ОСТАННІ НОВИНИ
21 вересня, 2020


Фото: ara.cat
17:49 11.09.2020

Як Захід може допомогти білоруському народу?

Попри багатотисячні протести й заклики народу піти у відставку, Олександр Лукашенко продовжує триматися за владу. Очевидно, однієї тільки волі суспільства недостатньо, щоб повалити досвідченого диктатора. Але що в цій ситуації може зробити Захід?

1. Визнати нову реальність

Величезна кількість білорусів на всіх рівнях суспільства не визнає Лукашенка своїм законним президентом. Безпрецедентні масштаби й рішучість антиурядових протестів, а також величезна кількість повідомлень про репресії, катування і навіть вбивства означають, що Білорусь вже ніколи не буде такою, як раніше.

Однак відсутність всеосяжної реакції з боку ЄС і США служить для Лукашенка де-факто ліцензією на поглиблення політичної кризи. Чим швидше західні політики усвідомлять це і будуть діяти більш відповідально та впевнено, тим швидше можна буде зупинити репресії.

2. Не визнавати Лукашенка президентом

Якщо міжнародне співтовариство перестане визнавати Лукашенка президентом, то це зробить його більш токсичним для інших, в тому числі для Росії і Китаю, які не захочуть витрачати ресурси на того, хто вважається головною причиною нестабільності в Білорусі. Навіть якщо Росія все ж вирішить врятувати Лукашенка й надати йому фінансову підтримку, ігнорування диктатора з боку Заходу знижує легітимність будь-яких угод про співпрацю або інтеграцію, які він може підписати з Кремлем.

Вимога про повторне проведення президентських виборів також має залишатися на порядку денному, адже функціонери режиму Лукашенка повинні знати, що міжнародний тиск не зникне до тих пір, поки не буде проведено по-справжньому прозоре голосування.

3. Бути присутнім на місцях

Для припинення репресій і встановлення зв'язків з суб'єктами всередині Білорусі необхідно організувати під егідою ООН, ОБСЄ або інших міжнародних організацій моніторингову групу для забезпечення присутності на місцях доти, доки це необхідно та можливо. Уряди й парламенти можуть направляти свої місії, а співробітників міжнародних ЗМІ та НУО слід заохочувати до того, щоб вони повідомляли про те, що насправді відбувається всередині країни.

Чим більше видима присутність представників міжнародного співтовариства в Білорусі, тим менш жорстокими будуть силові органи до протестувальників, що, своєю чергою, дозволить провести більш змістовні переговори між демократичним рухом і Лукашенком.

4. Оголосити про економічну підтримки демократичної Білорусі

Білоруська економіка була в поганому стані ще перед виборами, але ситуація буде набагато гіршою. Єдиний вихід – підтримка з боку міжнародного співтовариства. Держави й міжнародні фінансові інститути повинні заявити, що вони нададуть значну фінансову допомогу у вигляді грантів або низькопроцентних позик, але тільки в тому випадку, якщо спочатку відбудуться демократичні зміни.

Вкрай важливо, щоб цей економічний пакет був обумовлений демократичними реформами, але при цьому він не мав геополітичних прив'язок. Якщо демократично обраний уряд вирішить, що хоче поліпшити відносини з Росією, він все одно повинен мати можливість розраховувати на допомогу.

Це послужить сильним сигналом для реформаторів, які поки вірні режиму, і дасть їм реальний вибір між врятованою білоруською економікою і Лукашенком, який на думку багатьох, несе відповідальність за руйнування економіки країни.

5. Ввести персональні політичні та економічні санкції

Режим Лукашенка заслуговує жорстких санкцій на міжнародному рівні, але поки введені лише вибіркові візові обмеження або проведене заморожування рахунків, що дає мало ефекту. Санкційні списки повинні бути розширені, але, що більш важливо, має бути посилений економічний тиск на режим. Підприємства, найбільш важливі для бізнес-інтересів Лукашенка, повинні бути виявлені і віддані під санкції, вся їхня торговельна діяльність припинена, а їхні рахунки за кордоном заморожені.

Більш того, повинен бути оголошений дедлайн припинення всіх репресій, або будуть введені більш широкі економічні санкції. Це послужило б потужним сигналом для Лукашенка, а також для його оточення, що він повинен піти.

6. Підтримати НУО в їх розслідуванні випадків тортур

Існує не так багато правових механізмів для судового переслідування тих, хто ймовірно причетний до фальсифікацій на виборах і застосування насильства до демонстрантів. Проте всі повідомлення про тортури та фальсифікації повинні належним чином документуватися правозахисниками. Збір доказів тепер готує ґрунт для проведення розслідувань, накладення персональних санкцій і вчинення тиску на співробітників правоохоронних органів у майбутньому.

Однак, з огляду на те, що подібне розслідування в Білорусі зараз неможливе, міжнародні правозахисники повинні мати можливість почати процес за межами країни за підтримки білоруських НУО.

Переклад статті Chatham House підготував Ярослав Супрун.

Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020
Десь ми це вже чули. Черговий раунд переговорів про взаємини сторін після Брекзиту розпочався із заяви Лондона про те, що він готовий і може вийти з ЄС без угоди, буде процвітати без нього, що час закінчується, і що відповідальність за безвихідну ситуацію повністю лежить на впертому Брюсселеві.
21:30 10.09 2020
Отруєння лідера російської опозиції Олексія Навального, схоже, остаточно налаштувало більшість європейців проти Владіміра Путіна і виплеканого ним проєкту - російсько-німецького газопроводу "Північний потік-2".
17:05 09.09 2020
У Словаччині ймовірний замовник резонансного вбивства журналіста Яна Куцяка був визнаний невинним. Проте на цьому історія не закінчується, адже сторона обвинувачення готуватиме апеляцію, а зміни, що відбулися в країні за останні 2 роки, вселяють надію, що справедливість візьме гору.
19:38 08.09 2020
Поки глобальні нафтопереробні компанії готуються компенсувати свої втрати від падіння попиту на викопне паливо через "зелену революцію" шляхом збільшення виробництва пластику, міжнародне співтовариство повинне об'єднатися, щоб зупинити нестримне забруднення планети пластиковими відходами.
16:50 07.09 2020