прихильного демократичним традиціям всередині країни, що виконує стратегічні зобов'язання за кордоном і вміє грати в команді.
14:32 14.01 2021
Уклавши нарешті угоду про торгівлю та співробітництво, Європейський Союз і Великобританія тепер можуть відновити свої відносини в широкому плані й зосередитися на спільних інтересах.
13:30 13.01 2021
Поширення вакцин від коронавірусу триває по всьому світу, проте поява нових штамів ковіду загрожує значно погіршити пандемію, перш ніж вона піде на спад.
08:14 12.01 2021
Хоча Америка пережила чотири роки президентства Трампа, зараз вся країна нервово задається питанням, чи може головнокомандувачу знести дах остаточно за ці 9 днів до закінчення його терміну.
14:17 11.01 2021
Штурм у середу ввечері Капітолія підбуреним президентом озброєним натовпом з метою зупинити мирну передачу влади - надзвичайний момент в історії США.
16:28 08.01 2021