ОСТАННІ НОВИНИ28 вересня, 2020Фото: libraryeuroparl
21:30 10.09.2020

Британсько-європейські переговори: чи потрібна Лондону угода?

Десь ми це вже чули. Черговий раунд переговорів про взаємини сторін після Брекзиту розпочався із заяви Лондона про те, що він готовий і може вийти з ЄС без угоди, буде процвітати без нього, що час закінчується, і що відповідальність за безвихідну ситуацію повністю лежить на впертому Брюсселеві.

Ці випади супроводжуються немов рефреном рядка з поеми "Прав, Британія, морями!", який звучить так: "Британці ніколи, ніколи, ніколи не будуть рабами". У минулі вихідні головний переговірник Лондона Девід Фрост знову увімкнув цю платівку, наполягаючи на тому, що Британія не дозволить собі бути "державою-васалом". Коротко кажучи, все це вже було.

Проблема в тому, що час для досягнення результату збігає. Угода повинна бути укладена, як вказує Борис Джонсон, до 15 жовтня і ратифікована до кінця року.

На цьому тлі Євросоюз приголомшило повідомлення Financial Times про те, що Британія готова відмовитися від деяких зобов'язань щодо Північної Ірландії, які вона взяла на себе за протоколом до Угоди про вихід. Брюссель ясно давав зрозуміти, що повне виконання положень протоколу є не тільки юридично обов'язковим для Лондона, але й необхідною умовою укладення будь-якої угоди про майбутнє торговельне співробітництво з ЄС.

Ключові положення протоколу стосуються запобігання поверненню жорсткого кордону між Північною Ірландією і Республікою Ірландія, що дозволило б Півночі залишатися частиною внутрішнього ринку ЄС за умови дотримання його правил.

За даними видання, Лондон хоче послабити процедури повідомлення про державну допомогу шляхом надання дискреційних повноважень міністерствам і відмовитися від спрощених експортних декларацій, коли товари переправляються через Ірландське море до Великобританії. Британський уряд визнає, що для товарів, що рухаються в протилежному напрямку, будуть потрібні перевірки.

Лондон каже, що він просто пропонує рішення "навислих проблем" і що його пропозиції повністю сумісні з протокольними зобов'язаннями й можуть бути застосовні тільки в тому випадку, якщо переговори з комісією в Об'єднаному комітеті (ОК) з імплементації Угоди про вихід не увінчаються успіхом.

Таким чином, цього тижня переговори почнуться з роз'яснення роз'яснень, перш ніж повернуться до двох найбільш істотних розбіжностей, які дотепер блокують угоду: як поєднати промислові субсидії Сполученого Королівства з вільним доступом на ринки ЄС і як узгодити обмеження на доступ рибалок ЄС до британських вод з вільним доступом останніх до рибних ринків ЄС.

Однак в Брюсселі зростає стурбованість тим, що нескінченна войовнича риторика Лондона дійсно означає, що насправді він не має наміру укладати угоду, попри плачевні наслідки такого вибору.

Переклад статті The Irish Times підготував Ярослав Супрун.

Саміт Україна-ЄС, який відбудеться 6 жовтня в Брюсселі, ймовірно, пройде в холодних тонах через побоювання, що президент Зеленський більше не має наміру підтримувати євроатлантичний курс України.
22:59 29.09 2020
27 вересня видання New York Times опублікувало статтю, в якій, посилаючись на податкову декларацію американського президента, звинуватило його в податковому шахрайстві.
00:12 29.09 2020
25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020