1. Визнати нову реальність
Величезна кількість білорусів на всіх рівнях суспільства не визнає Лукашенка своїм законним президентом. Безпрецедентні масштаби й рішучість антиурядових протестів, а також величезна кількість повідомлень про репресії, катування і навіть вбивства означають, що Білорусь вже ніколи не буде такою, як раніше.
Однак відсутність всеосяжної реакції з боку ЄС і США служить для Лукашенка
2. Не визнавати Лукашенка президентом
Якщо міжнародне співтовариство перестане визнавати Лукашенка президентом, то це зробить його більш токсичним для інших, в тому числі для Росії і Китаю, які не захочуть витрачати ресурси на того, хто вважається головною причиною нестабільності в Білорусі. Навіть якщо Росія все ж вирішить врятувати Лукашенка й надати йому фінансову підтримку, ігнорування диктатора з боку Заходу знижує легітимність
Вимога про повторне проведення президентських виборів також має залишатися на порядку денному, адже функціонери режиму Лукашенка повинні знати, що міжнародний тиск не зникне до тих пір, поки не буде проведено
3. Бути присутнім на місцях
Для припинення репресій і встановлення зв'язків з суб'єктами всередині Білорусі необхідно організувати під егідою ООН, ОБСЄ або інших міжнародних організацій моніторингову групу для забезпечення присутності на місцях доти, доки це необхідно та можливо. Уряди й парламенти можуть направляти свої місії, а співробітників міжнародних ЗМІ та НУО слід заохочувати до того, щоб вони повідомляли про те, що насправді відбувається всередині країни.
Чим більше видима присутність представників міжнародного співтовариства в Білорусі, тим менш жорстокими будуть силові органи до протестувальників, що, своєю чергою, дозволить провести більш змістовні переговори між демократичним рухом і Лукашенком.
4. Оголосити про економічну підтримки демократичної Білорусі
Білоруська економіка була в поганому стані ще перед виборами, але ситуація буде набагато гіршою. Єдиний вихід – підтримка з боку міжнародного співтовариства. Держави й міжнародні фінансові інститути повинні заявити, що вони нададуть значну фінансову допомогу у вигляді грантів або низькопроцентних позик, але тільки в тому випадку, якщо спочатку відбудуться демократичні зміни.
Вкрай важливо, щоб цей економічний пакет був обумовлений демократичними реформами, але при цьому він не мав геополітичних прив'язок. Якщо демократично обраний уряд вирішить, що хоче поліпшити відносини з Росією, він все одно повинен мати можливість розраховувати на допомогу.
Це послужить сильним сигналом для реформаторів, які поки вірні режиму, і дасть їм реальний вибір між врятованою білоруською економікою і Лукашенком, який на думку багатьох, несе відповідальність за руйнування економіки країни.
5. Ввести персональні політичні та економічні санкції
Режим Лукашенка заслуговує жорстких санкцій на міжнародному рівні, але поки введені лише вибіркові візові обмеження або проведене заморожування рахунків, що дає мало ефекту. Санкційні списки повинні бути розширені, але, що більш важливо, має бути посилений економічний тиск на режим. Підприємства, найбільш важливі для
Більш того, повинен бути оголошений дедлайн припинення всіх репресій, або будуть введені більш широкі економічні санкції. Це послужило б потужним сигналом для Лукашенка, а також для його оточення, що він повинен піти.
6. Підтримати НУО в їх розслідуванні випадків тортур
Існує не так багато правових механізмів для судового переслідування тих, хто ймовірно причетний до фальсифікацій на виборах і застосування насильства до демонстрантів. Проте всі повідомлення про тортури та фальсифікації повинні належним чином документуватися правозахисниками. Збір доказів тепер готує ґрунт для проведення розслідувань, накладення персональних санкцій і вчинення тиску на співробітників правоохоронних органів у майбутньому.
Однак, з огляду на те, що подібне розслідування в Білорусі зараз неможливе, міжнародні правозахисники повинні мати можливість почати процес за межами країни за підтримки білоруських НУО.
Переклад статті Chatham House підготував Ярослав Супрун.